Odczuwasz ból brzucha w połowie cyklu menstruacyjnego? Sprawdź, co to oznacza

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego wstydzimy się mówić o okresie?
Dlaczego wstydzimy się mówić o okresie?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Najlepsza dieta przy bolesnej miesiączce
Najlepsza dieta przy bolesnej miesiączce
Dlaczego miesiączka się spóźnia?
Dlaczego miesiączka się spóźnia?
Ból miesiączkowy okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej - poprawka
Ból miesiączkowy okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej - poprawka
Urlop menstruacyjny nowym benefitem w pracy?
Urlop menstruacyjny nowym benefitem w pracy?
Ból podbrzusza w okolicy jajników zwykle pojawia się w pierwszych dniach miesiączki. Jednak wiele kobiet odczuwa go również w trakcie owulacji. Czy może być oznaką choroby? W jakim przypadku warto udać się do ginekologa na badanie?

Ból owulacyjny - przyczyny

Owulacja to moment w trakcie cyklu miesiączkowego, kiedy pęka pęcherzyk Graafa, komórka jajowa zostaje uwolniona, opuszcza jajnik i dociera do jajowodu. W tym czasie kobiety mogą uskarżać się na ból w dolnej części brzucha.

- Ból owulacyjny może być spowodowany m.in. powiększeniem pęcherzyka Graafa, nabrzmieniem torebki jajnika, podrażnieniem wywołanym przez krwawienie do jamy otrzewnej. Nie ma jednej przyczyny, która go wywołuje. U każdej pacjentki może występować w innym czasie, czyli przed owulacją, w trakcie, a nawet po - powiedziała ginekolog Joanna Kamińska. - U niektórych pań może trwać kilkanaście minut, u innych kilka godzin, a nawet około 1-2 dni. Zdarza się, że promieniuje w kierunku pleców. Jest to kwestia bardzo indywidulana. Co więcej, wiele pacjentek może mieć bolesne miesiączki, a podczas owulacji nie odczuwać, żadnych niepokojących dolegliwości. I na odwrót - dodała ekspertka.

Ból można scharakteryzować jako kłujący, ostry, przeszywający. Zdarza się, że towarzyszy mu niewielkie plamienie z dróg rodnych.

Ból owulacyjny a zdrowie

Bolesna owulacja nie musi oznaczać poważnych chorób, jak zespół policystycznych jajników czy endometrioza. Nie oznacza to jednak, że można go zbagatelizować.

- Jeśli ból pojawia się regularnie, z czasem staje się coraz silniejszy, zaczyna być uporczywy, sprawia dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, towarzyszą mu inne objawy, jak. np. gorączka czy wymioty, to należy niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem. Specjalista pomoże rozpoznać potencjalne przyczyny bólu i doradzi, jak złagodzić dolegliwości indywidualnie do potrzeb danej pacjentki - podsumowała ginekolog.

Uczucie dyskomfortu da się złagodzić m.in. ciepłymi okładami lub przyjmując tabletki przeciwbólowe, rozkurczowe.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana