Nadchodzi jesień, a wraz z nią sezon grypowy. Chociaż pandemia COVID-19 się zakończyła, to wciąż zdarzają się przypadki zachorowań. Co więcej, według danych statystycznych ilość zakażeń wzrasta. Na kiedy przewidywany jest szczyt jesiennej fali?
Wzrosła liczba zarażeń koronawirusem
Zaczyna się sezon infekcyjny. Jesienią do czynienia mamy ze wzrostem zakażeń spowodowanych różnymi wirusami oddechowymi. Wtedy też wiele osób łapie przysłowiowe przeziębienia. Spowodowane jest to wzrostem wilgotności powietrza, w którym wirusy łatwiej się rozprzestrzeniają. W tym czasie chętniej gromadzimy się w pomieszczeniach, rzadziej je wietrzymy, a w efekcie w naszym otoczeniu jest więcej czynników chorobotwórczych.
Jesienią można spodziewać się więc większej ilości zachorowań, zarówno COVID-19, jak i innych wirusów oddechowych, np. grypy, rinowirusów, adenowirusów i innych.
- Dane statystyczne pokazują już na wzrosty zakażeń wirusem SARS-CoV-2 nawet pomimo tak skromnego u nas testowania, bo codziennie w Polsce wykonuje się tylko kilkaset testów, najwięcej w okolicach Warszawy i województwie pomorskim — przekazała profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska w rozmowie z PAP.
Czy czeka nas jesienny powrót zachorowań na COVID-19?
Według wirusolog prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej trudno przewidzieć, kiedy będzie miał miejsce szczyt jesiennej fali zachorowań.
- W zeszłym sezonie mieliśmy nietypowo dwa szczyty: pierwszy jesienią spowodowany grypą typu A, a drugi bliżej wiosny, wywołany grypą typu B - przypomniała specjalistka.
Napomniała przy tym, że czynnikiem zmniejszającym ryzyko zarażenia jest noszenie maseczek. W ten sposób ogranicza się dostęp wirusów do dróg oddechowych. Jest to szczególnie istotne w miejscach, gdzie są duże skupiska ludzi, jak np. komunikacja miejska.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Badacze opracowali nowy sposób testowania na COVID-19. Czy jest wiarygodny?
- Lek na COVID-19 prowadzi do powstania nowej mutacji wirusa? "Nie wyobrażam sobie robienia czegoś bardziej niebezpiecznego"
- Eris - nowy wariant koronawirusa. Czy czeka nas powrót pandemii?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: wiadomosci.onet.pl
Źródło zdjęcia głównego: SBenitez/Getty Images