Zbierają sierść zwierząt i robią z niej maty. Po co? "Projekt początkowo szokuje ludzi"

Nowy sposób na recykling sierści zwierząt
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy sposób na recykling sierści zwierząt (napisy)
Nowy sposób na recykling sierści zwierząt (napisy)
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt

Takiego recyklingu jeszcze w naszym kraju nie było. Dziewczyny z Warszawy jako jedyne w Polsce szyją maty z sierści zwierząt, by w ten sposób pomóc oczyszczać wodę z toksyn. Jeden kilogram włosów jest w stanie bowiem wchłonąć od pięciu do dziewięciu kilogramów oleju.

Kobiety, które tworzą maty z naturalnych odpadów

Źródłem inspiracji dla Magdaleny Malinowskiej, założycielki Fundacji Malachite Minds, był artykuł o innej organizacji (Metro Trust), która już od 25 lat produkuje maty z włosów i sierści, by chronić środowisko.

- Ja poszłam o krok dalej, bo pomyślałam, że z racji tego, że jako ludzie jesteśmy nieodłącznym elementem ekosystemu, no to będę zachęcać ludzi do tego, żeby wspierali środowisko w zamian za wspieranie zdrowia psychicznego. Żeby widzieli, że im więcej o to środowisko się zatroszczymy, tym więcej sami też na tym zyskamy - zaznacza w Dzień Dobry TVN pomysłodawczyni projektu.

Magdalena połączyła siły między innymi z psią groomerką Dorotą Nowosielską. - To był zupełny przypadek, bo spotkałyśmy się na naszej ścieżce bazarkowej i zaczęłyśmy gadać o sierści, która tutaj się wysypuje oknami. (...) Okazało się, że sierść może się nadać do tego, żeby robić z niej maty oczyszczające oceany - opowiada w materiale Marty Wrońskiej fryzjerka zwierząt.

Mata z sierści zwierząt - w jaki sposób pomaga ekosystemowi?

- Projekt jest dosyć innowacyjny i początkowo szokuje ludzi, ale jakby się nad tym zastanowić, to daje dużo dobrego i dlaczego by nie przekształcić czegoś, co i tak dla ludzi jest odpadem, na coś, co może pomóc naszej planecie - komentuje Emilia Księżyk, koleżanka która pomaga Magdalenie Malinowskiej realizować pomysł.

Ekologicznych plusów akcji jest wiele, ponieważ jeden kilogram włosów potrafi wchłonąć od pięciu do dziewięciu kilogramów oleju. - Badania, które zostały przeprowadzone w Chile, pokazują, że jedna taka mata, która waży właśnie około kilograma, jest w stanie oczyścić około 850 tysięcy litrów wody. Stanowi to świetną alternatywę dla sztucznych sorbentów - uświadamia założycielka Fundacji Malachite Minds.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości