Mizofobia – objawy, przyczyny i leczenie lęku przed brudem

Lęk przed brudem
Na czym polega mizofobia?
Źródło: Maskot/Getty Images
Mizofobia to zaburzenie nerwicowe, którego głównym objawem jest nadmierna, nieadekwatna do realnego zagrożenia obawa przed brudem. Terminem "mizofobia" często określa się także bakteriofobię, czyli lęk przed zarazkami, a konkretnie – przed zakażeniem.

Mizofobia to rodzaj fobii specyficznej, czyli zaburzenie nerwicowe, w którym lęk wzbudza ściśle określony obiekt. Mizofobik to osoba, która odczuwa dyskomfort w sytuacjach narażenia na kontakt z brudem, bakteriami. W związku z powszechnością ich występowania, fobia w znacznym stopniu utrudnia choremu normalne funkcjonowanie.

Problemy natury psychologicznej

Michał Zaorski, iluzjonista
Źródło: Dzień Dobry TVN
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline

Na czym polega mizofobia?

Lęk przed brudem jest w pewnym stopniu uzasadniony. Brud stanowi nośnik szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów (właśnie dlatego mizofobia często utożsamiana jest z bakteriofobią), a nie sposób nie zetknąć się z nim podczas codziennych czynności. Jest wszechobecny w przestrzeni publicznej – w środkach komunikacji miejskiej, na klatkach schodowych, sklepowych wózkach itd. Sterylnej czystości nie da się utrzymać także we własnym domu. Jednak aby zachować zdrowie, zazwyczaj wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny, np. myć ręce przed posiłkiem. Układ odpornościowy człowieka doskonale radzi sobie z większością zagrożeń, jakie stwarza brud. Osoba dotknięta mizofobią zwykle zdaje sobie sprawę z tego faktu. Wie także, że jej obsesyjna obawa przed brudem i działania, które mają ją przed nim uchronić, nie są racjonalne. W przebiegu fobii jednak lęk jest obezwładniający – nie można zapanować nad jego objawami, mimo świadomości, iż jest on wyolbrzymiony.

Objawy mizofobii

Życie osoby dotkniętej mizofobią podporządkowane jest nieustannej myśli o wszechobecnych zarazkach. Chory przeżywa silny dyskomfort w miejscach, które nie wydają mu się dostatecznie czyste. Często unika sytuacji, w których może dojść do kontaktu z brudem i bakteriami. Charakterystyczne dla mizofobii jest to, że współwystępuje ona z nerwicą natręctw. Pod wpływem lęku chory odczuwa przymus nieustannego mycia rąk czy czyszczenia przedmiotów codziennego użytku. Zawsze zachowuje przesadne środki ostrożności, co niejednokrotnie paraliżuje jego działania (np. gdy po powrocie do domu jego priorytetem staje się wypranie wszystkich ubrań, które miał na sobie na ulicy.

Do uciążliwych objawów mizofobii zaliczyć trzeba reakcje wegetatywne w kontakcie z budzącymi lęk obiektami i sytuacjami, a nawet na samą myśl o nich. Z irracjonalnym poczuciem zagrożenia wiążą się takie typowe dla wszystkich fobii symptomy, jak kołatanie serca, duszność, zawroty głowy, nadmierna potliwość, drżenie kończyn, mdłości czy biegunka. Obawa przed nieprzyjemnymi, somatycznymi reakcjami potęguje niechęć chorego do aktywności związanych z ekspozycją na brud. W konsekwencji osoba dotknięta mizofobią może mieć trudność z wykonywaniem pracy zawodowej, wycofywać się z życia społecznego, a nawet unikać wychodzenia z domu. Permanentny stres, który przeżywa mizofobik, często prowadzi do depresji.

Przyczyny mizofobii

Przyczyny fobii nie zostały jeszcze w pełni zbadane. Irracjonalny lęk może mieć podłoże genetyczne, biologiczne czy neurochemiczne. Największą rolę przypisuje się zwykle czynnikom psychospołecznym. Według rozmaitych badań lęk jest reakcją wyuczoną – nabytą w procesie wychowania i socjalizacji. Mizofobia może rozwinąć się na podłożu traumatycznego przeżycia związanego z zakażeniem, chorobą. Fobię brudu zaindukować mogą dziecku opiekunowie, którzy także zmagają się z tym zaburzeniem. Psychologowie podejrzewają, że lęk przed brudem i bakteriami bywa formą przeniesienia negatywnych emocji dotyczących wypartych ze świadomości wydarzeń z dzieciństwa, np. molestowania seksualnego.

Czy mizofobię można leczyć?

Za najskuteczniejszą metodę leczenia mizofobii uznaje się terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym. Jej celem jest zmiana dysfunkcyjnych reakcji i lękowych zachowań chorego na takie, które umożliwią mu normalne funkcjonowanie. Pacjenta poddać można np. desensytyzacji (redukowaniu intensywności reakcji lękowej poprzez stopniowe oswajanie ze stresogennym bodźcem) lub terapii implozywnej (gwałtowne wystawianie chorego na sytuację lękową w kontrolowanych warunkach). Istotnym elementem psychoterapii jest także psychoedukacja, dzięki której mizofobik może poznać i zrozumieć mechanizmy rządzące jego chorobą oraz nauczyć się radzić sobie z jej wegetatywnymi objawami. W uzasadnionych przypadkach warto odwołać się do metod terapii psychodynamicznej i skonfrontować pacjenta z pierwotną przyczyną fobii

.Wspomagająco w leczeniu mizofobii stosuje się często farmakoterapię. Dzięki zastosowaniu preparatów o działaniu przeciwdepresyjnym chory ma lepsze, bardziej stabilne samopoczucie i łatwiej mu podjąć psychoterapię. W przypadku nasilonych objawów wegetatywnych wskazane jest doraźne stosowanie leków przeciwlękowych, np. z grupy benzodiazepin.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości