Romantyzowanie rzeczywistości to nowy trend w sieci. Dlaczego i po co lukrujemy życie pod publikę?

GettyImages-1665398894 (1)
GettyImages-1665398894 (1)
Źródło: Moment RF

Coraz częściej w mediach społecznościowych dostrzec można treści "romantyzujące" życie. Najbardziej błahe sprawy określane są jako wyjątkowe, a najmniejszy sukces nabiera wysokiej rangi. Nowy trend ma z pewnością uczynić naszą codzienność przyjemniejszą. Czy oby na pewno pozytywnie wpływa na funkcjonowanie i odbieranie rzeczywistości? O tym opowiedział nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.

 Hasztag #romanticiznglife. O co w tym wszystkim chodzi?

Hasło #romanticiznglife w ciągu kilku tygodni rozeszło się w mediach społecznościowych i stało się gorącym trendem. Internauci masowo zaczęli publikować zdjęcia, filmy czy relacje podkreślając wyjątkowość dnia codziennego. Momentem do celebracji życia stały się wyjścia z psem, smaczne śniadania, zakupy, udany makijaż czy odpoczynek z kawą i książką w dłoni. Krótko mówiąc, to co do tej pory określaliśmy jako codzienność i szarą rzeczywistość, nagle stało się czymś wyjątkowym. Dlaczego? O co tak naprawdę chodzi w romantyzowaniu życia?

- Ten trend, który pojawił się na początku pandemii, zachęca ludzi do doceniania prostych przyjemności życia. Ta filozofia trwa do dzisiaj. Ktoś kupuje więc sobie kwiaty w ramach okazania sobie miłości, inny delektuje się rogalikiem, by cieszyć się jego smakiem, a ktoś na ławce w parku zapomina się w książce, kontemplując, co autor miał na myśli – powiedział doktor Mateusz Grzesiak.

Ekspert podkreślił również, że jest to kolejna social-mediowa nomenklaturyzacja istniejących od dawna zjawisk. Filozofia minimalizmu i praktyka mindfulness dalece wychodzą poza i okres pandemii, i epokę social mediów. Wynika to z adaptacji do sytuacji. Zakazy w okresie pandemii odebrały ludziom większość zdrowych i powszechnych form realizowania swoich potrzeb, więc siłą rzeczy trzeba się było dostosować i korzystać z tego, z czego można było.

- Spacer poza domem był wówczas luksusem. Na zasadzie: Nie możesz kontrolować wszystkiego w swoim życiu, ale masz kontrolę nad tym, jak postrzegasz daną sytuację - dodał

Praktykowanie uważności i docenianie małych rzeczy kontra lukrowanie życia

O ile docenianie małych rzeczy to cenna umiejętność, której warto się nauczyć, to lukrowanie życia pod publikę nie wydaje się dobrym pomysłem. A niestety tak często jest. To właśnie w mediach społecznościowych wiele osób pokazuje się takimi, jakimi chciałoby być, a nie takimi, jakimi faktycznie jest. Romantyzowanie codzienności jest więc pewnego rodzaju ucieczką przed prawdą i realnym życiem. O czym jeszcze może świadczyć?

- Idealizowanie zawsze wynika z kompensacji braków i jest mechanizmem ucieczkowym. Świat jest wielowymiarowy, każda rzecz jest i dobra i zła i dzięki prawdziwemu mindfulness możemy ją zaakceptować i uwzględnić każdy jej przejaw. Pokazywanie, jakim się jest super szczęśliwym na social mediach, jest nierealistyczne – powiedział dr Mateusz Grzesiak.

Niestety w wielu przypadkach twórcy internetowi walcząc o zasięgi, pokazują kadry wycięte z kontekstu, tak by po prostu spodobały się fanom. W wielu przypadkach są to godziny spędzone na ustawianiu kawy, wybieraniu okładki książki czy filtrowaniu zdjęć. Idealne obrazki są więc pozorne, ale sprawę zdają sobie z tego nieliczni. Doprowadza to do sytuacji, że wielu z internautów oglądając perfekcyjne życie innych, zaczyna popadać w kompleksy i frustrację. Dlatego tak ważne jest, by wszystko, co widzimy w social mediach dzielić przez dwa. W końcu mało kto, publicznie mówi o porażkach.

- Nie istnieje zjawisko kompletnej szczerości w social mediach, bo ich naturą jest pokazanie czegoś odbiorcom. Robimy więc to z myślą o nich, a nie o sobie – powiedział ekspert.

Jak więc naprawdę zacząć doceniać życie takim, jakie jest i zaakceptować swoją codzienność?

Zdaniem psychologa, praktyka minimalizmu czy mindfulness nigdy nie miała w założeniu robienia czegoś pod publikę. Należy zacząć praktykować wdzięczność, medytację, mindfulness ze względu na oczywiste ich korzyści oraz robić to dla siebie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości