Musiała powtarzać maturę, bo koleżanka obok pociągała nosem. "To nie moja wina"

Egzamin maturalny w szkole - uczniowie w liceum
Mizofonia. Czym się objawia? Jak złagodzić skutki?
Źródło: Peter Cade/Getty Images
Na uzyskanie satysfakcjonującego wyniku z egzaminu maturalnego składa się kilka czynników: wiedza, łut szczęścia i czasami spryt ucznia. Sierpniową powtórkę utożsamia się zazwyczaj z edukacyjną porażką oraz lenistwem, które wygrało z sumiennym przygotowaniem się do majowych testów. Istnieją jednak wyjątki, w których za oblanie matury odpowiedzialna bywa wyłącznie psychika i zbieg niefortunnych okoliczności. Takim czynnikiem może być mizofonia. Czym jest? Porozmawialiśmy o tym z Barbarą Wesołowską-Budką, specjalistką z Psychokliniki Poradni Zdrowia Psychicznego.

Mizofonia. Licealistka nie zdała matury przez dźwięki

Aneta nie przypuszczała, że jej przygoda z liceum zakończy się niepowodzeniem. Każdego roku, od samego początku edukacji szkolnej, mogła pochwalić się czerwonym paskiem na świadectwie. Oceny nie są stuprocentowym odzwierciedleniem posiadanej wiedzy, ale w jej przypadku podejrzenia o brak chęci do nauki można uznać za bezpodstawne.

- Nie byłam nigdy kujonem, ale osiągałam fajne wyniki, bo pochłaniałam wiedzę na lekcjach. Uczyłam się tego, co mnie interesuje. Miałam potrzebę pogłębiania umiejętności, więc chodziłam na różne dodatkowe zajęcia i dzięki temu średnia ocen windowała. Ale jak tylko siadłam na sali egzaminacyjnej, od razu wiedziałam, że nie zdam tej matury - opowiada młoda kobieta.

Co było przyczyną takiego pesymizmu uczennicy? Dźwięki. Dźwięki, które dla większości populacji nie mają żadnego znaczenia. Mlaskanie, pociąganie nosem, przełykanie śliny, burczenie w brzuchu, delikatne postukiwanie długopisem czy szelest przewracanych kartek - wymienione brzmienia towarzyszą każdemu z nas podczas wykonywania wielu czynności. Są tłem życia, do którego potrafimy się automatycznie przyzwyczaić. Dla mizofoników jednak oznaczają ogromny dyskomfort, wzbudzają negatywne emocje, a nawet wywołują objawy somatyczne. Zjawisko to zostało po raz pierwszy opisane przez badaczy w 2000 roku.

- Mizofonia z języka greckiego oznacza nienawiść do dźwięku. Ta fascynująca przypadłość dotyka około 6% ludzi na świecie. Natomiast około 15% może cierpieć na częściową nietolerancję na pewne grupy dźwięków - tłumaczy w rozmowie z dziendobry.tvn.pl psychoterapeutka Barbara Wesołowska-Budka.

Magdalena Chorzewska o depresji

Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa

Jak objawia się mizofonia?

Wrażliwość mizofoników na dźwięk osiąga niewyobrażalny stopień. W praktyce to coś więcej niż tylko zwykła irytacja bądź niechęć. - U osoby cierpiącej na tę dolegliwość pojawiają się natychmiastowo znacznie silniejsze emocje takie jak złość czy poczucie zagrożenia, na które może zareagować chęcią walki bądź też ucieczki. Występują również objawy somatyczne: spięcia mięśni i silny ucisk w klatce piersiowej, głowie lub nawet w całym ciele. Nierzadko podnosi się również temperatura ciała, a serce zaczyna bić znacznie szybciej - opisuje ekspertka z Psychokliniki Poradni Zdrowia Psychicznego.

Aneta zna te objawy doskonale. Doświadcza ich od dzieciństwa. 20-latka nie jest w stanie zjeść posiłku w towarzystwie osób trzecich, ponieważ dźwięki, wydawane przez nich w trakcie spożywania pokarmu, okazują się dla jej uszu zbyt bolesne. - Moi bliscy już się do tego przyzwyczaili. Poza domem zazwyczaj funkcjonuję normalnie, bo te nieprzyjemnie dolegliwości nasilają się u mnie wtedy, gdy wokół panuje cisza. W szkole zazwyczaj bywało głośno, więc nie słyszałam tych delikatnych, irytujących brzmień. Tylko podczas sprawdzianów mi to przeszkadzało, choć też nie zawsze z podobną intensywnością - wyjaśnia nam zeszłoroczna maturzystka.

6 maja 2021 roku - tę datę Aneta zapamięta do końca życia. To właśnie wtedy zdawała egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. W tej samej sali i dokładnie na tym samym krześle siedziała dwa dni wcześniej i dzień wcześniej podczas obowiązkowych matur z języka polskiego i matematyki. Nic nie wskazywało na to, że akurat w tym momencie objawy mizofonii nasilą się aż tak diametralnie.

