- "Lekcja wychowawcza" to cykl spotkań z młodzieżą z II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Licealiści odpowiadają w nim na pytania dotyczące relacji z rodzicami i rówieśnikami.
- W 9. odcinku serii Magdalena Zasadni-Graczyk zapytała nastolatków, co sądzą o przymuszaniu ich do nauki. Uczniowie częstochowskiego liceum mieli na ten temat jasne zdanie.
- Jak podkreślili nastolatkowie, oceny wcale nie są wyznacznikiem wiedzy. Ich zdaniem, oprócz nauki, dzieci powinny mieć także czas na rozwijanie własnych pasji.
Nauka i dobre oceny priorytetem dla wielu rodziców
Jak podkreśliła jedna z bohaterek cyklu "Lekcja wychowawcza", niektórzy rodzice wywierają na swoich dzieciach zbyt dużą presję związaną z nauką.
- Ważne jest, żeby nie naciskać na tę karierę naukową dziecka. Ten moment szkoły podstawowej jest kluczowy, żeby znaleźć swoją pasję - coś, co, po prostu, lubi robić - stwierdziła Marta, po czym dodała: - Nauka jest ważna, ale nie najważniejsza - zaznaczyła.
Ze swoją koleżanką zgodził się Robert.
- Dzieciństwo jest tylko jedno - nie dostaniemy drugiego. Stracimy ten czas na naukę, jakąś przyszłą karierę zawodową, a tak naprawdę nigdy nie wiemy, czy ją osiągniemy. Powinniśmy, według mnie, mieć też czas na inne rzeczy - powiedział.
Nieco inne zdanie na ten temat miał natomiast Bartek.
- Naciskanie na naukę nie zawsze musi być złe. Naciskanie na oceny - zawsze jest złe - podsumował.
Dlaczego rodzice przelewają na dzieci swoje ambicje?
- Dużo rodziców bardzo naciska na naukę, bo wydaje im się, że tylko to da dziecku jakąś taką furtkę, żeby wejść w ten dorosły świat z taką pewnością, że na pewno będzie miało dobry zawód. Nie zawsze tylko szkoła jest do tego potrzebna - zauważyła Zosia.
Jej koleżanka zwróciła z kolei uwagę na niespełnione marzenia i plany rodziców, które ci próbują przelać na własne dzieci.
- Często jest też tak, że rodzice, jak nie zrobili w młodości czegoś, co chcieli, to chcą, żeby ich dziecko to zrobiło. Próbują przelać swoje ambicje na to dziecko - zaznaczyła Ania.
Zosia podkreśliła także, że dziś można znaleźć już dobrze płatną pracę bez konieczności uzyskania wyższego wykształcenia.
- Teraz można znaleźć dobrą pracę bez studiów albo rozwijać się w temacie, w którym nie potrzeba aż tyle nauki. [...] Moja mama wie, że jak się uczę, to uczę się dla siebie. Cieszę się, że wspiera moje pasje - podsumowała.
Zobacz także:
- Jak rodzice mogą zrujnować życie towarzyskie nastolatka? - Dzień Dobry TVN
- Jak pomóc nastolatkowi przy złamanym sercu? "To jeden z większych bólów" - Dzień Dobry TVN
- Bullying - prześladowanie przez rówieśników. Jak pomóc gnębionym uczniom? - Dzień Dobry TVN
Autor: Aleksandra Kokot
Reporter: Magdalena Zasadni-Graczyk
Źródło zdjęcia głównego: Cykl "Lekcja wychowawcza"