Opinia logopedyczna – pierwszy krok w terapii mowy dziecka
Mowa to najważniejszy sposób porozumiewania się z innymi ludźmi. Zaburzenia mowy utrudniają funkcjonowanie społeczne. Diagnoza logopedyczna pozwala wykryć ich przyczyny i wyznaczyć kolejne działania w terapii logopedycznej. Dlatego jest niezmiernie ważna.
Wady wymowy ma aż 70 proc. dzieci. "Leczenie trwa długo i wymaga dotarcia do źródła problemu"
Jedną z częściej diagnozowanych wad wymowy u dzieci jest seplenienie. Skąd się ono bierze i jak wygląda leczenie? Co powinno zaniepokoić rodzica i skłonić do wizyty u specjalisty? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n. hum. Anną Zając, logopedą i językoznawcą.
Jak pomóc dziecku w rozwoju mowy? Ekspert podaje konkretne ćwiczenia
Wśród rodziców często krążą mity dotyczące problemów z mową u pociech, jak np. to, że "rozgadają się", gdy pójdą do szkoły. Badania pokazują, że od ponad 20 proc. do ponad 40 proc. populacji dzieci w wieku 5-9 lat ma wady mowy. Jak temu zaradzić?
Nauka czytania u dziecka. Odpowiedzialność rodziców czy zadanie nauczycieli?
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy rozpocząć naukę czytania u dziecka. Należy zacząć jak najwcześniej czy wręcz przeciwnie - poczekać, aż dziecko pójdzie do szkoły? Wszystkie wątpliwości na ten temat rozwiała w Dzień Dobry TVN Zofia Szymańska, logopeda i pedagog specjalny.
Czego dziecku nie kupować, żeby go nie zepsuć? Jakie zabawki wybierać, by stymulować wszystkie zmysły dziecka? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN logopedę Urszulę Folczak i psycholog Tatianę Ostaszewską-Mosak.