Przed nami zima, a pierwsze przymrozki już się pojawiły. Z tego powodu wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można docieplić swoje mieszkanie. Polscy naukowcy z PAN wpadli na pomysł, który może być rewolucyjny. W jaki sposób miałby działać ich projekt?
Naukowcy z PAN wymyślili rewolucyjne rozwiązanie termomodernizacyjne
Jak przekonują polscy naukowcy, ich projekt powłoki termoizolacyjnej jest nie tylko prosty, ale również niedrogi w produkcji i skuteczniejszy niż aktualnie stosowane metody. Opracowane przez nich powłoki mają zatrzymywać promieniowanie podczerwone. W efekcie zmniejszy się skala ucieczki ciepła zimą przez okna. Jak szacują twórcy rozwiązania, oszczędności mogą wynosić nawet kilkanaście procent.
Nauka
Nauka
Projekt został opracowany przez polskich naukowców, fizyków z Państwowej Akademii Nauk (PAN).
- Najsłabszym ogniwem w izolacji cieplnej budynków są często okna. Ucieka przez nie nawet 10-50 procent energii z ogrzewania mieszkań - mówił dr hab. Bartłomiej Witkowski, profesor Instytutu Fizyki PAN.
Termoizolacyjna powłoka zabezpieczająca przed ucieczką ciepła przez okna
Polski zespół profesora Witkowskiego opracował powłoki, które składają się z nanowarstw domieszkowanego tlenku cynku. Nanoszone mogłyby one być na szybę, dzięki czemu nie przepuszczałyby promieniowania podczerwonego. Co więcej, możliwe byłoby również wytworzenie przezroczystej folii z takim filtrem, która mogłaby być naklejana już na zamontowane szyby w oknach.
- Przez szybę z naszą powłoką uciekać będzie do czterech razy mniej ciepła niż przez taką samą szybę bez powłoki - ocenia Bartłomiej Witkowski. I dodaje, że szyba z filtrem nie zmienia koloru - jest dalej przezroczysta dla ludzkiego oka.
Filtry podczerwieni w oknach
Filtry podczerwienie, które poprawiają właściwości termoizolacyjne okien stosowane są już w niektórych samochodach. Obecnie jest to rozwiązanie drogie, nieopłacalne przy produkcji okien, ocenił profesor Witowski. Na rynku dostępne są też już folie termoizolacyjne do okien domowych, jednak są one nietrwałe i nie ma możliwości założenia ich na gotowe okna. Muszą być one nakładane wcześniej - w kontrolowanych warunkach. Dodatkowo ich właściwości zanikają w ciągu kilku lat użytkowania.
Rozwiązanie polskich naukowców umożliwiłby samodzielne nakładanie takich folii i miałoby wydłużyć okres działania właściwości termoizolacyjnych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Zobacz także:
- Jak wybrać dobry czajnik elektryczny z regulacją temperatury?
- Dom postawiony w dwa dni? Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych: "Wystarczy kreatywność i otwarty umysł"
- Idealna temperatura w domu – w jaki sposób ją dobrać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: StockSnap / 27551 images/Pixabay