Naukowcy z Krakowa odkryli nowy gatunek motyla. Trop podsunęło zdjęcie w Internecie

Motyl, las
Naukowcy z Krakowa odkryli nowy gatunek motyla. Trop podsunęło zdjęcie w Internecie
Źródło: GettyImages/tvn24.pl
Niedaleko stolicy Ekwadoru dokonano niezwykłego odkrycia. Naukowcy, wśród których znaleźli się też Polacy, zlokalizowali tam nowy gatunek motyla. Na trop wpadli dzięki zdjęciu zamieszczonemu w Internecie. Co wiemy o tym owadzie? Jak doszło do odkrycia? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

W skład międzynarodowej grupy naukowców, którzy pod Quinto odkryli zupełnie nowy dla nauki gatunek motyla, weszli między innymi badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Corades yanacocha - nowy gatunek motyla odkryty w Ekwadorze

Choć doniesienia o nowych gatunkach owadów nie należą do rzadkich, ten przypadek jest wyjątkowy. Nie chodzi tylko o to, że w jego odkryciu brali udział naukowcy z Polski, ale także o sposób znalezienia motyla. Badacze wpadli na jego trop na portalu o światowym zasięgu - "iNaturalist". Na jego łamach pasjonaci przyrody dzielą się ciekawymi zdjęciami zwierząt oraz roślin.

- Jedno z nich, przedstawiające niezidentyfikowanego motyla o charakterystycznym ubarwieniu skrzydeł, zwróciło uwagę specjalistów - czytamy w publikacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, w której poinformowano o odkryciu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ciekawostki o zwierzętach

DD_20231222_Zwierzeta_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt

Uczelnia podkreśliła, że niezwykła jest także lokalizacja, w której znaleziono owada. Quinto, czyli stolica Ekwadoru, to wielka metropolia, licząca około trzech milionów mieszkańców.

- Wśród krajów Ameryki Południowej Ekwador uchodzi za zdecydowanie najlepiej poznany pod względem fauny i flory, w szczególności motyli, które są na tym obszarze badane od połowy XIX wieku; trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy - zaznaczono w komunikacie.

Nowy gatunek motyla nazwany został Corades yanacocha. 

Owada odkryto w pobliżu metropolii

Naukowcy podejrzewają, że motyl nie został dotąd opisany właśnie ze względu na swoje nietypowe środowisko naturalne. Choć żyje w sąsiedztwie tłocznej stolicy, występuje jedynie w wąskim pasie roślinności wzdłuż górnej linii lasu. Badania naukowe na tym terenie są bardzo trudne, przede wszystkim ze względu na niekorzystne warunki pogodowe i dużą wysokość nad poziomem morza.

Odkrycie było możliwe dzięki współpracy naukowców z UJ, Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu na Florydzie, Muzeum Zoologicznego w Bonn i lepidopterologów francuskich. Celem prowadzonych przez nich badań jest poznanie fauny najbardziej bioróżnorodnego obszaru świata, czyli Andów tropikalnych.

Corades yanacocha - jak wygląda nowy gatunek motyla?

Jak czytamy w komunikacie UJ, Corades yanacocha to "duży motyl o rozpiętości skrzydeł około 7 cm. Jego skrzydła są brązowe z ceglastoczerwoną przepaską, niespotykaną u żadnego innego przedstawiciela tego rodzaju, liczącego w sumie około 25 gatunków". Po spodniej stronie skrzydeł ma kamuflujący "marmurkowy deseń z odrobiną koloru pomarańczowego na przedniej parze".

Jego zdjęcie podziwiać można na stronie uczelni - uj.edu.pl.

Więcej na temat odkrycia przeczytasz na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz, bp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/tvn24.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości