Matka nie powinna przyjaźnić się z córką. Znana psycholog wyjaśnia, dlaczego

Więź matka - córka. Dlaczego jest taka ważna?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kasia Kołeczek o niezwykłej relacji z mamą
Kasia Kołeczek o niezwykłej relacji z mamą
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Relacja między matką a córką jest jedną najważniejszych, ale i trudniejszych. Dlaczego jest taka istotna? Jak ją zbudować? Dlaczego matka i córka nie powinny się przyjaźnić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały aktorka Katarzyna Kołeczek i jej mama Elżbieta Kołeczek oraz psycholożka Katarzyna Kucewicz.

Więź matki i córki - dlaczego jest taka ważna?

Katarzyna Kołeczek ma bardzo dobre relacje ze swoją mamą, ale ulegały one zmianie na przestrzeni lat. Aktorka dodała, że dopiero z czasem, gdy dorosła, zrozumiała i doceniła wszystkie wysiłki rodzicielki. - W momencie, kiedy sama zostałam mamą, zrozumiałam, jaki to jest trud i poczułam ogromną wdzięczność do mojej mamy. Mamy bardzo bliską relację. Dzwonimy do siebie prawie codziennie, nawet czasami wymieniamy się przepisami, czy pytamy się, co miałyśmy na obiad. Ta relacja jest złożona z takich drobnostek, z takich drobnych codziennych chwil, ale mama też bardzo pomaga mi w wychowywaniu mojej córki. Jest wspaniałą babcią - powiedziała aktorka.

Elżbieta Kołeczek, mama Kasi przyznała, że dała córce bardzo dużo swobody. - Ona mogła o wszystkim sama decydować. Jak była małym dzieckiem, nastolatką, to trzeba było ją oczywiście pokierować, ale to nie było tak, że masz zrobić to i to. Wymyśliła gdzieś tam siatkówkę - poszła na siatkówkę, na konsultacje do akademii - idziesz, trzeba jakieś studia podyplomowe - proszę bardzo. Uważam, że jeżeli ona do mnie zadzwoni, to ja jestem wtedy szczęśliwa, bo wiem, że ona to wszystko zrozumiała, rozumie tę wolność, którą jej dałam - stwierdziła.

Dlaczego matka i córka nie powinny się przyjaźnić?

Niestety nie wszyscy mogą się pochwalić tak dobrymi relacjami. Wiele osób zamiast miłości i wsparcia doświadczyło cierpienia, krzywdy, bólu. - Rzeczywiście jest to jedna z najważniejszych relacji, ale i najtrudniejszych relacji, bo może dochodzić do różnych nadużyć. [...] Trudne jest balansowanie między tym, żeby nie stanąć za blisko, w odpowiedniej chwili umieć się wycofać. Czasami to jest bardzo trudne wycofać się. Na przykład pewnym niebezpieczeństwem jest "przyjaźnienie się". To jest bardzo popularny zwrot: "Moja mama jest moją przyjaciółką". Pomyślmy o sytuacji, gdy mamy mamę i wchodzącą w dorosłość nastoletnią córkę. Przyjaźń to jest wymiana. Nie mogę sobie wyobrazić takiej wymiany, kiedy dojrzała, dorosła kobieta zwierza się ze swoich problemów dorastającej dziewczynce, która kompletnie nie wie, co z tym zrobić. Natomiast z dużą werwą weźmie te problemy na siebie, będzie próbowała rozwiązać mamy problemy - tłumaczyła psycholożka Katarzyna Kucewicz.

Przyjaźń to bliskość, oddanie, życzliwość wobec siebie. Wiele młodych dziewczyn nie słyszy od swoich mam, że są piękne. Co mówią swoim dzieciom niektóre mamy? I jakie mogą być tego konsekwencje. Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości