Zbierają sierść zwierząt i robią z niej maty. Po co? "Projekt początkowo szokuje ludzi"

Nowy sposób na recykling sierści zwierząt
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy sposób na recykling sierści zwierząt (napisy)
Nowy sposób na recykling sierści zwierząt (napisy)
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt

Takiego recyklingu jeszcze w naszym kraju nie było. Dziewczyny z Warszawy jako jedyne w Polsce szyją maty z sierści zwierząt, by w ten sposób pomóc oczyszczać wodę z toksyn. Jeden kilogram włosów jest w stanie bowiem wchłonąć od pięciu do dziewięciu kilogramów oleju.

Kobiety, które tworzą maty z naturalnych odpadów

Źródłem inspiracji dla Magdaleny Malinowskiej, założycielki Fundacji Malachite Minds, był artykuł o innej organizacji (Metro Trust), która już od 25 lat produkuje maty z włosów i sierści, by chronić środowisko.

- Ja poszłam o krok dalej, bo pomyślałam, że z racji tego, że jako ludzie jesteśmy nieodłącznym elementem ekosystemu, no to będę zachęcać ludzi do tego, żeby wspierali środowisko w zamian za wspieranie zdrowia psychicznego. Żeby widzieli, że im więcej o to środowisko się zatroszczymy, tym więcej sami też na tym zyskamy - zaznacza w Dzień Dobry TVN pomysłodawczyni projektu.

Magdalena połączyła siły między innymi z psią groomerką Dorotą Nowosielską. - To był zupełny przypadek, bo spotkałyśmy się na naszej ścieżce bazarkowej i zaczęłyśmy gadać o sierści, która tutaj się wysypuje oknami. (...) Okazało się, że sierść może się nadać do tego, żeby robić z niej maty oczyszczające oceany - opowiada w materiale Marty Wrońskiej fryzjerka zwierząt.

Mata z sierści zwierząt - w jaki sposób pomaga ekosystemowi?

- Projekt jest dosyć innowacyjny i początkowo szokuje ludzi, ale jakby się nad tym zastanowić, to daje dużo dobrego i dlaczego by nie przekształcić czegoś, co i tak dla ludzi jest odpadem, na coś, co może pomóc naszej planecie - komentuje Emilia Księżyk, koleżanka która pomaga Magdalenie Malinowskiej realizować pomysł.

Ekologicznych plusów akcji jest wiele, ponieważ jeden kilogram włosów potrafi wchłonąć od pięciu do dziewięciu kilogramów oleju. - Badania, które zostały przeprowadzone w Chile, pokazują, że jedna taka mata, która waży właśnie około kilograma, jest w stanie oczyścić około 850 tysięcy litrów wody. Stanowi to świetną alternatywę dla sztucznych sorbentów - uświadamia założycielka Fundacji Malachite Minds.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości