Historia akity amerykańskiej jest niezwykle interesująca. Akity amerykańskie są znacznie mocniej zbudowane niż akity japońskie, od których się wywodzą. Zawdzięczają to m.in. domieszce krwi psów bojowych, z którymi były krzyżowane. Myśląc o kupnie akity, trzeba nastawić się na konieczność szkolenia psa już od szczeniaka ze względu na jego dominujący charakter i usposobienie.
Akita amerykańska – duży, japoński pies. Początki rasy akita w kraju kwitnącej wiśni
Psy rasy akita amerykańska genetycznie wywodzą się od molosów, czyli silnych, dużych psów pierwotnych, których obecnymi przedstawicielami z największą domieszką tej krwi są mastify. Akita amerykańska wywodzi się bezpośrednio od akity japońskiej. Początkowo były to odważne i silne psy samurajów, które pomagały wojownikom w ochronie dobytku i różnych codziennych potrzebach. Często były wykorzystywane do polowań na dziką zwierzynę.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
Przełomem w historii akity była końcówka XIX wieku, kiedy te psy w Japonii zaczęto wykorzystywać do walk psów. W tym celu zaczęto krzyżować akitę japońską z rasą tosa inu. Pierwotne japońskie akity były przez to coraz rzadsze, a rasie groziło wyginięcie. Z pewnością tak by się stało, gdyby nie interwencja japońskiego burmistrza Odate, Shigeie Izumiego, dzięki któremu w 1919 roku w Japonii zabroniono krzyżowania akity. Wyłoniono wtedy dziesięć psów o najczystszej krwi i zaczęto je chronić, uznając za pomniki przyrody.
W trakcie drugiej wojny światowej populacja wszystkich czworonogów w Japonii drastycznie zmalała. W obliczu wojny psy stały się źródłem mięsa i skóry. Najlepiej wyglądała sytuacja japońskich owczarków niemieckich, które służyły wojsku Cesarstwa. Z tego powodu, aby uratować akity, zaczęto krzyżować je właśnie z owczarkami. Po wojnie w Japonii powrócono do odbudowy hodowli czystej rasy akity japońskiej, niezmieszanej z owczarkami ani psami bojowymi.
Akita – amerykański pies bojowy? Różnice między rasą japońską a amerykańską
O ile w drugiej połowie XX wieku w Japonii rozwój rasy akity ukierunkowano na tworzenie osobników zgrabnych i o delikatniejszej budowie, o tyle akity amerykańskie są psami znacznie bardziej muskularnymi.
Oficjalnie rasa akita amerykańska została uznana w 1976 roku. W Stanach Zjednoczonych przedstawiciele tej rasy pojawili się już pod koniec lat 30. XX wieku. Niektóre osobniki wracały także z wojny wraz z żołnierzami. Na skutek tego psy, które wówczas trafiły do Ameryki, były akitami spokrewnionymi z psami bojowymi, a czasem także z owczarkami niemieckimi.
Akity amerykańskie znacznie różnią się w wielu aspektach od swoich pobratymców z rdzennych terytoriów Dalekiego Wschodu. Są to psy dużo silniejsze, zarówno pod względem charakteru, jak i kondycji fizycznej. Zdarzało się, że były używane do nielegalnych walk psów w Stanach Zjednoczonych. Różnice w rozwoju amerykańskiej akity, głównie powstawanie coraz silniejszego psa, tak bardzo odbiegały, zdaniem Japończyków, od pierwotnej wersji akity, że postulowali oni nawet wniesienie zakazu używania słowa „akita” w odniesieniu do akity amerykańskiej.
Wygląd akity amerykańskiej
Akity amerykańskie to psy o masywnej i dobrze zbudowanej sylwetce. Mają dość krótką szyję, mało łałok i tułów w kształcie trójkąta. Akity mają szerokie i płaskie czaszki. Samce są niedużo wyższe od samic – osiągają wysokość w kłębie rzędu 66–70 cm, podczas gdy samice 61–66 cm.
Oczy akity amerykańskiej powinny być piwne lub brązowe, a akceptowalne umaszczenie to mieszanka między brązem, czernią a bielą. Pewną ciekawostką są akity długowłose, występujące czasem zarówno wśród akit amerykańskich, jak i japońskich. Nie jest to oficjalna odmiana rasy, a długi włos wynika z rzadko aktywującego się genu, odziedziczonego dawno temu m.in. od psów rasy chow chow.
Jaki charakter ma skita amerykańska?
Charakter akity amerykańskiej jest bardzo stanowczy, spokojny i silny. Hodowla akity to zajęcie bardzo wymagające, podobnie zresztą, jak samo posiadanie psa takiej rasy. Wynika to z faktu, że osobniki te mają tendencję do dominacji, dlatego wymagają pracy i szkolenia socjalizacyjnego już od momentu, gdy piesek jest jeszcze szczenięciem.
Obecnie akity nie są używane do polowań, jednak nie będzie to nietypowe, jeśli w trakcie spaceru po lesie pies nagle wyczuje trop i postanowi za nim podążyć. Akity amerykańskie sprawdzą się jako psy domowe i psy stróżujące, jednak wymagają dużej ilości pracy od właściciela i wiele ruchu.
W Polsce nie ma wielu hodowli akity amerykańskiej, ale osobom zdeterminowanym na pewno uda się zakup szczeniaka akity.
Zobacz także:
- Mały pies z wielkim charakterem. Behawiorysta zdradza tajemnice rasy chihuahua
- Ta rasa psów jest niebezpieczna. Od Nowego Roku wprowadzono zakaz hodowli
- Łajka zachodniosyberyjska - skąd wzięła się ta rasa? Co warto wiedzieć o tym psiaku?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Kristina Chizmar/Getty Images