Zwierzęta domowe i dzikie
Tajemnicze walenie widziane u brzegu wysp Komandorskich
Dziobogłowce północne to gatunek ssaka morskiego zamieszkującego najbardziej niedostępne głębiny oceanów. Zbadanie ich w ich naturalnym środowisku jest z tego powodu bardzo utrudnione. Wiadomo, że żyją z dala od lądu i żerują na głębokościach 500 metrów i większych. Kiedy zaobserwowano je u wybrzeży rosyjskich Wysp Komandorskich, naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii byli mocno zaskoczeni.
Po raz pierwszy populacja tych zwierząt w okolicach archipelagu zaobserwowana została w 2008 roku. To, co zwróciło uwagę naukowców, to to, że zwierzęta przebywały na płytkim, przybrzeżnym szelfie. W tym miejscu głębokość morza wynosiła mniej niż 300 metrów.
- To nietypowe dla tego gatunku - oznajmiła Olga Filatova, główna autorka badania. Jednak badacze podejrzewają, że obserwowana populacja dziobogłowców mogła przystosować się do tego konkretnego siedliska. - Nie można oczekiwać, że wszystkie osobniki danego gatunku będą zachowywać się w ten sam sposób - dodała.
Dziobogłowce północne i ich różnice kulturowe
Jak uważają naukowcy, być może udało się zaobserwować tradycję kulturową wśród dziobogłowców północnych. Wśród różnych waleni zauważono już, że w grupach należących do tego samego gatunku można wyodrębnić pewne różnice. Polują na różne ofiary, w inny sposób się komunikują, a nawet nie lubią się mieszać z przedstawicielami innych grup, pomimo tego samego gatunku.
- Przykładowo, niektóre orki polują tylko na ssaki morskie, zaś inne tylko na śledzie. Część humbaków migruje między tropikami a Arktyką, a inne są mieszkańcami określonych obszarów. Takie społeczne uczenie ma miejsce, gdy populacje rozwijają preferencje dotyczące, na przykład, siedlisk i zdobyczy - podaje TVN Meteo.
Zróżnicowanie kulturowe wśród zwierząt
Jak widać wśród różnych gatunków waleni obserwowane są niejako różnice kulturowe. Dziobogłowce obserwują, jak inne osobniki zdobywają pożywienie na płytszych wodach i podążają za nimi. Odkrywają, że jest to dobre żerowisko, a w efekcie zmieniają swoje nawyki. Jest to jedna z wielu form społecznego uczenia się.
- Takie zachowanie staje się zwyczajem i jest to pierwszy przypadek zaobserwowania tradycji kulturowej wśród dziobogłowców północnych - wyjaśniła Filatova.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Zobacz także:
- Katastrofa naturalna w Nowej Zelandii. Nie udało się uratować setki waleni i delfinów
- Jak się spotkać z wielorybem? "One nas rozumieją i są świadome naszej obecności pod wodą"
- Patagonia – orki i pingwiny na wyciągnięcie ręki
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: pilipenkoD/Getty Images