Co zrobić, gdy zachorujemy na COVID-19 w czasie ferii?

Rodzina w maseczkach
Co zrobić, gdy zachorujemy na COVID-19 w czasie ferii?
Źródło zdj. gł.: g-stockstudio/Getty Images
Ferie dla niektórych województw już się zaczęły. Rząd ostrzega przed kolejnymi falami pandemii COVID-19. Co należy zrobić i jak się zachować, kiedy zaobserwujemy u siebie objawy koronawirusa? Czy można wtedy wrócić do domu?

Sytuacja zarażenia koronawirusem za granicą omawiana była już wielokrotnie i większość osób wie, gdzie szukać informacji na ten temat. Co jednak, kiedy zachorujemy w Polsce, ale poza miejscem zamieszkania?

Co zrobić, kiedy zachorujemy na COVID-19 poza domem?

Jeżeli zaobserwowaliśmy objawy typowe dla koronawirusa lub podejrzewamy, że mogliśmy się nim zarazić, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu poprzez teleporadę, aby ten skierował nas na badania. Jeżeli wynik testu będzie dodatni, konieczne będzie podanie miejsca, gdzie będzie odbywać się kwarantannę. W lepszej sytuacji będą osoby, które zakwaterowały się w prywatnych kwaterach i mogą tam pozostać. Jeżeli chce się spędzić okres kwarantanny w hotelu, wymagany będzie kontakt z powiatowym sanepidem, który zezwoli na odbywanie izolacji w danym miejscu, a ponadto zgody musi udzielić sam hotel. Wszystkie procedury izolacji będą odbywały się w ten sam sposób, jakbyśmy odbywali je w domu.

COVID-19

Źródło wideo: Dzień Dobry TVN
Źródło zdj. gł.: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Teraz oglądasz
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Teraz oglądasz
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Teraz oglądasz
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Teraz oglądasz

Inną opcją izolacji jest skierowanie osoby chorej na COVID-19 do izolatorium. Przy czym, jak podaje gov.pl, "do objęcia opieką w izolatorium kwalifikują się osoby skierowane na piśmie do tego izolatorium przez lekarza szpitala albo lekarza zakładu leczniczego, w którym są udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne albo przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, albo przez państwowego inspektora sanitarnego". 

Czy po zachorowaniu na COVID-19 można wrócić do domu pociągiem lub autobusem?

Osoba zarażona może podróżować po Polsce przy założeniu, że nie będzie narażać innych osób na zarażenie COVID-19. Oznacza to, że o ile nie można wrócić do domu z ferii pociągiem lub autobusem, o tyle już prywatnym samochodem tak. Po dotarciu do miejsca zamieszkania należy odbyć izolację i poddać się kwarantannie.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem wyjeżdżając na ferie?

Jeśli wyjeżdżamy na ferie poza swoje miejsce zamieszkania, warto zainwestować w ubezpieczenie. W związku z obecną sytuacją pandemiczną wiele firm umożliwia wykupienie specjalnego ubezpieczenia w razie zachorowania na COVID. Ponadto osoby, które mają taką możliwość, powinny odłożyć dodatkową pulę pieniędzy, aby w sytuacji podbramkowej wynająć samochód (jeśli nie ma się własnego) i wrócić do domu, aby w miejscu zamieszkania odbyć izolację.

Co zrobić, kiedy dziecko zarazi się koronawirusem na zimowisku?

We środę, 19 stycznia, Główni Inspektorat Sanitarny przekazał informację o tym, co należy zrobić, kiedy pojawi się podejrzenie zakażenia korona wirusem. Przede wszystkim należy izolować, a następnie skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki, poinformować kierownika wypoczynku i rodzica bądź opiekuna prawnego dziecka. Kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z powiatowym inspektoratem sanitarnym. 

W związku z sytuacją pandemiczną organizatorzy i rodzice mają obowiązek stosowania się do wytycznych MEiN, MZ oraz GIS dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolny 2021/2022. Jeżeli dziecko wypoczywa na zimowisku podczas ferii rodzice zobowiązują się do odbioru dziecka, jeżeli pojawią się u niego objawy grypopodobne.

Ponadto, zgodnie z zasadami grupy na zimowiskach mogą mieć do 15 osób (dzieci do lat 10 i grupy mieszane) bądź do 20 osób (w przypadku dzieci starszych). Dodatkowo organizator musi zapewnić miejsce, w którym będzie możliwość odizolowania osoby podejrzanej o zachorowanie na COVID-19.

Zobacz także:

Źródło: gov.pl/Puls Medycyny
Autorka/Autor: Teofila Siewko