Jak ubierać niemowlę na spacer w czasie chłodu i upałów?

Aktualizacja:
niemowlę

Sposób ubierania dziecka na spacer jest zdecydowanie jedną z najbardziej spornych kwestii wśród młodych rodziców. Wielu z nich, wybierając odzież dla maluszka na wyjście na dwór, kieruje się radami swoich mam czy babć. Inni zaś wolą słuchać głosu rozsądku i zaufać rodzicielskiej intuicji.

Niestety często zdarza się tak, że rodzice, chcąc „dmuchać na zimne” i nie ryzykować, że maluszek się przeziębi, ubierają go w więcej warstw odzieży, niż jest to konieczne. Sporo osób ma tendencję do przegrzewania swoich pociech, a takie działanie może szkodzić ich zdrowiu. Warto więc mieć świadomość, jak ubrać dziecko na spacer w rozsądny sposób.

Jak ubierać niemowlaka na spacer – fakty i mity

Wokół pytania o to, jak ubierać niemowlę na spacer narosło wiele legend i stereotypów. Niektóre osoby z pewnością spotkały się z twierdzeniem, że na wyjście na świeże powietrze maluszkowi należy założyć jedną warstwę więcej niż sobie. Takie działanie podyktowane jest faktem, że skóra niemowlaka jest bardzo cienka i szybciej traci ciepło. To prawda, jednak zasada ta nie ma zastosowania w czasie upałów w przypadku nieco większych dzieci. Kiedy żar leje się z nieba, zakładanie maluszkowi kolejnej warstwy mijałoby się z celem i z pewnością nie zapewniłoby mu komfortu. Przegrzewanie dziecka jest groźne nie tylko dla jego zdrowia, ale także i życia. Skłonność do zakładania zbyt dużej ilości odzieży zdarza się także w sezonie zimowym. Wielu rodziców nie tylko ubiera swoje pociechy „na cebulkę”, ale także wkłada do wózka kilka warstw kocyków czy pościeli. Nie jest to dobrą praktyką, ponieważ pod nadmiarem warstw dziecko zaczyna się pocić i przegrzewać, o czym często może nas nie poinformować np. śpiąc w czasie spaceru. Chcąc mieć pewność, że temperatura jego ciała jest odpowiednia, należy zatem sprawdzić karczek i w razie potrzeby dołożyć lub zdjąć jedną warstwę okrycia.
Starsze dzieci natomiast, zwłaszcza te spędzające czas aktywnie np. biegając na placu zabaw, często ubiera się nawet w cieńszą odzież niż ta, którą mają na sobie dorośli – w grubszym ubraniu szybciej mogłyby się spocić.

Jak latem ubierać niemowlaka na spacer?

Rodzice często wiedzą, jaką odzież zakładać dziecku, gdy jest chłodno, ale nie mają klarownej odpowiedzi na to, jak ubrać niemowlaka na spacer w trakcie upałów. Dziecko na pewno powinno być ubrane w odzież, która nie krępuje ruchów, a do tego jest przewiewna i ma luźny krój. Fasony przylegające do ciała nie są wskazane, ponieważ sprawiają, że skóra szybciej się poci. W sezonie letnim dziecku przyda się przewiewna czapeczka lub chustka, która ochroni główkę przed promieniowaniem słonecznym. Wyjątkiem od tej zasady jest jednak sytuacja, w której dziecko leży w gondoli lub siedzi w wózku z daszkiem.
Jak ubierać dziecko do chustonoszenia czy nosidełka? W ciepłym sezonie dobrym wyborem będą body z krótkim rękawem i spodenki. Śpioszki czy pajacyki nie są wówczas wskazane, bo paluszki w pozycji w nosidełku będą zadzierały się dziecku do góry, powodując tym samym ich nienaturalne wygięcie. Poza tym warto pamiętać, że nie będzie tu miała zastosowania zasada o założeniu dziecku jednej warstwy więcej. Nosidło czy chusta okalające ciało maluszka daje mu wystarczająco dużo ciepła.
Znaczenie ma nie tylko to, jakie ubrania wybrać dla niemowlaka, ale także to, czym się go okrywa, jeśli jeździ w wózku. W czasie upałów warto wziąć ze sobą ażurowy kocyk. W razie potrzeby zapewni on dziecku ciepło, a jednocześnie, dzięki dobrej wentylacji, pozwoli skórze oddychać.

Jak ubrać niemowlaka na spacer jesienią?

W czasie chłodnych pór roku rodzice często unikają wychodzenia z dzieckiem na zewnątrz, obawiając się, że pociecha łatwo się przeziębi. Spacery w tym okresie są jednak wskazane, nawet jeśli pada deszcz. Niskie temperatury hartują młody organizm i wzmacniają jego odporność. Nie ma jednak żelaznej zasady co do tego, jak ubrać niemowlę na jesienny spacer czy w porach, kiedy temperatura na zewnątrz jest minusowa. Wszystko zależy od tego, czy maluch wychodzi na spacer w wózku, czy zaczyna już chodzić. W pierwszym przypadku rzeczywiście dobrą praktyką jest zasada +1, czyli założenie mu o jednej warstwy więcej niż sobie. Przydatna będzie także apaszka, czapeczka oraz ciepły kocyk. Niemowlętom, które jeszcze nie chodzą, nie należy zakładać bucików. Niepotrzebnie krępują one ruchy stóp, przez co te mogą się rozwijać nieprawidłowo. Zdecydowanie lepiej jest założyć dodatkową parę cieplejszych skarpetek i przykryć nóżki pierzynką do wózka lub kocykiem.
Jak ubierać niemowlę na spacer, gdy stawia ono już swoje pierwsze kroki? W tym przypadku może być ubrane jak osoba dorosła, bo nauka chodzenia wymaga od niego sporo wysiłku, a w zbyt wielu warstwach mogłoby się łatwo przegrzewać.
Co wpływa na tempo rozwoju niemowląt? Na nurtujące rodziców pytania odpowiedziała fizjoterapeutka dziecięca Rita Calderaro-Poczmańska. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Autor: Adrianna Kowalczyk
Pozostałe wiadomości