- Wiedziałam, że Ewela jest lekko przeziębiona, bo dzwoniła do mnie wieczorem. Następnego dnia usiadła akurat obok mnie i cały czas pociągała nosem, bo miała katar. Dodatkowo zasłoniła twarz maseczką, która wzmocniła ten dźwięk. Nie mogłam tego znieść. Wytrzymałam z trudem 15 minut, ale czułam, że zaraz z nerwów zemdleję. Musiałam wyjść z sali, choć nic nie zdążyłam napisać. Oddałam prawie pustą kartkę. Płakałam przez kilka dni i zdawałam w sierpniu poprawkę. Ale to nie moja wina - ocenia Aneta.

Mizofonia - jak ją leczyć?

Psycholog Barbara Wesołowska-Budka spotkała się w swojej karierze zawodowej z równie skrajnymi przypadkami mizofonii. Tajemnicza przypadłość wpływa negatywnie na komfort pacjentów i ich relacje z innymi ludźmi.

- Jedna z pacjentek opowiadała, że nie jest w stanie spać obok męża, słysząc jego oddech. Żaliła się, że czuje wtedy konflikt wewnętrzny, bo powinna się cieszyć z obecności partnera, a tymczasem odsuwa się jak najdalej i zakłada stopery. Zdarzały się również przypadki, gdzie pacjent pracujący z domu musiał zmienić miejsce zamieszkania, bo nie był w stanie znieść tupania dzieci sąsiada mieszkającego piętro wyżej - wymienia specjalistka z Psychokliniki Poradni Zdrowia Psychicznego.

Według ekspertki przyczyna nadwrażliwości słuchowej nie jest do końca znana. Za mizofonię nie odpowiada z pewnością uszkodzenie aparatu słuchowego. - Badania wskazują, że jest to nieprawidłowe działanie centralnej drogi słuchowej. Według naukowców istnieją tam wzmocnione połączenia między układem słuchowym a limbicznym dla pewnych odgłosów. Niedawno eksperyment przeprowadzony przez australijski Uniwersytet w Newcastle uzupełnił to przypuszczenie o kolejne wyniki. Doktor Sukhbinder Kumar, główny autor badania, twierdzi, że u osoby z mizofonią występują zakłócenia w komunikacji pomiędzy słuchowymi obszarami mózgu a korą ruchową - uświadamia Barbara Wesołowska-Budka.

Psychoterapeutka w rozmowie z dziendobry.tvn.pl zaznacza, że na ten moment nie podjęto się żadnego skutecznego, sprecyzowanego leczenia farmakologicznego tej przypadłości. Zaobserwowano jedynie nieliczne przypadki pozytywnego działania leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI.

- Kilka typowych metod na poradzenie sobie z tą trudnością to np.: opuszczenie pomieszczenia, gdzie występuje irytujący dźwięk, zagłuszenie tego dźwięku, zakorkowanie uszu, ale również naśladowanie tego dźwięku! Jest to forma wyładowania tworzonego napięcia - doradza specjalistka.

Pomocna może być również terapia habitulacyjna czy poznawczo-behawioralna, której głównym celem jest wprowadzenie pacjenta w stan zrelaksowania i przedstawienie mu metod radzenia sobie z własnymi emocjami oraz nauczenie go kontrolowania tych negatywnych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Peter Cade/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

11-miesięczna dziewczynka trafiła do szpitala. Miała liczne złamania i uraz głowy

11-miesięczna dziewczynka trafiła do szpitala. Miała liczne złamania i uraz głowy

Grażyna Wolszczak skończyła 65 lat. "Cały czas mi się chce i mam tę ciekawość świata"

Grażyna Wolszczak skończyła 65 lat. "Cały czas mi się chce i mam tę ciekawość świata"

Serial "Camera Cafe" powraca po 20 latach. "To jeden z najlepszych polskich sitcomów"

Serial "Camera Cafe" powraca po 20 latach. "To jeden z najlepszych polskich sitcomów"

Ciekawe i smaczne wariacje z kiszonkami. Przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Ciekawe i smaczne wariacje z kiszonkami. Przepisy Sebastiana Olmy

Michał Koterski po rozstaniu szybko związał się z inną

Michał Koterski po rozstaniu szybko związał się z inną

Śmietanka w daniach wytrawnych i słodkich. Dlaczego warto ją dodać?
Materiał promocyjny

Śmietanka w daniach wytrawnych i słodkich. Dlaczego warto ją dodać?

