Na rynku jest dostępnych mnóstwo modeli dla maluchów. Nie wszystkie jednak to dobry wybór. Wiele z nich niestety wykonano niedbale, przez co mają źle wyprofilowany kształt. Oto kilka podpowiedzi, jakie buciki do nauki chodzenia wybrać, a których modeli unikać!
Dobre buty do nauki chodzenia, czyli jakie?
Wielu pediatrów jest zdania, że dziecko najlepiej uczy się chodzić na bosaka. W twierdzeniu tym jest sporo prawdy. Stopy pozbawionej buta nic nie ogranicza, dzięki czemu chodzenie jest przyjemne i komfortowe. Wcześniej czy później przychodzi jednak pora na kupno pierwszych bucików do nauki stawiania kroków. Są one potrzebne, by móc uczyć dziecko poruszania się na świeżym powietrzu. Często są też wymagane w żłobkach. Buty do chodzenia dla niemowlaka to bardzo ważny element pomagający w jego prawidłowym rozwoju. Układ kostny dziecka dopiero się w tym okresie kształtuje, dlatego niezwykle ważne jest, aby obuwie było właściwie dobrane i zapewniało małym stópkom komfort, zamiast narażać je na deformacje.
Wielu początkujących rodziców nie wie jednak, jakie buty dla dziecka uczącego się chodzić będą najlepsze. Odpowiednie obuwie to połowa sukcesu w stawianiu pierwszych kroków przez malucha, powinno się więc dobrze przemyśleć wybór. Szukając butów dla niemowlaka do nauki chodzenia, warto kierować się dwoma kryteriami – zapewnieniem dziecku bezpieczeństwa poruszania się i jednocześnie umożliwieniem mu swobody ruchów. Pierwsze buciki dziecka nie powinny uciskać łuku stopy. Jeśli tak się dzieje, to znaczy, że dany model jest źle wyprofilowany. Wiele małych dzieci ma tzw. wysokie podbicie, więc obuwie wywołujące dyskomfort w tym punkcie stopy może skutecznie zniechęcić malucha do stawiania pierwszych kroków. Warto zwrócić uwagę na to, czy buty do nauki chodzenia mają certyfikaty oraz, czy zostały przetestowane na obecność szkodliwych substancji. Powinny też mieć pozytywną opinię fizjoterapeutów i ortopedów.
Pierwsze buciki do nauki chodzenia: materiał wykonania
Pierwsze buty do chodzenia dla dziecka muszą być wykonane z przewiewnych i wytrzymałych materiałów wysokiej jakości. Zarówno ich wnętrze, jak i zewnętrzna powłoka powinny być zrobione z naturalnej skóry, najlepiej też, żeby zostały uszyte ręcznie. Takie obuwie doskonale dopasowuje się do kształtu stopy i nie jest tak sztywne, jak w przypadku modeli ze sztucznych materiałów, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko pojawienia się bolesnych obtarć. Bardzo ważnym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest rodzaj wkładki wewnętrznej –skórzana nie będzie powodowała odparzeń. W przypadku butów do raczkowania i nauki chodzenia znaczenie ma również to, czy wkładka skutecznie odprowadza wilgoć i jednocześnie ma działanie antybakteryjne oraz antygrzybiczne. Dobra wentylacja jest szczególnie istotna, gdy maluch spędza w obuwiu wiele godzin (np. w żłobku). Dzięki wkładce wewnętrznej, w której noga się nie poci, zmniejsza się ryzyko infekcji paznokci. Powinna ona być też anatomiczna, czyli dopasowywać się do stopy. Decydując się na dany typ butów, warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w specjalną wkładkę odświeżającą, która zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
Buty dla niemowląt do nauki chodzenia: konstrukcja
Obuwie do nauki chodzenia musi charakteryzować się spójną konstrukcją. Do stawiania pierwszych kroków nie wystarczą zwykłe buty z gumową podeszwą. Ważne są też inne elementy, które wspomagają naukę chodzenia. Jeden z ważniejszych stanowi zapiętek. Powinien on być dość sztywny, gdyż jego rolą jest zapobieganie przesuwaniu się stopy. To właśnie zapiętek gwarantuje jej prawidłowe ustawienie. Podeszwa z kolei musi być elastyczna i antypoślizgowa (np. wykonana z kauczuku). Bardzo ważny jest także kształt. Miękkie buciki do nauki chodzenia powinny być szersze w palcach, a węższe na wysokości śródstopia.
Jeśli chodzi o zapięcie buty do nauki do chodzenia, to najlepsze jest takie, które pozwala dopasować obuwie do wysokości podbicia stopy. Warto więc wybierać modele wyposażone w rzep. W bucikach ze sznurówkami także można regulować obwód. Należy jednak znać metody wiązania, które umożliwiają ukrycie końcówek w bucie. Dzięki temu rozwiązana sznurówka nie zaplącze się między nóżkami malucha, powodując jego upadek. Buty dla dziecka, które zaczyna chodzić, na pewno nie powinny mieć klamerek ani innych twardych elementów.
Niezależnie od tego, czy wybiera się buty do nauki chodzenia dla dziewczynki, czy dla chłopca, warto pamiętać, że noszenie źle wyprofilowanego obuwia często później skutkuje problemami ze zdrowiem. Stąpając w nich nieprawidłowo, dziecko nabierze złego nawyku chodzenia, co w przyszłości może przypłacić wadami postawy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Buty na pierwszy spacer dla dziecka. Ekspert obala mity i wyjaśnia, jak prawidłowo dobrać rozmiar
- Jak wybrać idealne buty dla dziecka i dla siebie?
- Jakie buciki wybrać dla małego dziecka?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images