Dzieci narcyzów mają pod górkę w dorosłym życiu. Ekspertka wskazuje powody

GettyImages-1270843157
Źródło: Dzień Dobry TVN
Cała prawda o Narcyzie
Cała prawda o Narcyzie
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
"Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci" - mówi przysłowie, idealnie podkreślając to, jak ważne są wartości, wzorce przekazywane nam przez rodziców. Co dzieje się w przypadku, gdy jako dziecko musimy walczyć o docenienie i zrozumienie? Z jakimi problemami mierzą się w dorosłym życiu dzieci narcyzów?

Narcystyczny rodzic

Dzieciństwo ma bardzo silny wpływ na nasze dorosłe życie. Właśnie wtedy buduje się silną i niezależną osobowość. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, szczególnie gdy rodzic zamiast zapewnienia dziecku poczucia bezpieczeństwa i bezwarunkowej miłości, świadomie lub nieświadomie, zmusza je do walki o docenienie, zrozumienie.

Z takim problemem często mierzą się dzieci rodziców z poważnym narcystycznym zaburzeniem osobowości, wiążącym się m.in. z potrzebą potwierdzania własnej wartości i wyjątkowości. Tę potrzebę musi poniekąd zaspokajać ich dziecko, co może mieć poważne konsekwencję w przyszłości.

Jakim rodzicem jest narcyz?

Psycholog i psychoterapeutkę Jessicę Kmieć zapytaliśmy, jakim rodzicem jest narcyz, kojarzący się z dość egocentryczną postawą. Zdaniem ekspertki, osoba z narcystycznym zaburzeniem osobowości jako rodzic może kierować uwagę głównie na siebie, swoje potrzeby i pragnienia, zaniedbując potrzeby i uczucia dziecka.

Psychoterapeutka zaznaczyła, że narcystyczni rodzice mogą mieć również tendencję do nadmiernego wymagania uwagi, manipulacji emocjonalnej i niedostatecznego uznawania granic dziecka. Czym to skutkuje? Przede wszystkim niskim poczuciem własnej wartości, brakiem pewności siebie i trudnością w budowaniu zdrowych relacji z otoczeniem.

Dorosłe dzieci narcyzów

To, jak zachowuje się rodzic-narcyz może negatywnie wpływać na rozwój pociechy i rzutować na jej dorosłość.

- Negatywny wpływ może być rezultatem braku uwagi na potrzeby i uczucia dziecka, co może prowadzić do trudności w budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości oraz problemów z ustanawianiem granic. Dziecko może także uczyć się manipulacji emocjonalnej i przejmować wzorce zachowań swojego rodzica - tłumaczyła Jessica Kmieć.

Czy narcyz może być dobrym rodzicem? Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ przeważnie koncentruje się przede wszystkim na sobie, zaniedbując potrzebny emocjonalne i psychiczne innych, w tym dziecka. Psychoterapeutka podkreśla jednak, że z odpowiednią świadomością i pracą nad sobą, narcyz może zmienić zachowanie, stać się bardziej odpowiedzialnym opiekunem.

Pomóc może mu w tym terapia. - W terapii można pracować np. nad rozwijaniem umiejętności rodzicielskich, budowaniem więzi emocjonalnej z dzieckiem oraz zrozumieniem i uznaniem jego indywidualnych potrzeb. Kluczowe jednak jest to, aby narcystyczny rodzic był gotowy podjąć wysiłek w kierunku zmiany swojego zachowania i otwarcia się na informacje zwrotne od innych osób, w tym od dziecka i partnera. Proces ten jednak może być długi i wymagać zaangażowania oraz determinacji ze strony rodzica - podsumowała psycholog i psychoterapeutka Jessica Kmieć.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/fizkes

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?