Słowa mają wielką moc. Jak mówić, żeby nikogo nie urazić?

Jak duże znaczenie mają słowa?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Słowa, które mogą ranić
Słowa, które mogą ranić
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Język pozwala nam nie tylko nazywać, ale i lepiej rozumieć otaczający nas świat. Niestety bywa też bronią i może dotkliwie ranić. Doświadczają tego m.in. osoby z mniejszości seksualnych oraz te, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Jakich błędów w rozmowie z nimi nie popełniać? Dlaczego niekiedy słowa ranią mocniej niż cios? O tym porozmawialiśmy z Patrycją Wonatowską, eduktaorką seksualną.

Jak duże znaczenie mają słowa?

Katarzyna Oleksik, dziendobry.tvn.pl: Mówi się, że słowo ranią bardziej niż słowa. Czy rozumiemy, jak wielką mają moc i dlaczego pewnych zwrotów nie należy używać?

Patrycja Wonatowska, edukatorka seksualna: Mamy jeszcze wiele do zrobienia. Brakuje nam świadomość, że słowa dotykają nas mocniej i znacznie dłużej w nas rezonują. One niejednokrotnie powodują dużo większy ból niż np. uderzenie. Słowa, zwłaszcza te powtarzane, powielane sprawiają, że osoba, do której są kierowane, czuje, że traci sprawczość. Czuje się nieważna, ma poczucie, że przestała istnieć.

Coraz więcej osób deklaruje, że identyfikuje się jako niebinarne. Jak się do nich zwracać, żeby ich nie urazić? Czy wolno nam zapytać, jakiego zaimka użyć?

Rzeczywiście, przez stulecia wyróżnialiśmy tylko dwie płcie i dwie formy – męską i żeńską. Ale czasy i język się zmieniają. Dlatego, jeśli mamy wątpliwość, najlepiej jest po prostu zapytać danej osoby, jak chce, żeby się do niej zwracać. Co ciekawe, sposób, w jaki podchodzimy do niebinarności, w dużej mierze zależy od tego, w jakim środowisku się obracamy. Są grupy, miejsca, w których jest to absolutnie normalne i naturalne. Natomiast trzeba rzeczywiście w to włożyć odrobinę energii i przyjąć, że w naszym otoczeniu są osoby niebinarne.

Dlaczego język, jakim operujemy np. w stosunku do osób niebinarnych, ma tak duże znaczenie?

Słowa bardzo mocno wyznaczają naszą sprawczość. Zmiana językowa i respektowanie tego, że ktoś chce, aby w stosunku do niego używać męskich, żeńskich lub nijakich form nie jest fanaberią. To ma nam pokazać, że jest tam drugi człowiek, który zasługuje na szacunek.

Dlaczego niektóre osoby nie identyfikują się ze swoją płcią fizyczną?

Jesteśmy bardzo mocno osadzeni w gender, czyli płci społeczno-kulturowej. Chcemy mieć wyraźny podział na to, co męskie i żeńskie. Ponieważ głos m.in. osób niebinarnych jest coraz wyraźniejszy, to różnice między płciami się zacierają. Obecnie nie musimy wyglądać jak mężczyzna, czy jak kobieta. Możemy po prostu wyglądać, jak chcemy. Dobrze mieć świadomość, że nasze postrzeganie samych siebie może się zmienić. Istnieje coś takiego jak płynność w odczuwaniu płci jako takiej i pociągu do innych osób. Bardzo ważne jest, aby uświadomić sobie, że są środowiska, społeczności, w których osoby niebinarne nie mogą sobie pozwolić na wyrażenie tego, kim i jak się czują.

W jaki sposób mówić o chorobie psychicznej?

Trudność sprawia nam nie tylko komunikacja z osobami niebinarnymi, ale i tymi, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Dużo mówi się o tym, aby nie mówić, że ktoś choruje, tylko że doświadcza kryzysu psychicznego. Dlaczego takie nazewnictwo jest lepsze?

Warto zacząć od tego, że część psychoterapeutów mówi, że przychodzą do nich pacjenci, a część nazywa ich klientami. To drugie określenie sprawia, że dana osoba, która ma jakąś trudność i szuka pomocy, gdy idzie na terapię, czuje, że ma sprawczość i kontrolę nad całym procesem.

Podobnie jest z depresją. To choroba przewlekał, której nie da się tak po prostu wyleczyć, zdarza się, że raz opanowana – po jakimś czasie znowu daje o sobie znać. Osoby chore psychicznie – choć bardzo dużo się zmieniło – wciąż są stygmatyzowane. Poprzez zmiany językowe pokazujemy, że ludzie doświadczają różnego rodzaju kryzysów i że jest to, coś całkowicie normalnego. Zmiana nazewnictwa powoduje też, że nie muszą się bać ani wstydzić tego, że np. chorują na depresję.

Skoro jesteśmy przy chorobach psychicznych, to – niestety wciąż – żeby kogoś obrazić, kierujemy w jego stronę określenia, które jednoznacznie kojarzą się z tego rodzaju schorzeniami. Dlaczego to robimy? To wynika z naszej niewiedzy?

W tym przypadku znaczenie mają dwie kwestie. Pierwsza to nasze wychowanie, które wynieśliśmy z domu oraz transformacja, jaka zaszła w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Dawniej osoby z różnymi niepełnosprawnościami były wykluczane, zamykane w domach. Robiono to głównie z obawy o to, jak zostaną odebrane przez innych pełnosprawnych ludzi.

Jeśli jesteśmy uczeni tego, że ludzie są różni, niektórzy z nas mogą mieć jakieś ograniczenia, niepełnosprawności – nie obrażamy nikogo w ten sposób. W sytuacji, gdy takiej edukacji brakuje – takie wyzwiska się pojawiają. Używanie ich to nie tylko brak wiedzy, ale i sposób nazwania tego, czego nie rozumiemy i nie potrafimy oswoić.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: dikushin/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości