Jak pomóc nastolatkowi przy złamanym sercu? "To jeden z większych bólów"

Wakacyjna miłość
Kiedy pierwsza miłość kończy się złamanym sercem (napisy)
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mówi się, że pierwszą miłość pamięta się do końca życia. A jak jest ze złamanym sercem? Kończą się wakacje, a razem z nimi obozy czy kolonie, na których uczestnicy mogli przeżywać zauroczenia i większe miłości. Niestety, często z powrotami do domu relacje się kończą, a młodzi ludzie zostają z ogromnym bólem serca. Jak rodzice mogą złagodzić uczucia swoich pociech po takich doświadczeniach? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN.

Pierwsze złamane serca - jak pomóc dziecku?

Zuzanna Kaszuba ma zaledwie 18 lat, a już miała złamane serce. W trudnych momentach mogła liczyć na przyjacielską pomoc mamy.

- To jeden z większych bólów w okresie nastoletnim i jeden z większych problemów nastolatków. Jestem osobą, która jak kocha, to kocha mocno. Wydawało się, że to będzie trwało zawsze, że to ta jedyna osoba. Najważniejsze to zrozumieć to i pogodzić się z tym. Najpierw przeżywałam to sama, powiedzenie komuś było dla mnie przyznaniem tego, że to jest koniec - zwierzyła się Zuzanna Kaszuba, nastoletnia aktorka.

- Widziałam, że coś się dzieje. Włączył się tryb pomocy. Ale trzeba uważać, żeby poczekać i nie rzucać się od razu z tą pomocą. Mam swoje tajne sposoby, ale warto pójść na jakieś jedzenie, spacer czy zapytać po prostu: co u ciebie? Trzeba pokazać dziecku, że mama też miała kiedyś złamane serce i kiedyś też przez to przechodziła - podkreśliła Dorota Kaszuba, mama dwójki nastolatków i fotografka.

Pierwsza miłość - jak się z nią uporać?

Jak tłumaczyła gościni Dzień Dobry TVN, pierwsza miłość z reguły pojawia się w wieku 10-14 lat, czyli w okresie dojrzewania. To czas, kiedy młodzi ludzie zaczynają odkrywać uczucia romantyczne, a zainteresowanie relacjami z rówieśnikami nabiera innego wymiaru. Jak pomóc nastolatkom, kiedy nie wszystko idzie w tej kwestii po ich myśli?

- Można rozmawiać z dzieckiem o miłości i o uczuciach, ale nie straszyć. Dla dzieci odrzucenie wiąże się z lękiem, z poczuciem straty. Często pojawiają się myśli, że to z nimi coś jest nie tak. Jako rodzice podeszłabym i zapytała, co się dzieje - radziła Paulina Mierzejewska psycholożka i mama 7-latka.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości