MIS-C dotyka dzieci około 4 do 6 tygodni po zakażeniu koronawirusem. Badanie, które potwierdziło podejrzenie wystąpienia nowego zjawiska dotyczyło 60 dzieci, które były hospitalizowane w związku z nowymi objawami. Jak niebezpieczna jest nowa choroba MIS-C?
MIS-C - nowa choroba dzieci po kontakcie z wirusem SARS-CoV-2
W wyniku trzymiesięcznej obserwacji przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych zanotowano, że u dzieci, które zachorowały na COVID-19, wystąpiły powikłania sercowo-naczyniowe. Około 85% przypadków, które zostały zbadane, zarówno w USA, jak i w Europie, dotyczyło lewej komory serca. Objawy MIS-C przypominają nieco chorobę Kawasakiego, jednak jak podaje Journal of the American Heart Association, wiąże się ona z głębszym stanem zapalnym, a dodatkowo może wywoływać inne stany zapalne, w tym w płucach, nerkach, żołądku lub jelitach.
COVID-19
COVID-19
Jak powiedział Anirban Benerjee, profesor pediatrii klinicznej: "Obecnie istnieją ograniczone dane na temat tego, jak często i jak długo powinniśmy monitorować czynność serca w stanie rekonwalescencji MIS-C po opuszczeniu szpitala przez dziecko".
Dzieci, które zostały przebadane, z początku nie zostały rozpoznane jako zarażone COVID-19, zanim wystąpiły objawy choroby MIS-C. W grupie znajdowały się dzieci w wieku około 10 lat. Badanie wykazało, że zajęcie mięśnia sercowego jest przemijające, i nie prowadzi do długotrwałych nieprawidłowości w funkcji skurczowej lub rozkurczowej komór. Choroba dotknęła dzieci, które nie zostały zaszczepione lub nie przyjęły jeszcze pełnej dawki szczepionki.
MIS-C - nowa choroba serca u dzieci. Jak bardzo jest niebezpieczna?
Choroba jest wciąż świeża i należy brać pod uwagę, że jest to jedno z pierwszych badań, które zostało wykonane. Jednak, jak wykazali naukowcy, w ciągu tygodnia od przyjęcia dzieci z objawami, praca serca (funkcja skurczowa i rozkurczowa obu komór) uległa znacznej poprawie. Co więcej, w ciągu 3 miesięcy od zaobserwowania choroby następowała całkowita normalizacja pracy serca, a przy tym nie zauważono nieprawidłowości w tętnicach wieńcowych.
MIS-C opisywana jest jako podobna do choroby Kawasaki, która jest ostrą chorobą ogólnoustrojową, która powoduje stan zapalny ścian naczyń krwionośnych. Obie jednostki dotykają dzieci, jednak Kawasaki dotyczy głównie dzieci mieszkających na terenie Azji Wschodniej. Jak wykazały badania, MIS-C dotykało zarówno dzieci z rasy azjatyckiej, jak i białej, latynoskiej i czarnej. Dodatkowo, MIS-C, dotyka również dzieci starsze, ponieważ także powyżej 5. roku życia.
Aktualnie najistotniejszym pytaniem, które stoi przed naukowcami jest to, jak radzą sobie dzieci po upływie około 2 lat od hospitalizacji. Jak zaznaczają również, jest to nowa choroba, w związku z czym wciąż nie wiemy na jej temat wszystkiego. A zatem, w wiedzy uzyskanej na podstawie badania mogły pojawić się ewentualne braki.
Zobacz także:
- Co zrobić, gdy zachorujemy na COVID-19 w czasie ferii?
- Nowe skutki pandemii u dzieci? Dr Gonerko: "Pojawiają się zaburzenia, np. zatory, czyli zawał mózgu"
- Tajemnicza choroba dzieci. Czy zespół Kawasakiego można powiązać z koronawirusem? Odpowiada ekspert
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Journal of the American Heart Association
Źródło zdjęcia głównego: dragana991/Getty Images