Tego nigdy nie podawaj pupilom. "Chcesz ukatrupić swojego psa"?

Tego nigdy nie podawaj pupilom. "Chcesz ukatrupić swojego psa"?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Do serca przytul psa
Do serca przytul psa
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Wrona filozofka
Wrona filozofka
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Co u żubrów piszczy?
Co u żubrów piszczy?
Połączyła je miłość do zwierząt
Połączyła je miłość do zwierząt
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
 Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
Żywienie psów to niezaprzeczalnie kluczowy aspekt dbania o ich zdrowie i dobrostan. Odpowiednia dieta może chronić pupile nie tylko przed wieloma chorobami i dolegliwościami, ale także zapewnić im zdrowie i długowieczność. Weterynarz przestrzega więc przed serwowaniem tych "psich przysmaków". - Pomyślcie sobie jaki ból musi powodować - zaznaczył.

Tych kości nie powinien jeść pies

Nature Scientific Reports w 2023 roku opublikowało niepokojące badania, z których wynikało, że popularne psie przekąski mogą stanowić duże zagrożenie dla naszych pupili. Z analizy wynika, że prasowane kości powstają jako uboczne produkty w garbarniach, zawierają więc szereg toksycznych substancji m.in. siarczek sodu, ług, a nawet mocne wybielacze jak nadtlenek wodoru.

Co więcej, przy produkcji tych "przysmaków" stosuje się specjalne kleje dzięki którym udaje się uzyskać atrakcyjny wygląd. Niestety, prawda jest taka, że smakołyki te nie dostarczają pupilom żadnych wartości odżywczych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach wykazali, że podawanie psom gryzaków z prasowanej skóry, nawet kilka razy w miesiącu, znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia u nich problemów jelitowo-żołądkowych w późniejszym okresie życia. Co jeszcze bardziej niepokojące, dla psów, które spożywały te produkty codziennie, ryzyko to wzrasta aż o 117,2%.

Jak się okazuje, nie tylko badania potwierdzają niebezpieczny wpływ tych przekąsek. Kilka miesięcy temu weterynarz z Mławy odniósł się do konsekwencji podawania prasowanych kości. - Chcesz ukatrupić swojego psa, ale tak żeby pocierpiał? Możesz mu na przykład zaserwować delikates w postaci prasowanej kości. Istnieje spora szansa, że pociumka, pociumka i zacznie się dławić. Przez 7 ostatnich lat, odkąd wykonujemy badania endoskopowe, wyciągaliśmy to badziewie z psich przełyków minimum kilkadziesiąt razy, niestety czasami za późno - napisał w mediach społecznościowych.

Lekarz zaznaczył, że przysmaki te wykonane są z wielu substancji, które stanowią poważne zagrożenie dla naszych czworonogów. - Prasowana kość zrobiona jest ze świńskiej skóry, moczonej w wybielaczu i całej masie śmierdzącego-cholera wie czego. Połknięty kawałek potrafi utknąć w przełyku przed przeponą, nasiąknąć śliną i mamy korek, bezpośrednie zagrożenie życia. Pomyślcie sobie jaki ból musi powodować taka gruda, zaklinowana tuż nad sercem. W przypadku perforacji przełyku mamy zachłystowe zaplenie płuc i najczęściej paskudną śmierć - dodał.

Zdrowe przekąski dla psów

Sklepy zoologiczne aktualnie oferują szeroki zakres smakołyków dla zwierząt. Wśród wielu psich chrupków, lizaków i kiełbasek zawsze warto wybierać te, które mają jak najkrótszy skład. Warto również stawiać na naturalne gryzaki m.in. suszone filety, żwacze wołowe, ogony czy uszy królicze.

Natomiast należy unikać produktów barwionych i wysokoprzetworzonych. Pamiętajmy, że nie wszystkie promowane, reklamowane i tanie przekąski są dobre dla naszych czworonogów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło: rmf fm

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości