Zaskakujące mózgi pszczół - czy są w stanie śnić?
Obecnie wiemy, że mózgi pszczół, chociaż nie są zbyt skomplikowane, to są zdolne do skomplikowanego przetwarzania informacji. Chociażby są w stanie uczyć się i przekazywać sobie ważne wiadomości, jak gdzie szukać pyłku. To jednak nie koniec. Naukowcy już jakiś czas temu odkryli, że owady te mogą śnić. Ich sny mogą być podobne do ludzkich, chociaż jak sami badacze przyznali - wciąż nie do końca wiadomo, czym tak naprawdę są marzenia senne.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
O czym śnią pszczoły?
Owady, tak jak wszystkie inne zwierzęta, potrzebują snu, aby odpocząć. Chociaż pszczoły nie zamykają do tego oczu, ani nie kładą się w ciepłych łóżkach, to po aktywności ich mózgu badacze wyróżnili moment, kiedy zapadają w sen. Kiedy badacze utrudniali im spanie, pszczoły miały trudności z nawigacją i wykazywały oznaki zmęczenia.
Marzenia senne u ssaków, a także u ptaków, występują w jednej konkretnej fazie snu - REM. Tą określa się między innymi po tzw. szybkich ruchach gałek ocznych, a do tego, aby mogła wystąpić ta faza - mózg musi być odpowiednio skomplikowany. W efekcie długo sądzono, że pszczoły śnić nie byłyby w stanie. Jednak już w 2015 roku odkryto, że może być zupełnie inaczej.
U pszczół zaobserwowano tak zwaną reakcję wydłużania trąby, odruchowo wystawiają one języki pod wpływem określonych zapachów. Owady podzielono na dwie grupy (z czego jedną kontrolną) i zastosowano warunkowanie klasyczne, jak u psa Pawłowa, aby przeprowadzić badanie. Podczas eksperymentu, gdy pszczoły znajdowały się w stanie głębokiego snu, zwierzętom podawano bodziec w postaci wyuczonych zapachów. W efekcie odkryto, że pszczoły wystawione na kontakt z zapachem kontekstowym (ten, do którego zostały przyuczone) następnego dnia radziły sobie lepiej w testach zapamiętywania.
- Wyniki wskazują, że istnienie powtarzania podczas głębokiego snu, może sugerować, że pszczoły doświadczają zjawiska podobnego do marzeń sennych, analogicznego do występowania snów u ludzi w fazie non-REM. Jeśli pszczoły rzeczywiście śnią, z pewnością dostarczyłoby to nowego wglądu w ewolucję snów - podsumowują badacze odpowiedzialni za badanie.
Artykuł pod tytułem "Learning and Memory: Do Bees Dream?" pojawił się w styczniu 2016 roku w czasopiśmie Cell Press.
Światowy Dzień Pszczół
Światowy lub też Międzynarodowy Dzień Pszczół obchodzimy 20 maja. Z propozycja tego nietypowego święta wyszła Słowenia, a w 2017 roku zostało ono zatwierdzone przez ONZ. Pszczoły to bardzo istotne stworzenia, które zapewniają 1/3 produkcji żywności. Wszystko to przez ich zdolności zapylające. Owady te odpowiadają aż za 77% zapyleń wszystkich gatunków roślin na świecie. Dotyczy to nie tylko tych, które spożywają ludzie, ale również zwierzęta, w tym hodowlane.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wygląda sekretne życie pszczół? "Istoty z innego świata"
- Co robią pszczoły murarki? "Są to bardzo pracowite zapylacze wiosenne"
- Jakie rośliny warto sadzić, by pomóc pszczołom? "Jednym z wielu zagrożeń jest brak jedzenia"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Learning and Memory: Do Bees Dream?/missoulabutterflyhouse.org/pasieka24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images