Kate i William na najnowszym rodzinnym zdjęciu. "Dzieci rosną bardzo szybko"

Kate i William na najnowszym rodzinnym zdjęciu. "Dzieci rosną bardzo szybko"

Wiktoria Gorodeckaja szybko pokochała Polskę i swój zawód. "Woda sodowa nie uderzyła jej do głowy":

Wiktoria Gorodeckaja szybko pokochała Polskę i swój zawód. "Woda sodowa nie uderzyła jej do głowy":

Opracowywane tam metody zmieniają światową okulistykę. Jak działa Międzynarodowe Centrum Badań Oka?
Materiał promocyjny

Opracowywane tam metody zmieniają światową okulistykę. Jak działa Międzynarodowe Centrum Badań Oka?

Lara Gessler świętuje drugą rocznicę ślubu. W Polsce nie ma on mocy prawnej

Lara Gessler świętuje drugą rocznicę ślubu. W Polsce nie ma on mocy prawnej

Ania Wyszkoni w hołdzie Markowi Jackowskiemu. "To prywatne sprawy, do których chętnie wracam"

Ania Wyszkoni w hołdzie Markowi Jackowskiemu. "To prywatne sprawy, do których chętnie wracam"

Iga Świątek wyjawiła tajemnicę dotyczącą słynnej czerwonej sukni. "W końcu wyszło tak, że zostałam sama"

Iga Świątek wyjawiła tajemnicę dotyczącą słynnej czerwonej sukni. "W końcu wyszło tak, że zostałam sama"

Świąteczny zapach w domu. Jak wykonać go samodzielnie? Potrzebujesz tylko dwóch produktów

Świąteczny zapach w domu. Jak wykonać go samodzielnie? Potrzebujesz tylko dwóch produktów

Czy modele z wybiegów powinni zarabiać na Instagramie?

Czy modele z wybiegów powinni zarabiać na Instagramie?

Jak wygląda codzienność 13-osobowej rodziny? "Ludzie już się przyzwyczaili do tego, jakie ilości zakupów robimy"

Jak wygląda codzienność 13-osobowej rodziny? "Ludzie już się przyzwyczaili do tego, jakie ilości zakupów robimy"

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"
Materiał promocyjny

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"

Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka doprowadziła Ewę Drzyzgę do łez. "Wzbudziło to we mnie młodzieńczy bunt"

Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka doprowadziła Ewę Drzyzgę do łez. "Wzbudziło to we mnie młodzieńczy bunt"

Jak ozdobić mieszkanie na święta? "To świetny sposób na zmianę wnętrza"
Materiał promocyjny

Jak ozdobić mieszkanie na święta? "To świetny sposób na zmianę wnętrza"

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Jak zatrzymać procesy starzenia? "Bardzo ważne jest to, żeby pamiętać o białkach"
Materiał promocyjny

Jak zatrzymać procesy starzenia? "Bardzo ważne jest to, żeby pamiętać o białkach"

Wygrał fortunę i stracił kontakt z matką. "Obraziła się na mnie, bo nie chciałem dać jej 25 mln dol."

Wygrał fortunę i stracił kontakt z matką. "Obraziła się na mnie, bo nie chciałem dać jej 25 mln dol."

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Była niesłusznie oskarżana o współudział w morderstwie przyjaciółki. Irena Santor przeżyła wiele

Była niesłusznie oskarżana o współudział w morderstwie przyjaciółki. Irena Santor przeżyła wiele

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?
Materiał promocyjny

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?

Pyszny deser z włoskim serem? TAK! Mus z serem Gorgonzola to będzie hit tej jesieni 
Materiał promocyjny

Pyszny deser z włoskim serem? TAK! Mus z serem Gorgonzola to będzie hit tej jesieni 

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"
Materiał promocyjny

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki
Materiał promocyjny

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci
Materiał promocyjny

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Świąteczne atrakcje w Warszawie. Co możemy robić zimą w stolicy? "To powód, żeby się zatrzymać"
Materiał promocyjny

Świąteczne atrakcje w Warszawie. Co możemy robić zimą w stolicy? "To powód, żeby się zatrzymać"

Zimowe stylizacje w skandynawskim stylu. Przedstawiamy najmodniejsze swetry 
Materiał promocyjny

Zimowe stylizacje w skandynawskim stylu. Przedstawiamy najmodniejsze swetry 

Osteopata ostrzega: "Nie kichaj jak alpaka"

Osteopata ostrzega: "Nie kichaj jak alpaka"

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

Robimy drewnianą choinkę. "Jest totalne zero waste"

Robimy drewnianą choinkę. "Jest totalne zero waste"

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Świąteczne historie miłosne, które warto zobaczyć na ekranie

Świąteczne historie miłosne, które warto zobaczyć na ekranie

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Mandat za zostawienie psa pod sklepem? To nie wszystko!

Mandat za zostawienie psa pod sklepem? To nie wszystko!

Maria Machulska o dorastaniu w domu znanych rodziców. "Chciałam zostać anonimowa"

Maria Machulska o dorastaniu w domu znanych rodziców. "Chciałam zostać anonimowa"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas