Niedaleko stolicy Ekwadoru dokonano niezwykłego odkrycia. Naukowcy, wśród których znaleźli się też Polacy, zlokalizowali tam nowy gatunek motyla. Na trop wpadli dzięki zdjęciu zamieszczonemu w Internecie. Co wiemy o tym owadzie? Jak doszło do odkrycia? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
W skład międzynarodowej grupy naukowców, którzy pod Quinto odkryli zupełnie nowy dla nauki gatunek motyla, weszli między innymi badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Corades yanacocha - nowy gatunek motyla odkryty w Ekwadorze
Choć doniesienia o nowych gatunkach owadów nie należą do rzadkich, ten przypadek jest wyjątkowy. Nie chodzi tylko o to, że w jego odkryciu brali udział naukowcy z Polski, ale także o sposób znalezienia motyla. Badacze wpadli na jego trop na portalu o światowym zasięgu - "iNaturalist". Na jego łamach pasjonaci przyrody dzielą się ciekawymi zdjęciami zwierząt oraz roślin.
- Jedno z nich, przedstawiające niezidentyfikowanego motyla o charakterystycznym ubarwieniu skrzydeł, zwróciło uwagę specjalistów - czytamy w publikacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, w której poinformowano o odkryciu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
Ciekawostki o zwierzętach
Uczelnia podkreśliła, że niezwykła jest także lokalizacja, w której znaleziono owada. Quinto, czyli stolica Ekwadoru, to wielka metropolia, licząca około trzech milionów mieszkańców.
- Wśród krajów Ameryki Południowej Ekwador uchodzi za zdecydowanie najlepiej poznany pod względem fauny i flory, w szczególności motyli, które są na tym obszarze badane od połowy XIX wieku; trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy - zaznaczono w komunikacie.
Nowy gatunek motyla nazwany został Corades yanacocha.
Owada odkryto w pobliżu metropolii
Naukowcy podejrzewają, że motyl nie został dotąd opisany właśnie ze względu na swoje nietypowe środowisko naturalne. Choć żyje w sąsiedztwie tłocznej stolicy, występuje jedynie w wąskim pasie roślinności wzdłuż górnej linii lasu. Badania naukowe na tym terenie są bardzo trudne, przede wszystkim ze względu na niekorzystne warunki pogodowe i dużą wysokość nad poziomem morza.
Odkrycie było możliwe dzięki współpracy naukowców z UJ, Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu na Florydzie, Muzeum Zoologicznego w Bonn i lepidopterologów francuskich. Celem prowadzonych przez nich badań jest poznanie fauny najbardziej bioróżnorodnego obszaru świata, czyli Andów tropikalnych.
Corades yanacocha - jak wygląda nowy gatunek motyla?
Jak czytamy w komunikacie UJ, Corades yanacocha to "duży motyl o rozpiętości skrzydeł około 7 cm. Jego skrzydła są brązowe z ceglastoczerwoną przepaską, niespotykaną u żadnego innego przedstawiciela tego rodzaju, liczącego w sumie około 25 gatunków". Po spodniej stronie skrzydeł ma kamuflujący "marmurkowy deseń z odrobiną koloru pomarańczowego na przedniej parze".
Jego zdjęcie podziwiać można na stronie uczelni - uj.edu.pl.
Więcej na temat odkrycia przeczytasz na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Astronom odkrył nowy gatunek pasikonika w Polsce. "Mnóstwo czasu spędziłem na łąkach dniami i nocami"
- Odkryto nowy gatunek, który nazwano na cześć Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"
- Naukowcy pokazali "smoka" sprzed 240 milionów lat. Jesteście ciekawi, jak wygląda?
Autor: Regina Łukasiewicz, bp
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/tvn24.pl