Nawyk uporczywego analizowania otaczającej nas rzeczywistości i związana z nim potrzeba pisania w głowie czarnych scenariuszy to problem, z którym mierzy się wiele osób. Natrętne myśli mogą pozbawiać nas energii, prowadzić do poczucia frustracji i znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by przejąć nad nimi kontrolę. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym psychoterapeutka Marzena Mawricz.
Z czego wynika gonitwa myśli?
Nasze myśli towarzyszą nam codziennie, jednak ich nadmiar może okazać się wyzwaniem, zwłaszcza jeśli przybierają negatywną formę. Nietrudno stracić radość życia, kiedy głowę wypełniają zmartwienia i obawy. Zdaniem doświadczonej psychoterapeutki, z tym problemem zdecydowanie częściej mierzą się kobiety. Nie oznacza to jednak, że panowie pozostają od niego wolni.
Problemy natury psychologicznej
Problemy natury psychologicznej
- Z naszych doświadczeń biorą się tak zwane przytłoczenia i negatywne sposoby przeżywania, ale mamy też te rzeczy zamodelowane. Jeżeli dorastaliśmy w domu, w którym nasi rodzice również mieli taki nieadaptacyjny styl myślenia (...), nauczyliśmy się takich niefajnych sposób radzenia sobie - zauważyła Marzena Mawricz, jednocześnie zwracając uwagę na często spotykaną przyczynę uporczywego natłoku myśli.
- Dzisiaj mamy kłopot z podejmowaniem decyzji, jest taki moment utknięcia. Ja nazywam to "systemem stopy w drzwiach" albo "korkiem w butelce" (...). Zadręczające myśli wynikają z tego, że boimy się podjąć złą decyzję. Ja cały czas powtarzam, że podjęcie decyzji, bez względu na jej wynik, już jest naszym zwycięstwem, ponieważ idziemy do przodu - zapewniła ekspertka.
Jak radzić sobie z natłokiem myśli?
Natrętne myśli mogą dezorganizować codzienność, dlatego warto nauczyć się je kontrolować. Wewnętrzną równowagę pozwala osiągnąć chociażby kilkugodzinny, głęboki sen. Nie bez znaczenia pozostaje także spokojna pobudka w miłej atmosferze.
- Jeśli mamy do kogo, to się przytulajmy, ponieważ już o poranku możemy wytworzyć oksytocynę, która nas łagodzi, uspokaja i wazopresynę, która łagodzi ciśnienie krwi. Warto się przytulać, później trochę porozciągać. Dobrze jest obserwować naturę. Nasze koty jak się budzą, to spokojnie zaczynają rozciąganie, róbmy podobnie - podsumowała Marzena Mawricz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Partner przedkłada swoje pasje nad związek - jak temu zaradzić?
- Tragedie rodzin alkoholików. "Kobiety myślą, że miłością wszystko naprawią"
- "Brzydzą mnie naklejki". Oto dziwactwa, w których nie można odnaleźć żadnej logiki
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Srdjanns74/Getty Images