Wyżeł węgierski - krótkowłosy i szorstkowłosy. Czym wyróżnia się ta rasa?

Wyżeł węgierski
Wyżeł węgierski - krótkowłosy i szorstkowłosy. Charakterystyka
Źródło: Anna Rostova/GettyImages
Wyżeł węgierski to pies średniej wielkości, o szlachetnym wyglądzie. Wyróżnia się nieprzeciętną wytrzymałością fizyczną oraz łatwością w nawiązywaniu relacji z człowiekiem. Pomimo tego, że jest psem myśliwskim, cechuje się wielką wrażliwością i łagodnością.

Wyżeł węgierski jest psem, który wywodzi się z dawnych, węgierskich psów myśliwskich oraz pochodzących z Turcji psów tropicieli. Długość jego życia wynosi 12-17 lat. Rasa idealnie sprawdza się w przypadku rodzin z dziećmi i osób starszych.

Wyżeł węgierski - charakterystyka rasy

Wyżeł węgierski wyróżnia się dość mocną budową ciała oraz smukłą sylwetką. Dorosłe psy mierzą 57–71 cm wysokości, natomiast dorosłe suczki są trochę drobniejsze, ponieważ ich wzrost mieści się w przedziale 53–66 cm. Waga samców wynosi 25–34 kg, a samic – 20–29 kg. Tylne kończyny wyżła są umięśnione, dzięki czemu pies łatwo może odbijać się tylnymi łapami od podłoża, a co za tym idzie – skakać na duże wysokości. Głowa tych czworonogów ma wielkość proporcjonalną do innych części ciała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zwierzęta domowe i dzikie

Sonia Maciuszek
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Wrona filozofka
Wrona filozofka
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Co u żubrów piszczy?
Co u żubrów piszczy?
Połączyła je miłość do zwierząt
Połączyła je miłość do zwierząt
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
 Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?

Wygląd i historia wyżła węgierskiego krótkowłosego

Jeśli chodzi o wyżła węgierskiego krótkowłosego, to zarówno psy, jak i suki mają gładką, krótką, gęstą i lśniącą sierść, a ich umaszczenie jest rudo-złote lub piaskowożółte. Zwisające, długie uszy zwykle mają długość wykraczającą poza linię żuchwy. Oczy tych psów są owalne i mają ciemną barwę.

Na istnienie tej rasy psów wskazują już źródła pochodzące sprzed 1000 lat. Okazuje się, że wizerunki zwierząt zostały uwiecznione na kamiennych rzeźbach, na których przedstawiano czworonogi razem z Madziarami i sokołami. Po drugiej wojnie światowej prawie cała rasa wyginęła. Na szczęście niektóre osobniki udało się jednak ocalić dzięki temu, że wywieziono je z Węgier. W tym momencie wyżeł węgierski krótkowłosy jest nie tylko psem myśliwskim, lecz także mieszkańcem wielu gospodarstw rodzinnych.

Wygląd i historia wyżła węgierskiego szorstkowłosego

Podobnie jak wyżły krótkowłose, szorstkowłose psy są dosyć duże, a ich umaszczenie jest rude lub ma odcień piaszczystego złota. Mają one gęstą, mocną i szorstką okrywę włosową, przy czym w okolicach klatki piersiowej, na brzuchu i w dolnej części nóg jest ona delikatniejsza.

Rasa ta występuje głównie na terenie Węgier i trudno ją spotkać w innych częściach świata. W Polsce na wyżła węgierskiego szorstkowłosego można trafić bardzo rzadko. Warto zaznaczyć, że to doskonały pies myśliwski. Potrafi szybko biegać i dzięki temu pokonywać duże odległości. Wyżeł węgierski szorstkowłosy to rasa znacznie młodsza od krótkowłosej: została ona ukształtowana w latach 30. XX wieku, w wyniku skrzyżowania wyżła węgierskiego krótkowłosego z wyżłem niemieckim szorstkowłosym.

Wyżeł węgierski: hodowla i pielęgnacja

W przypadku wyżła węgierskiego krótkowłosego hodowla i pielęgnacja jest całkiem prosta. Mimo że ma krótką sierść, warto wyczesywać pupila raz na jakiś czas, szczotką lub gumową rękawicą. Psa to nie będzie bolało, co więcej - może to być dla niego całkiem przyjemne. Należy pamiętać również o tym, aby regularnie przycinać jego pazurki, które szybko rosną. Ważne jest też to, aby w uszach zwierzęcia nie zalegał wosk czy inne zanieczyszczenia, ponieważ łatwo wtedy o chorobę.

Pielęgnacja i hodowla wyżła węgierskiego szorstkowłosego jest nieco trudniejsza. Pies wymaga trymowania 3-4 razy w ciągu roku - w przeciwnym wypadku utraci szorstką, charakterystyczną dla tej rasy sierść. Może to też utrudnić wentylację skóry, a to z kolei prowadzi do problemów dermatologicznych.

Charakter wyżła węgierskiego

Jeśli chodzi o sam charakter, wyżeł węgierski ma bardzo pozytywne usposobienie: kocha ludzi i zabawę, ma również mnóstwo energii. W dodatku lubi uczyć się nowych rzeczy. Przedstawiciel tej rasy uwielbia się przytulać i bawić z dziećmi. Potrzebuje miłości i akceptacji. Mimo że jest dość sporym psem, bardzo lubi wchodzić swoim właścicielom na kolana. Kocha również spać w łóżku i ma zmysł opiekuńczy.

Wyżły z charakteru są bardzo łagodne – nie tylko w stosunku do ludzi, lecz także do innych psów. Lubią towarzystwo dzieci i osób starszych, świetnie sprawdzają się w dogoterapii. Są czułe i cierpliwe, choć – tak jak i przypadku psów innej rasy – warto je mieć na oku, kiedy się bawią z maluchami. Wyżeł węgierski w mieszkaniu nie sprawia wielu problemów i nie szczeka zbyt często – robi to tylko wtedy, gdy pojawi się taka potrzeba.

Ze względu na instynkt myśliwski wyżeł potrzebuje sporo ruchu, przynajmniej 1–2 godziny dziennie. Kocha sport i przebywanie na łonie natury. Jeśli właściciel tego mu nie zapewni, pies może zacząć niszczyć różne przedmioty. Na koniec warto dodać, że wyżeł węgierski doskonale sprawdza się podczas polowania na kuropatwy, bażanty i ptaki wodne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anna Rostova/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości