Żółwie skórzaste to zwierzęta, które potrafią bardzo głęboko nurkować. Jeden z nich, żyjący w wodach wokół Wysp Salomona, osiągnął właśnie spektakularny wynik. Prawdopodobnie będzie on uznany za rekord Guinnesa.
O niesamowitym wyczynie żółwia poinformowała amerykańska organizacja pozarządowa The Nature Conservancy. Co musi się wydarzyć, by został on wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa?
Rekordowe nurkowanie żółwia skórzastego
Z danych opublikowanych przez instytucję wynika, że jeden z żółwi skórzastych opuścił miejsce lęgowe na Wyspach Salomona i zanurkował na głębokość 1344 metrów pod powierzchnię oceanu. Jest to gatunek znany z tego, że może nurkować bardzo głęboko. Obecny rekord Guinnesa również należy do jego przedstawiciela, który osiągnął wynik 1280 metrów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
Ciekawostki o zwierzętach
Naukowcy zarejestrowali nowy wyczyn gada w ramach trwającego i jeszcze niepublikowanego badania, które ma pomóc w ochronie żółwi skórzastych. Zdaniem Petera Waldie, który kieruje programem ochrony The Nature Conservancy w tym rejonie, głębokie nurkowanie i migracja tych zwierząt są "naprawdę spektakularne".
Niestety nowy rekordzista będzie musiał jeszcze trochę poczekać na oficjalne uznanie swojego wyczynu.
Wyczyn wymaga potwierdzenia
Dziennikarze portalu Live Science skontaktowali się w tej sprawie z przedstawicielami Księgi Rekordów Guinnessa. Rzecznik prasowy księgi powiedział im, że najgłębsze nurkowanie żółwia jest jednym z tych rekordów, które wymagają konsultacji z ekspertami w celu weryfikacji. Stwierdził też, że zwykle robi się to dopiero po publikacji w czasopiśmie naukowym.
- W przypadku rekordów naukowych i przyrodniczych opartych na danych, takich jak ten przypadek, zazwyczaj czekamy, aż wyniki zostaną zweryfikowane i opublikowane w recenzowanym czasopiśmie, zanim je rozważymy - przekazał rzecznik firmy Guinness.
Żółwie skórzaste - dlaczego potrafią tak głęboko nurkować?
Żółwie skórzaste to gady posiadające wiele cech ułatwiających głębokie nurkowanie. Mimo że oddychają powietrzem, tak samo jak ludzie i zwierzęta lądowe, są w stanie wstrzymywać oddech znacznie dłużej i pozostawać pod wodą nawet przez około 90 minut. W długotrwałym i głębokim nurkowaniu pomaga im także specjalny pancerz, który kurczy się i rozszerza wraz ze zmianami ciśnienia.
Żółwie te spędzają większość swojego życia w morzu. Samice przybijają do brzegu, by złożyć jaja, ale trwa to bardzo krótko. Według danych organizacji The Nature Conservancy, wśród gniazdujących na Wyspach Salomona żółwi skórzastych jest obecnie około 1400 dorosłych osobników lęgowych. Są zatem częścią krytycznie zagrożonej populacji zachodniego Pacyfiku.
Więcej na ten temat przeczytasz na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zderzenie z dzikim zwierzęciem na drodze. Jak zachować się w takiej sytuacji?
- Ich sny mogą przypominać nasze? Nie zgadłbyś, o jakim zwierzęciu mowa
- Pierwsza pomoc dla zwierząt. Jak uratować życie pupila? "Często zdarza się na spacerach"
Autor: Regina Łukasiewicz, dd
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages