Musiała powtarzać maturę, bo koleżanka obok pociągała nosem. "To nie moja wina"

Egzamin maturalny w szkole - uczniowie w liceum
Mizofonia. Czym się objawia? Jak złagodzić skutki?
Źródło: Peter Cade/Getty Images
Na uzyskanie satysfakcjonującego wyniku z egzaminu maturalnego składa się kilka czynników: wiedza, łut szczęścia i czasami spryt ucznia. Sierpniową powtórkę utożsamia się zazwyczaj z edukacyjną porażką oraz lenistwem, które wygrało z sumiennym przygotowaniem się do majowych testów. Istnieją jednak wyjątki, w których za oblanie matury odpowiedzialna bywa wyłącznie psychika i zbieg niefortunnych okoliczności. Takim czynnikiem może być mizofonia. Czym jest? Porozmawialiśmy o tym z Barbarą Wesołowską-Budką, specjalistką z Psychokliniki Poradni Zdrowia Psychicznego.

Mizofonia. Licealistka nie zdała matury przez dźwięki

Aneta nie przypuszczała, że jej przygoda z liceum zakończy się niepowodzeniem. Każdego roku, od samego początku edukacji szkolnej, mogła pochwalić się czerwonym paskiem na świadectwie. Oceny nie są stuprocentowym odzwierciedleniem posiadanej wiedzy, ale w jej przypadku podejrzenia o brak chęci do nauki można uznać za bezpodstawne.

- Nie byłam nigdy kujonem, ale osiągałam fajne wyniki, bo pochłaniałam wiedzę na lekcjach. Uczyłam się tego, co mnie interesuje. Miałam potrzebę pogłębiania umiejętności, więc chodziłam na różne dodatkowe zajęcia i dzięki temu średnia ocen windowała. Ale jak tylko siadłam na sali egzaminacyjnej, od razu wiedziałam, że nie zdam tej matury - opowiada młoda kobieta.

Co było przyczyną takiego pesymizmu uczennicy? Dźwięki. Dźwięki, które dla większości populacji nie mają żadnego znaczenia. Mlaskanie, pociąganie nosem, przełykanie śliny, burczenie w brzuchu, delikatne postukiwanie długopisem czy szelest przewracanych kartek - wymienione brzmienia towarzyszą każdemu z nas podczas wykonywania wielu czynności. Są tłem życia, do którego potrafimy się automatycznie przyzwyczaić. Dla mizofoników jednak oznaczają ogromny dyskomfort, wzbudzają negatywne emocje, a nawet wywołują objawy somatyczne. Zjawisko to zostało po raz pierwszy opisane przez badaczy w 2000 roku.

- Mizofonia z języka greckiego oznacza nienawiść do dźwięku. Ta fascynująca przypadłość dotyka około 6% ludzi na świecie. Natomiast około 15% może cierpieć na częściową nietolerancję na pewne grupy dźwięków - tłumaczy w rozmowie z dziendobry.tvn.pl psychoterapeutka Barbara Wesołowska-Budka.

Magdalena Chorzewska o depresji

Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa

Jak objawia się mizofonia?

Wrażliwość mizofoników na dźwięk osiąga niewyobrażalny stopień. W praktyce to coś więcej niż tylko zwykła irytacja bądź niechęć. - U osoby cierpiącej na tę dolegliwość pojawiają się natychmiastowo znacznie silniejsze emocje takie jak złość czy poczucie zagrożenia, na które może zareagować chęcią walki bądź też ucieczki. Występują również objawy somatyczne: spięcia mięśni i silny ucisk w klatce piersiowej, głowie lub nawet w całym ciele. Nierzadko podnosi się również temperatura ciała, a serce zaczyna bić znacznie szybciej - opisuje ekspertka z Psychokliniki Poradni Zdrowia Psychicznego.

Aneta zna te objawy doskonale. Doświadcza ich od dzieciństwa. 20-latka nie jest w stanie zjeść posiłku w towarzystwie osób trzecich, ponieważ dźwięki, wydawane przez nich w trakcie spożywania pokarmu, okazują się dla jej uszu zbyt bolesne. - Moi bliscy już się do tego przyzwyczaili. Poza domem zazwyczaj funkcjonuję normalnie, bo te nieprzyjemnie dolegliwości nasilają się u mnie wtedy, gdy wokół panuje cisza. W szkole zazwyczaj bywało głośno, więc nie słyszałam tych delikatnych, irytujących brzmień. Tylko podczas sprawdzianów mi to przeszkadzało, choć też nie zawsze z podobną intensywnością - wyjaśnia nam zeszłoroczna maturzystka.

