Lękowe ataki paniki – problem naszych czasów
Z europejskich badań wynika, że nawet około 30%-40% populacji miało kiedykolwiek objawy na tle lękowym. Sam lęk nie jest jednak niczym złym, to naturalna emocja pod warunkiem, że sobie z nią radzimy. Gdy strach przed otaczającym nas światem zaczyna pojawiać się często i regularnie, mówimy już o zaburzeniach. Te wymagają leczenie, gdyż utrudniają codzienne funkcjonowanie.
- My nie lubimy negatywnych emocji, więc chcemy je odepchnąć, ale nie jest tak, że zawsze musimy pozbywać się lęku. Jednak, kiedy zaczyna nam komplikować życie, przeradza się w problem kliniczny, wtedy trzeba zacząć nad tym lękiem pracować i się z nim zmierzyć – powiedziała prof. Agata Szulc, psychiatra
Skąd tak ogromne statystyki osób chorujących? Stanów lękowych przybywa z dwóch powodów. Pierwszy: obecnie zwracamy większą uwagę na wszystkie zaburzenia psychiczne. Powoli przestaje być to temat tabu i częściej dochodzi do rozpoznania różnych dolegliwości. Powód drugi większej ilości zaburzeń/stanów lękowych, to bardzo stresujący i szybki styl życia. Przyczynia się do tego "szalona cywilizacja", która powoduje, że cały czas jesteśmy w pobudzeniu, które w końcu się w lęk przerodzi.
- Społeczeństwo jest coraz bardziej wyedukowane. Przestajemy się wstydzić, obawiać, wiemy, że powinniśmy zgłosić się gdzieś o pomoc. Obserwujemy wzrost liczny osób, które się do nas zgłaszają. Kilka lat temu były takie badania w UE, które pokazały, że 38 procent społeczeństwa miało lub będzie miało jakieś problemy psychiczne, zaburzenia – powiedziała ekspertka.
Jak przyznała Agata Szulc, wyróżniamy dwa rodzaje lęków – napadowy i przewlekły. Pierwszy objawia się niekontrolowanymi atakami paniki. Towarzyszy mu kołatanie serca, duszności, osłabienie, omdlenia. Takie osoby często trafiają na SOR. Po zrobieniu wyników okazuje się jednak, że nie jest to zawał ani żadna choroba, a efekt stresu.
- Kiedy mamy te ataki paniki codziennie lub kilka razy dziennie, to nam to utrudnia życie. W skrajnym wypadku takie napadowe lęki mogą doprowadzić do tego, ze dana osoba będzie się bała sama zostać w domu, czy z niego wyjść. Są to psychiczne problemy. Jest też lek przewlekły, który jest mniej zauważalny, ale bardziej dokuczliwy – dodała.
Praca z własnym lękiem – jak skutecznie go okiełznać?
Problemy ze zdrowiem psychicznym lubią się objawiać podstępnie np. częstymi przeziębieniami, bólami stawów, pleców, brzucha głowy. W przypadku Katarzyny wszystko zaczęło się od notorycznych bóli głowy. W końcu dziennikarka trafiła do psychiatry. Wkrótce zaczęła leczyć się na depresję, choć nie miała żadnych "klasycznych" objawów.
- Praca z lękiem to jest praca przez całe życie. To jest jedna z podstawowych emocji. My się boimy tego, co było i tego, co będzie. Nasz mózg potrafi być piekłem. Ludzie wrażliwi myślą, że inni są tacy sami. Byłam dorosła, kiedy odkryłam, że tak nie jest. Pracuje z lękiem. Każdy musi znaleźć swój sposób. Kiedy ktoś doświadcza kryzysu psychicznego, to jest to sytuacja, w której życie mówi – poznaj siebie i poznaj, co jest dla ciebie dobre – powiedziała dziennikarka.
Katarzyna podkreśla jednak, że warto dać sobie pomóc, bo czasami mała zmiana potrafi zmienić stan i komfort naszego życia.
- O kryzysach dowiadujemy się od innych. Ja ciągle słyszałam, że jestem dziecinna, dziwna, egocentryczna. To od innych dowiedziałam się, że ja nie pasuję. Doświadczyłam psychozy. Wielu ludzi myśli, że osoby z kryzysem psychicznym należy ukryć, jesteśmy stygmatyzowani. Dobrze jest wiedzieć, że można wyzdrowieć. Ja spędziłam w szpitalu 1,5 roku. Udało mi się wstać, dzięki terapii, przyjaciołom i rodzinie – dodała.
Jakie obecnie ma sposoby na walkę ze stresem i lękiem? W przypadku dziennikarki pomocny okazał się wypoczynek. Sen jest więc w jej życiu priorytetem, podobnie jak zbilansowana dieta oraz ruch w postaci jogi i medytacji.
- Są ludzie, którym pomaga krzyczenie, boks albo śpiewanie. W dbaniu o zdrowie psychiczne ważne jest zadbanie o ciało, o dietę. Na dobry sen pracujemy przez cały dzień – podsumowała
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak rozpoznać objawy fobii społecznej? Charakterystyka i sposoby leczenia fobii
- Oto fobia, która coraz częściej dotyka dzieci i nastolatków. Jej objawy są bardzo przykre
- Notorycznie mierzysz się z lękiem przed byciem nieperfekcyjnym, niewystarczającym? To może być atelofobia
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Siarhei Khaletski/GettyImages