Najczęstsze wady wymowy u dzieci i dorosłych. Jak sobie z nimi radzić? "Moje słowa były wyśmiewane"

Jak wady wymowy wpływają na życie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wady wymowy wpływają na życie?
Jak wady wymowy wpływają na życie?
Wymowa u dziecka – na co zwracać uwagę?
Wymowa u dziecka – na co zwracać uwagę?
“Back to school” - rodzice na miejscu dzieci
“Back to school” - rodzice na miejscu dzieci
"Konfrontacje Agaty" - Mieć czy nie mieć dzieci?
"Konfrontacje Agaty" - Mieć czy nie mieć dzieci?
“Prace domowe spisuję od innych” (napisy)
“Prace domowe spisuję od innych” (napisy)
Na co dzieci wydają pieniądze?
Na co dzieci wydają pieniądze?
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju dziecięcego
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju dziecięcego
Mama, niania czy żłobek - co najlepsze dla dziecka?
Mama, niania czy żłobek - co najlepsze dla dziecka?
Co robią rodzice, gdy dzieci idą spać? - napisy
Co robią rodzice, gdy dzieci idą spać? - napisy
Odgracamy pokój dziecięcy - napisy
Odgracamy pokój dziecięcy - napisy

Wada wymowy polega na tym, że dziecko, a w późniejszych latach dorosły nie potrafi poprawnie wymawiać poszczególnych głosek występujących w ogólnopolskim systemie językowym, przez co mowa spontaniczna jest zniekształcona, a czasem nawet niezrozumiała dla innych. Czy wadę wymowy można wyleczyć w każdym wieku?

Jak wady wymowy wpływają na życie?

Wady wymowy mogą mieć znaczący wpływ na dorosłe życie. Przekonali się o tym 24-letni Hubert z Podlasia i 20-letni Kornel z Mazowsza. Obaj od dziecka zmagają się z wadami wymowy, łączy ich też fakt, że od niedawna są pacjentami logopedy klinicznego, Anny Gębal-Moury.

- Problem zaczął się w gimnazjum. Byłem w klasie sportowej i na 22 osoby mogłem się odezwać do jednej. Co nie powiedziałem to moje słowa były wyśmiewane, dziewczyny przechodziły drugą stroną korytarza, żeby mnie nie minąć. Czułem się osamotniony, dlatego zdecydowałem się wyjechać z miasta - tłumaczył Hubert.

Niestety, w pracy Hubert także doświadczał przykrości ze względu na wadę wymowy. - Trafiały się sytuacje, gdzie ktoś specjalnie kazał mi powtarzać słowa, mimo że wszystko dobrze słyszał, żeby tylko się za mnie pośmiać. Tylko gdzieś tam się pojawiłem, krzyczeli słowa przekształcone z wyraźną wadą - dodał.

Kornel również ma za sobą trudne doświadczenia. - Sam fakt, że chcę się z kimś podzielić historią, albo powiedzieć coś, żartem, jak mnie nie zrozumieją, no to przykre to jest jednak. Miałem taką jedną sytuację, że chciałem zagadać do jakiejś dziewczyny. Cóż, nie wyszło, bo powiedziałem oczywiście pod nosem. Od razu się speszyłem, a ona odeszła - tłumaczył w Dzień Dobry TVN.

20-latek obecnie pracuje nad wyeliminowaniem niepłynności mówienia, a także poprawieniem dykcji, by spełnić swoje marzenie o dostaniu się na studia aktorskie.

Wady wymowy - jak powstają?

Jak tłumaczyła Anna Gębal-Moura, geneza wad wymowy jest złożona. - Musimy zacząć już od samego początku, pytając o to, jak przebiegał poród, czy dziecko było karmione piersią, jak wyglądało rozszerzanie diety, bo często niepodawanie pokarmów twardych powoduje także zaburzenia funkcji prymarnych u dzieci. Przełykanie, pozycja spoczynkowa języka, oddychanie - tłumaczyła ekspertka.

- Zaczynamy od rozpoznania problemu. Jeżeli to jest wada wymowy związana z jakąś głoską, opiera się na schemacie wywołania tej głoski, utrwalania tej głoski w wyrazach - dodała.

Ćwicz z dzieckiem

Aby zapobiec wadom wymowy, już od narodzin dziecka należy je odpowiednio stymulować, obserwować i bodźcować. W studiu Dzień Dobry TVN neurologopeda Marcelina Przeździęk opowiedziała o tym, jakie ćwiczenia można wykonywać z dzieckiem i kiedy trzeba zasięgnąć pomocy eksperta.

- Każdą wadę wymowy raczej da się usunąć i w dzieciństwie, ale potem w wieku dorosłym jak najbardziej też. [...] wady wymowy są uwarunkowane wieloczynnikowo. Mamy te uwarunkowane nieprawidłową anatomią np. wady zgryzu, one będą powodowały, że dźwięki mowy nie są realizowane prawidłowo - tłumaczyła Marcelina Przeździęk.

Jak ćwiczyć z dzieckiem? - Uniwersalnych ćwiczeń aż tak wiele nie ma. Każda wada wymowy niesie za sobą konkretne ćwiczenia. "Dlaczego dziecko albo dorosły układa język tak, a nie inaczej". Zwracamy uwagę na to, jak oddychamy, jak wygląda pozycja spoczynkowa języka, to warunkuje prawidłowy tor oddychania - dodała.

Zobacz całą rozmowę z ekspertką w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości