Newsy

Czy to koniec trybu samolotowego? Technologia 5G na pokładach. "Pogoń za klientem"

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Internet w samolocie

Komisja Europejska zadecydowała o zniesieniu zakazu dotyczącego korzystania z urządzeń elektronicznych podczas lotu. Już w przyszłym roku będziemy mogli swobodnie dzwonić, pobierać filmy i muzykę w czasie trwania rejsu. Skąd taka decyzja? O tym w Dzień Dobry TVN mówił pilot Łukasz Czepiela.

Technologia 5G na pokładach samolotów

Unia Europejska zezwoli na korzystanie z telefonów komórkowych w sieci 5G w samolotach. Łączność ma pojawić się na pokładach do 30 czerwca 2022 roku. Ta data dotyczy państw członkowskich UE. Oznacza to, że już w niedalekiej przyszłości pasażerowie będą mogli swobodnie dzwonić, pobierać filmy i muzykę podczas lotu.

W studiu Dzień Dobry TVN pilot rejsowy kapitan Łukasz Czepiela tłumaczył, dlaczego pasażerowie muszą używać trybu samolotowego w powietrzu. Jak się okazuje, w latach 90. odnotowano kilka przypadków w USA, gdzie używanie urządzeń elektronicznych doprowadziło do rozłączenia autopilota w Boeingach.

Komisja Europejska o 5G w samolotach

Komisja Europejska zadecydowała o zniesieniu zakazu używania elektroniki na pokładzie samolotu.

- Myślę, że linie i tak będą miały dowolność zarządzania tym, kiedy musimy mieć je wyłączone - podkreśla pilot. - Niektóre zapewne będą wymagały włączenia trybu samolotowego podczas startu i lądowania, można go będzie wyłączyć na wysokości przelotowej - zaznaczył gość Dzień Dobry TVN..

Czy zniesienie tego zakazu jest ukłonem w stronę "pasażerów-konsumentów"? - Myślę, że to pogoń za klientem, były linie, które popychały tę nową ustawę, by można było z tego korzystać. To jest to coś, co będzie można sprzedać jako kolejną usługę dla klientów - podsumował kapitan Łukasz Czepiela.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości