Rotacyzm, nazywany także reraniem, to zaburzenie polegające na trudności z wymawianiem głoski "r".
Trudne do wymówienia łamańce językowe nadają się świetnie do ćwiczenia dykcji. Są też dobrym sposobem na zabawę. Aktor Mateusz Banasiuk pokazał w studiu Dzień Dobry TVN, jak poprawnie rozgrzać aparat mowy, by nie połamać języka.
Mowa to najważniejszy sposób porozumiewania się z innymi ludźmi. Zaburzenia mowy utrudniają funkcjonowanie społeczne. Diagnoza logopedyczna pozwala wykryć ich przyczyny i wyznaczyć kolejne działania w terapii logopedycznej. Dlatego jest niezmiernie ważna.
Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na nasz język. Przez rok powstało wiele neologizmów takich jak "koronaparty" czy "koronawakacje". Dwuznacznie brzmią teraz także wyrażenia "zachowanie dystansu" czy "zdejmowanie maski". Jaki wpływ na język mają różne zjawiska i jakie zmiany w nim zachodzą? O tym rozmawialiśmy z prof. Jerzym Bralczykiem, językoznawcą.
Wśród rodziców często krążą mity dotyczące problemów z mową u pociech, jak np. to, że "rozgadają się", gdy pójdą do szkoły. Badania pokazują, że od ponad 20 proc. do ponad 40 proc. populacji dzieci w wieku 5-9 lat ma wady mowy. Jak temu zaradzić?
Ten problem gnębi wiele osób i prowadzi do tego, że napiętnowani ze wstydu zamykają się na otoczenie. Nasi goście też zmagali się z tym problemem. Pani Anna Hetman nie odzywała się przez 16 lat, bo miała problemy z jąkaniem. Pan Dawid Tomaszewski jąkał się przez ponad 20 lat. Poznajcie ich historię. jak czuje się osoba, z której inni nieustannie drwią?