Numery PESEL będą lepiej chronione
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało przepisy, zgodnie z którymi, w razie wycieku numeru PESEL, każdy będzie mógł go szybko i wygodnie zastrzec. Dzięki temu oszuści nie posłużą się nim m.in. przy braniu kredytu. To szczególnie ważne i potrzebne - zwłaszcza teraz, gdy skokowo wzrosła liczba zgłoszeń dotyczących przestępstw związanych z ochroną danych.
Alerty i cyberbezpieczeństwo
- Nawet jeśli obywatel dowiaduje się o wycieku, to nie jest w stanie zabezpieczyć się przed jego skutkami. W tym właśnie ma pomóc państwowy rejestr zastrzeżeń. Projekt przewidujący jego utworzenie w najbliższym czasie zostanie skierowany do konsultacji - informuje DGP.
Jak będzie można zastrzec numer PESEL?
Każdy będzie mógł sam zastrzec swój numer PESEL za pośrednictwem aplikacji mObywatel albo osobiście, w każdym urzędzie gminy. Z kolei firmy będą musiały przed zawarciem umowy sprawdzać w rejestrze, czy dany numer nie został zablokowany. DGP podaje, że na początku ten obowiązek ma dotyczyć banków, notariuszy i wszelkich instytucji udzielających pożyczek i kredytów. Niewykluczone jednak, że zostanie rozszerzony również na inne branże.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej na ten temat na TVN24
Zobacz także:
- Skuteczne sposoby na ochronę danych osobowych
- Dane osobowe, czyli waluta XXI wieku. Co zmieniły 2 lata z RODO?
- Plaga cyberprzestępczości w Polsce. "Zostałam okradziona na sumę ponad 32 tysiące złotych"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: TVN.pl
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF