Naukowcy zaprezentowali właśnie skamieniałości gada, które znaleziono na południu Chin. Najbardziej charakterystyczną cechą tego zwierzęcia jest jego szyja. Z jej powodu nazywane jest ono przez badaczy "smokiem". Żyło 240 mln lat temu i siało postrach wśród ryb i innych mieszkańców zbiorników wodnych. Jak wyglądał wielki gad? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Historia
Historia
Naukowcy ujawnili skamieniałości starożytnego morskiego stworzenia, które odkryte zostało w Chinach. Jak wygląda i czym się charakteryzuje?
Chiński "smok" sprzed wielu milionów lat - co wiemy o odkryciu?
Znalezione przez naukowców zwierzę prawdopodobnie żyło przed 240 milionami lat. Nazywane jest "chińskim smokiem" i należy do gatunku Dinocephalosaurus orientalis. Wielki gad żył w płytkich wodach i wykorzystywał swoją niezwykle długą szyję do polowania na niczego niepodejrzewającą zdobycz.
Gatunek ten został po raz pierwszy znaleziony w złożach wapienia na południu Chin w prowincji Kuejczou w 2003 roku. Jednakże dopiero teraz naukowcy po raz pierwszy połączyli jego szczątki, aby zrekonstruować pełny szkielet. Wywnioskować można z niego, że rozpiętość zwierzęcia wynosiła aż pięć metrów.
Znalezisko pochodzi z triasu, najstarszego okresu ery mezozoicznej
Według naukowców skamielina pochodzi z triasu, czyli najstarszego okresu ery mezozoicznej.
"To kolejny przykład dziwnego i cudownego świata triasu, który wciąż zaskakuje paleontologów" - przekazał w oświadczeniu Nick Fraser, opiekun nauk przyrodniczych w National Museums Scotland.
"Jesteśmy pewni, że przyciągnie on uwagę na całym świecie ze względu na swój uderzający wygląd, przypominający długiego i podobnego do węża, mitycznego chińskiego smoka" - dodał.
Skamieniałość "smoka" ujawnia niektóre z uderzających cech starożytnego gada. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jego szyję, która rozciąga się na prawie 2,3 metra i zawiera 32 oddzielne kręgi. Dla porównania, szyja żyrafy (podobnie jak ludzka) ma tylko siedem kręgów. Dzięki takiej właśnie budowie szyi, gad prawdopodobnie miał niezwykłą zdolność do podkradania się do swoich ofiar. Wykorzystywać miał też do tego swoje płetwiaste kończyny. Niektóre z ryb, które stworzenie złapało, zachowały się wewnątrz jego brzucha.
Nowe odkrycia naukowcy ujawnili na łamach czasopisma "Earth and Environmental Science: Transactions of the Royal Society of Edinburgh".
O znalezisku poinformowano też w mediach społecznościowych National Museums Scotland. W poście zaprezentowano zdjęcia przedstawiające chińskiego "smoka" sprzed 240 mln lat.
🐉 How's your Year of the Dragon going so far? An international team of scientists including researchers from National...
Posted by National Museums Scotland on Friday, February 23, 2024
Jak wam się podoba skamielina "smoka". Co o niej myślicie?
Więcej na temat odkrycia przeczytacie na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niezwykłe odkrycie w Krakowie. "Wawel nieustannie nas zaskakuje"
- Przerażające odkrycie w Jerozolimie. Do czego służyły mroczne przedmioty w jaskini?
- Przełomowe odkrycie naukowców. Tę groźną chorobę rozpozna badanie krwi
Autor: Regina Łukasiewicz, dd
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: gorodenkoff/GettyImages