Jak pomóc dziecku w rozwoju mowy? Ekspert podaje konkretne ćwiczenia

Wśród rodziców często krążą mity dotyczące problemów z mową u pociech, jak np. to, że "rozgadają się", gdy pójdą do szkoły. Badania pokazują, że od ponad 20 proc. do ponad 40 proc. populacji dzieci w wieku 5-9 lat ma wady mowy. Jak temu zaradzić?

Co robić, by wspomóc dziecko w mówieniu?

Każde dziecko już od najmłodszych lat można wpierać w mówieniu. W jaki sposób? W Dzień Dobry TVN logopeda Joanna Rotyńska zdradziła:

Mowa dziecka kształtuje się do około 6. roku życia i przez ten cały czas możemy dziecko wspierać poprzez różne zabawy, a także ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia logopedyczne oraz funkcje słuchowe, które są ważne. Śpiewamy, mówimy wierszyki i rymowanki, dużo czytamy, wzbogacamy słownictwo dzięki temu wspieramy rozwój mowy u dziecka

Możemy wykorzystywać również różne domowe gadżety do zabaw, by nasza pociecha wzmocniła sprawność tych narządów, które biorą udział w mówieniu (czyli mięsień okrężny warg, język, podniebienie miękkie, żuchwa czy policzki). Można chociażby wysmarować usta dziecka miodem, a ono, podczas zlizywania, już będzie ćwiczyło swój język, a przez to właśnie aparat mowy.

Kiedy należy się martwić o mowę dziecka?

Nie trzeba wpadać w panikę przy niewielkich trudnościach, gdyż każde dziecko przez nie przechodzi, jednak należy być wyczulonym. Nie można wymagać, by 3-latek pięknie mówił, ale gdy już 6-latek nie potrafi wymówić głoski "R", jest to problem. Podobnie jest w momencie, gdy z dwu lub trzylatkiem mamy trudności komunikacyjne.

Jeżeli słyszymy, że jest problem, to proponuję iść do logopedy, który sprawdzi w ogóle jaka jest budowa narządów mowy, czy nie ma jakichś wad anatomicznych i ukierunkuje trochę ten plan terapii

- powiedziała Joanna Rotyńska.

Jak ubrać dziecko modnie i wygodnie? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości