Wady wymowy ma aż 70 proc. dzieci. "Leczenie trwa długo i wymaga dotarcia do źródła problemu"

Dzień Dobry TVN
Jedną z częściej diagnozowanych wad wymowy u dzieci jest seplenienie. Skąd się ono bierze i jak wygląda leczenie? Co powinno zaniepokoić rodzica i skłonić do wizyty u specjalisty? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n. hum. Anną Zając, logopedą i językoznawcą.

Wady wymowy u dzieci - skąd się biorą?

Badania pokazują, że wady wymowy u dzieci to bardzo częsty problem. Szacuje się, że aż 70 proc. dzieci między 3. a 10. rokiem życia ma jakąś wadę wymowy. Skąd się one biorą?

- Zazwyczaj są efektem czegoś, np. zmian środowiskowych. Wiąże się to z tym, że przybywa nam astmatyków. Dzieci, które mają utrudnione oddychanie i które mają problemy z połykaniem najprawdopodobniej będą miały wady wymowy - mówiła w Dzień Dobry TVN dr n. hum. Anna Zając, logopeda i językoznawca.

Najczęściej diagnozowaną wadą wymowy u dzieci jest seplenienie międzyzębowe. Choć, jak mówi specjalistka, na początku taka wada wydaje się urocza i słodka, to u starszych dzieci zaczyna być już problemem.

- Leczenie takich wad trwa długo i wymaga dotarcia do źródła problemu, którym bardzo często jest nieprawidłowe oddychanie, ale nie jest to reguła. Zdarza się, że wada ma związek z przerośniętymi migdałkami lub napięciem, np. w barkach - mówiła dr Anna Zając.

Seplenienie - jak pozbyć się wady? Jak można ćwiczyć z dzieckiem?

Wady wymowy wymagają specjalistycznego leczenia. Rodzice, którzy zauważą, że dziecko mówi nieprawidłowo - w pierwszej kolejności - powinni skonsultować się z logopedą. A co możemy zrobić sami w domu?

Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby dziecko prawidłowo piło i jadało. Jeszcze kilka lat temu jedzenie, które dostawały dzieci, miało postać papki, a bez gryzienia u dziecka nie wykształci się prawidłowy zgryz i pojawią się problemy z mówieniem. A co z piciem?

- Niektóre dzieci piją i połykają napój jednocześnie. Bardzo często wykonują przy tym ruch ssący, zalewają się. Jeśli takie sytuacje się powtarzają - warto skonsultować się z e specjalistą - dodała.

Jeśli seplenienie ma związek z tym, że dziecko nieprawidłowo oddycha, trzeba nauczyć go prawidłowego oddechu. Jak? w tym pomoże nam piórko!

- Podstawiamy sobie piórko pod nos i nosem je zdmuchujemy, a ćwiczenie wykonujemy na leżąco. W ten sposób dziecko uczy się prawidłowego oddechu, czyli tego, że wdech i wydech robimy nosem. Takie piórko można położyć także na brzuchu, aby pokazać dziecku, że w czasie oddychania powinna pracować przepona - dodała specjalistka.

Wady wymowy a wady anatomiczne

Czasem zdarza się, że wada wymowy nie ma związku z dietą dziecka lub tym, że nieprawidłowo oddycha. W niektórych przypadkach przyczyną problemu jest wędzidełko językowe.

- Zbyt krótkie wędzidełko językowe może powodować trudności z przyjęciem prawidłowej pozycji języka, a to będzie skutkowało nieprawidłowym oddychaniem, nieprawidłowym połykaniem, a także przyczyni się do rozwoju wad wymowy - dodała specjalistka.

Zobacz wideo: Seplenienie u dziecka - jak go uniknąć?

Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Koledzy z onkologii rapują, aby przetrwać najgorsze. "Na pewno wygramy, bo nigdy się nie poddamy"

Kobieta w ciąży i jej mąż utknęli w zaspie. Interweniowała policja i straż

Pandemiczne walentynki. Jak Dawid i Patrycja Czupryńscy spędzą dzień zakochanych? "Damy się ponieść fantazji"

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości