Co to w praktyce oznacza dla pasażerów i mieszkańców Warszawy?
Skąd taka decyzja?
"Każdego dnia zmieniał się lider".
W związku ze świętami wielkanocnymi Polskie Linie Lotnicze LOT obserwują wzmożony ruch pasażerów, szczególnie w odniesieniu do połączeń z Europą Zachodnią.
Jakim sposobem można oglądać świat z miejsca, które znajduje się kilka kilometrów nad ziemią, oferuje niesamowite widoki, sporo emocji i masę niezapomnianych wrażeń? Nie jest to wcale proste. Lata nauki, szkoleń, egzaminów, zdobywania licencji, ale w efekcie... opłaca się. No właśnie, sprawdźmy, ile zarabia pilot.
Wiatr jest ciężkim przeciwnikiem, ale w kokpicie pilot ma do dyspozycji systemy, które ostrzegają go o wszelkich niebezpieczeństwach. Kapitan przed startem analizuje pogodę i podejmuje decyzje o wszelkich zmianach. Artur Kielak, kapitan Boeinga 737 i pilot akrobacyjny opowiedział, jak wygląda lądowanie samolotu przy silnym wietrze.
Kontroler lotów to bardzo potrzebny, ale niełatwy i stresujący zawód. Kto może nim zostać? Jakie trzeba mieć predyspozycje, aby wykonywać ten niezwykle wymagający zawód? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Awionetki najczęściej są dziś wykorzystywane do krótkich lotów krajoznawczych. Mało kto zdecydowałby się na pokonanie oceanu w tak małym samolocie. Dominik Punda udowadnia jednak, że mimo trudności, jest to możliwe.
Latające maszyny budzą podziw i przykuwają wzrok, ale dla niektórych stają się wielką pasją. Plane spotterzy śledzą, obserwują i fotografują samoloty, które dla wielu często przelatują niezauważone. O swojej niezwykłej pasji opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Krzysztof Cwynar z zawodu jest mechanikiem ultra lekkich samolotów. Produkuje też przyrządy do ultralajtów. Jego serce natomiast przyspiesza na widok historycznych jedno- i dwupłatowców. O swojej pasji pan Krzysztof opowiedział naszym reporterom.
Lista państw z zakazem lotów z Polski ma ulec zmianie. Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie możliwości podniebnych podróży w strefie Schengen. Oznacza to, że od 30 września będziemy mogli polecieć do Hiszpanii.
W tym roku, jak nigdy przekonaliśmy się, że nic nie jest pewne. Szczególnie podróżowanie. Po przymusowym lockdownie, linie lotnicze, chcąc podnieść się z kryzysu, kuszą tanimi biletami. Jak długo to potrwa?
Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało mapę, na której zaznaczono na czerwono 44 kraje, z których samoloty rejsowe nie mogą lądować w Polsce. Znalazło się na niej również 21 destynacji (kolor pomarańczowy), które już niedługo mogą dołączyć do tzw. listy czerwonej.
Ze względu na zagrożenie, jakie niesie koronawirus, rząd zdecydował o przedłużeniu zakazu lotów do 43 krajów. Nie wprowadzano zakazu międzylądowań samolotów z 63 państw, jak zakładał projekt z 21 sierpnia. To oznacza, że loty między Polską a Hiszpanią czy Maltą będą jeszcze możliwe.
Samoloty będą mogły latać z pełnym składem pasażerów. Dotyczy to zarówno lotów regularnych, jak i czarterowych. - Otwieramy w pełni niebo - powiedziała Jadwiga Emilewicz i podała termin. Obecnie pasażerowie mogą zajmować tylko 50 proc. miejsc w samolocie.
Przez ostatnie tygodnie jedyne, na co mogliśmy sobie pozwolić, to wodzenie palcem po mapie. Część krajów, które na czas pandemii zamroziły przestrzeń powietrzną, powoli wraca do normalności. Także w Polsce mówi się o wznowieniu lotów krajowych i zagranicznych. Jak sytuacja wygląda teraz, pod koniec maja? O tym opowiadał pilot i instruktor Dominik Punda.
W Krakowie na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny odbywa się XIV Małopolski Piknik Lotniczy. Gościem imprezy jest gen. Mirosław Hermaszewski. Kogo zaprosił na piknik? Jak wspomina swój pobyt w kosmosie? Czy co roku celebruje swój powrót na ziemię? Z generałem spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
W ten weekend w Poznaniu odbędzie się odlotowa impreza - Air Show. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.
Prezenter pogody Bartek Jędrzejak odwiedził miejsce, które dostępne jest tylko dla wybranych. To Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 Bydgoszczy. Jako pierwsi, na żywo, pokazujemy miejsce, w którym naprawiane i konserwowane są wojskowe samoloty. Przypominamy też, że od dzisiaj do niedzieli, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, można zobaczyć wiele takich niedostępnych na co dzień miejsc w Polsce.
Pasażerowie samolotów zazwyczaj nie przepadają za turbulencjami. Czy jest miejsce w samolocie, w którym turbulencje są najmniej odczuwalne? O tym w Dzień Dobry TVN mówił pilot Oskar Maliszewski.
Tworzenie papierowych samolotów to zajęcie wymagające ogromnej precyzji, a przynajmniej na tym poziomie, który reprezentuje nasz gość, John Collins, rekordzista świata w najdłuższym locie samolotu z papieru. Czy Magda Mołek i Marcin Meller odnaleźliby się w roli konstruktorów papierowych obiektów latających? Dacie radę powtórzyć sztuczkę, którą zaprezentował nam John?
Fobie to paraliżujące lęki uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Niektórzy boją się pająków, inni mdleją na widok węży albo pocą się na myśl o podróży samolotem. O swoich lękach powiedzieli w Dzień Dobry TVN: malarka Eva Halina Rich i Przemysław Kossakowski. Zobaczcie, co Przemek zaproponował Evie i, jak to zinterpretował Marcin Prokop.
Ich praca jest bardzo odpowiedzialna. Kontroler zastępuje pilotowi dodatkową parę oczu. Dlatego, by stać się profesjonalistą trzeba przejść wiele testów. Dostać się do szkoły również nie jest łatwo. Nabór prowadzony jest dwa razy do roku, bierze w nim udział średnio tysiąc osób. Egzaminy zdaje jedynie kilku aplikujących. Na czym konkretnie polega praca kontrolerów? O swojej pracy opowiedziało w studiu Dzień Dobry TVN dwóch z nich - Franciszek Teodorczyk i Paweł Babiński.
Pracowały m.in. z Robertem Lewandowskim, Linkin Park, Georgem Michaelem, Dalajlamą, Garou i Modern Talking. Poznajcie dziewczyny od zadań specjalnych, które obsługują strefę VIP na lotnisku: Izabelę Prażmowską, Annę Kurtek i Gabrielę Solińską. Co należy do ich zadań? Jakie umiejętności trzeba posiadać, by obsługiwać VIP-ów? Jakie życzenia mają VIP-y?