Styl życia

Jak wybrać dobry czajnik elektryczny z regulacją temperatury?

Styl życia

Aktualizacja:
iStockphotoPinkypills/Getty Images

Czajnik z regulacją temperatury to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów czajników elektrycznych. Pozwala on bowiem na podgrzanie wody do konkretnej temperatury, co natomiast ułatwia przygotowanie wielu dań i napojów. Jak działa czajnik z regulacją temperatury i jak go wybrać?

Czajnik z regulacją temperatury to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów czajników elektrycznych. Pozwala on bowiem na podgrzanie wody do konkretnej temperatury, co natomiast ułatwia przygotowanie wielu dań i napojów. Jak działa czajnik z regulacją temperatury i jak go wybrać?

Niegdyś do podgrzania wody używano zwykłych garnków i rondelków, a później metalowych czajników. Obecnie w większości kuchni na dobre zawitały czajniki elektryczne, które pozwalają na dużo szybsze zagotowanie wody niż w przypadku gotowania jej na kuchence. Natomiast czajnik elektryczny z regulacją temperatury pozwala na precyzyjne ustawienie temperatury maksymalnej, do jakiej ma być podgrzana woda. Jest to przydatne przede wszystkim podczas przygotowywania herbaty czy różnorodnych dań.

Czym jest czajnik z kontrolą temperatury?

Niektóre dania oraz większość herbat i kaw wymagają korzystania z wody o konkretnej temperaturze (zazwyczaj niższej niż 100 stopni C). Przykładowo, aby wydobyć najlepszy smak zielonej herbaty, jej liście powinno parzyć się w wodzie o temperaturze nie wyższej niż 75 stopni C, a herbaty czerwonej dokładnie w 95 stopni C. W celu ich przygotowania niezbędny będzie więc czajnik z ustawieniem temperatury. Za pomocą specjalnego systemu, pozwala on na kontrolowanie tego, jak gorąca jest gotująca się w nim woda. Zazwyczaj wyposażony jest w kilka przycisków, gdzie każdy odpowiada za inną temperaturę (najczęściej jest to sześć poziomów: 40, 60, 70, 80, 95 i 100 stopni C). W sprzedaży można jednak znaleźć także czajniki, w których temperaturę ustawia się za pomocą przycisków "+" oraz "–". Pozwala to na dokładne określenie docelowej temperatury wody, co do jednego stopnia.

Jak wybrać dobry czajnik elektryczny z ustawieniem temperatury?

W sklepach znaleźć można pokaźną gamę czajników elektrycznych, a każdy z nich różni się budową, wytrzymałością, dodatkowymi funkcjami i ceną. Wybierając czajnik z regulacją temperatury, warto zwrócić uwagę na:

  • Materiał, z jakiego jest on wykonany.

Najtańsze propozycje zbudowane są z tworzywa sztucznego. Lepsze modele wykonane są zaś z bardzo wytrzymałej stali nierdzewnej. Na popularności zyskują jednak szklane czajniki elektryczne z regulacją temperatury, które łączą w sobie stal nierdzewną ze szkłem żaroodpornym. Obecnie najlepszym, ale i najdroższym wariantem jest elektryczny czajnik ceramiczny z regulacją temperatury. Jest on uznawany bowiem za najzdrowszy z modeli.

  • Wielkość

W sprzedaży dostępne są czajniki o różnej wielkości. Najpopularniejsze są te 1,5-litrowe, ale zdarzają się zarówno mniejsze, jak i większe modele. Wielkość najlepiej dopasować do liczby użytkowników oraz ilości zużywanej gorącej wody w ciągu dnia.

  • Wygląd

Czajnik z funkcją ustawienia temperatury to element wyposażenia kuchni, który zazwyczaj stoi w widocznym miejscu. Dla wielu osób pełni on więc nie tylko funkcję praktyczną, lecz także ozdobną. Warto wybrać model, który kolorystyką i stylem będzie pasował do wystroju całego wnętrza.

  • Sposób regulacji temperatury

W sprzedaży spotkać można czajniki z ustawianiem temperatury, które pozwalają na zagrzanie wody tylko na kilku poziomach, bądź te, które regulować można nawet o jeden stopień Celsjusza w każdą stronę. Przed zakupem warto więc zastanowić się, które rozwiązanie będzie bardziej użyteczne.

  • Miarkę

Niektóre modele wyposażone są w specjalne miarki na ścianie czajnika, które pomagają kontrolować ilość gotowanej wody. Jest to przydatne przede wszystkim wtedy, kiedy potrzebna jest konkretna ilość mililitrów lub dokładna liczba filiżanek.

  • Filtr antyosadowy

Najlepsze warianty czajników elektrycznych posiadają filtry antyosadowe, które pomagają w zachowaniu czystości wewnątrz czajnika. To natomiast przedłuża jego użyteczność.

  • Termoizolację

Warto, by czajnik z ustawieniem temperatury posiadał również dobrą termoizolację. Dzięki niej po zagotowaniu woda nie stygnie i pozostaje jeszcze przez długi czas w tej samej temperaturze.

  • Dodatkowe funkcje

Różne modele wyposażone są w rozmaite dodatkowe funkcje, takie jak na przykład pierścienie świetlne przypisane do konkretnej temperatury wody czy system ułatwiający podnoszenie przykrywki czajnika.

  • Elementy zwiększające bezpieczeństwo użytkowania

Czajniki od najlepszych producentów zawsze wyposażone są w elementy, które zapewniają bezpieczne użytkowanie sprzętu. Są to między innymi: automatyczny wyłącznik (po osiągnięciu konkretnej temperatury wody), wyłącznik w przypadku zbyt niskiego poziomu wody w czajniku, nienagrzewająca się rączka i pokrywka czy bezpiecznik termiczny.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Superhobaterka – zielona herbata

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości