Profilaktyka: jak uchronić psa przed niebezpiecznymi substancjami?
Sytuacja, która dotknęła psa Marcina Prokopa, poruszyła naszych czytelników. Rufus gościł w naszym studiu kilkukrotnie, skradając serca widzów. Tym bardziej moment, w którym dziennikarz i jego żona podzielili się wstrząsającymi wiadomościami, wywołał dyskusję o zagrożeniach, które czyhają na naszych czworonogów. Jak chronić naszych pupili i jak reagować, kiedy do zatrucia dojdzie? Kluczem do ochrony naszych psów przed zatruciem jest przede wszystkim zapobieganie. Podczas spacerów zwracaj uwagę na to, co twój pies próbuje zjeść. W miejscach, gdzie istnieje ryzyko znalezienia trutki, rozważ założenie psu kagańca. Zdobywaj informacje o akcjach deratyzacji czy używaniu środków chemicznych w okolicy, aby unikać spacerów w potencjalnie niebezpiecznych strefach. Czy zatem Marcin Prokop nie dołożył należytej staranności, żeby uchronić pupila przed niebezpieczeństwem? - Piesek był na smyczy. Jak to piesek, lubi sobie wąchać po krzaczkach - podkreślił prezenter. - Nie musiał mocno penetrować trawnika, żeby znaleźć smakołyk, który próbował połknąć szybciej, niż ktokolwiek potrafił zareagować - dodał Marcin. - Udało nam się wyszarpnąć mu z pyska torebkę foliową, w której było to mięso - wspomniał.
To niestety nie jest odosobniony przypadek. Alerty o podrzucanych w różnych miejscach niebezpiecznych dla zwierząt substancjach niemal codziennie pojawiają się w sieci. Problem dotyczy zarówno dużych miast, jak i niewielkich miejscowości.
Znaki ostrzegawcze: jak rozpoznać, że pies może być otruty?
Zauważenie, że coś jest nie tak z naszym psem, jest pierwszym krokiem do zapobieżenia tragedii. Objawy zatrucia mogą być różne, ale najczęściej obejmują zmiany w zachowaniu, takie jak apatia, izolacja, problemy z koordynacją, wymioty, biegunka, a nawet drgawki. Jeśli zauważysz, że twój pies jest nadmiernie osłabiony, ma problemy z oddychaniem, kaszle, lub jego wymioty zawierają niepokojące elementy, niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem. Jak to wyglądało w przypadku Rufusa? - Po zjedzeniu tej porcji pies zwrócił to, co zjadł, ale po jakiś 30 minutach zaczął się zachowywać bardzo dziwnie - wspomniał Marcin. - Miał objawy neurologiczne przypominające padaczkę: oczopląs, stracił władzę w łapach, zaczął drżeć w sposób, jakiego nigdy nie widzieliśmy. Dzięki wizycie w klinice na Bemowie udało się go uratować, ale lekarze mówili, że jeszcze godzina i nic by się nie dało zrobić - dodał dziennikarz.
Warto wiedzieć, że objawy mogą pojawić się, tak jak w przypadku Rufusa, bardzo szybko, ale mogą też wystąpić po kilku godzinach, czy nawet dniach.
Co zrobić, kiedy podejrzewamy, że pies zjadł coś toksycznego?
Jeśli mimo wszystkich środków ostrożności pies zje coś potencjalnie szkodliwego, szybka reakcja jest kluczowa. - Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wszystkie okoliczności sytuacji. Rozejrzyjmy się na miejscu, zobaczyć, czy nie zostały jakieś resztki, ewentualnie zrobić zdjęcia - zaznaczyła nasza gościni, Monika Myziak. Jeśli jesteś pewien, co pies zjadł, i nie minęło więcej niż dwie godziny, możesz spróbować wywołać wymioty za pomocą wody utlenionej – ale tylko po konsultacji z weterynarzem. - Niektóre substancje mogą być drażniące i wracając przez przełyk, mogą dodatkowo poparzyć przełyk- zaznaczyła ekspertka. Bez wątpienia zwierzę warto zabrać do kliniki, żeby zostało przebadane.
W jakich sytuacjach należy natychmiast interweniować? - Intensywne wymioty, zwłaszcza jeśli pojawia się tam czarna krew - to oznacza, że to krew z żołądka, więc to bardzo niebezpieczna sytuacja - podkreśliła nasza gościni. - Warto pamiętać, że nawet jeśli pies zatruje się substancjami, które powodują łagodne objawy w postaci wymiotów czy biegunki to nie znaczy, że to się na tym kończy. Te substancje mogą przenikać do całego organizmu, uszkadzać wątrobę, nerki, warto to skontrolować. - zaznaczyła weterynarz. Niezwłocznie udaj się do kliniki weterynaryjnej, gdzie specjalista może zastosować odpowiednie leczenie, np. podać węgiel aktywowany, który zneutralizuje toksyny - Dawki węgla są bardzo duże. Podanie jednej tabletki mija się z celem. Dawka to od 1 do 5 gramów na kilogram - podkreśliła doktor Monika Myziak.
Jakimi sytuacjami mogą się zatruć zwierzęta? Tego dowiesz się z materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie mogła się zdecydować, jakie imię wybrać dla dziecka. O pomoc poprosiła swojego psa
- Co trzeci pies w Polsce ma nadwagę. Jak z tym walczyć?
- Jakiej opieki wymaga duży pies?
Autor: Katarzyna Lackowska
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Moment RF