6 maja 2021 roku - tę datę Aneta zapamięta do końca życia. To właśnie wtedy zdawała egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. W tej samej sali i dokładnie na tym samym krześle siedziała dwa dni wcześniej i dzień wcześniej podczas obowiązkowych matur z języka polskiego i matematyki. Nic nie wskazywało na to, że akurat w tym momencie objawy mizofonii nasilą się aż tak diametralnie.

- Wiedziałam, że Ewela jest lekko przeziębiona, bo dzwoniła do mnie wieczorem. Następnego dnia usiadła akurat obok mnie i cały czas pociągała nosem, bo miała katar. Dodatkowo zasłoniła twarz maseczką, która wzmocniła ten dźwięk. Nie mogłam tego znieść. Wytrzymałam z trudem 15 minut, ale czułam, że zaraz z nerwów zemdleję. Musiałam wyjść z sali, choć nic nie zdążyłam napisać. Oddałam prawie pustą kartkę. Płakałam przez kilka dni i zdawałam w sierpniu poprawkę. Ale to nie moja wina - ocenia Aneta.

Mizofonia - jak ją leczyć?

Psycholog Barbara Wesołowska-Budka spotkała się w swojej karierze zawodowej z równie skrajnymi przypadkami mizofonii. Tajemnicza przypadłość wpływa negatywnie na komfort pacjentów i ich relacje z innymi ludźmi.

- Jedna z pacjentek opowiadała, że nie jest w stanie spać obok męża, słysząc jego oddech. Żaliła się, że czuje wtedy konflikt wewnętrzny, bo powinna się cieszyć z obecności partnera, a tymczasem odsuwa się jak najdalej i zakłada stopery. Zdarzały się również przypadki, gdzie pacjent pracujący z domu musiał zmienić miejsce zamieszkania, bo nie był w stanie znieść tupania dzieci sąsiada mieszkającego piętro wyżej - wymienia specjalistka z Psychokliniki Poradni Zdrowia Psychicznego.

Według ekspertki przyczyna nadwrażliwości słuchowej nie jest do końca znana. Za mizofonię nie odpowiada z pewnością uszkodzenie aparatu słuchowego. - Badania wskazują, że jest to nieprawidłowe działanie centralnej drogi słuchowej. Według naukowców istnieją tam wzmocnione połączenia między układem słuchowym a limbicznym dla pewnych odgłosów. Niedawno eksperyment przeprowadzony przez australijski Uniwersytet w Newcastle uzupełnił to przypuszczenie o kolejne wyniki. Doktor Sukhbinder Kumar, główny autor badania, twierdzi, że u osoby z mizofonią występują zakłócenia w komunikacji pomiędzy słuchowymi obszarami mózgu a korą ruchową - uświadamia Barbara Wesołowska-Budka.

Psychoterapeutka w rozmowie z dziendobry.tvn.pl zaznacza, że na ten moment nie podjęto się żadnego skutecznego, sprecyzowanego leczenia farmakologicznego tej przypadłości. Zaobserwowano jedynie nieliczne przypadki pozytywnego działania leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI.

- Kilka typowych metod na poradzenie sobie z tą trudnością to np.: opuszczenie pomieszczenia, gdzie występuje irytujący dźwięk, zagłuszenie tego dźwięku, zakorkowanie uszu, ale również naśladowanie tego dźwięku! Jest to forma wyładowania tworzonego napięcia - doradza specjalistka.

Pomocna może być również terapia habitulacyjna czy poznawczo-behawioralna, której głównym celem jest wprowadzenie pacjenta w stan zrelaksowania i przedstawienie mu metod radzenia sobie z własnymi emocjami oraz nauczenie go kontrolowania tych negatywnych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Peter Cade/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nietypowy prezent urodzinowy dla Doroty Wellman

Nietypowy prezent urodzinowy dla Doroty Wellman

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów

Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w  HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas