Ostrzeżenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Ten gatunek stanowi poważne zagrożenie

Ślinik luzytański
Ten ślimak skolonizował całą Polskę. Stanowi zagrożenie dla wielu rodzimych gatunków
Źródło: ValerijaP/GettyImages
Karkonoski Park Narodowy opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie nagiego ślimaka z gatunku ślinik luzytański. W poście przypomniano, że choć jest niepozorny i wygląda niegroźnie, może być niebezpieczny dla wielu żyjących w Polsce zwierząt. Nie przepadają za nim także rolnicy. Dlaczego? Dowiecie się z naszego artykułu.

Ślimaki te całkowicie skolonizowały nasz kraj. Można je spotkać zarówno w ogrodach czy na działkach, jak i w lasach, na polach i innych terenach zielonych. Mogą być wektorami wielu groźnych patogenów.

Ślimak, który zagraża nawet wilkom

Ślinik luzytański to inwazyjny gatunek ślimaka, który pojawił się w Polsce pod koniec XX wieku. Obecnie występuje na całym jej obszarze, w większości miejsc, w których mamy do czynienia z roślinnością. Jak jednak zauważają eksperci z KPN, nie jest już tak groźny, jak w przeszłości. Z opublikowanego przez park postu dowiadujemy się, że ma teraz status małoinwazyjny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ciekawostki o zwierzętach

DD_20231222_Zwierzeta_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt

Nie oznacza to jednak, że ślimaki z tego gatunku nie stanowią żadnego zagrożenia. Niestety nadal mogą być niebezpieczne dla wielu żyjących w naszym kraju zwierząt, nawet tych o wiele większych od siebie. Przenoszą bowiem pasożytnicze nicienie, które pasożytują zazwyczaj w tętnicach płucnych i sercach psowatych oraz kotowatych. Mogą więc spowodować problemy z oddychaniem u psów, lisów, wilków i rysi. Pasożyty te uszkadzają też pęcherzyki płucne oraz blokują naczynia krwionośne, w efekcie utrudniając krążenie i prowadząc do niewydolności serca u tych zwierząt.

"Choć trudno w to uwierzyć, ślimak może być zagrożeniem dla wilka!" - wyjaśnili przedstawiciele parku.

Ślinika luzytańskiego nie lubią też rolnicy

Śliniki luzytańskie są też utrapieniem dla rolników. Zjadają im plony, w szczególności rzepak ozimy, pszenicę ozimą i warzywa. Najczęściej wybierają kiełkujące lub rozwijające się rośliny, przede wszystkim pąki i młode liście. Starsze liście są dla nich mniej smakowite. Powodują też duże szkody w uprawie ziemniaków, gdyż wygryzają otwory na powierzchni bulw i drążą kanały, w których mogą się chować.

A jak wyglądają? Mogą osiągać długość 15 cm, ich ciało pokrywają wyraźne zmarszczki, a w przedniej części mają gładki, zaokrąglony płaszcz. Śliniki luzytańskie mogą przybierać różną barwę, od ceglastej po ciemnobrązową. Bardzo łatwo można je pomylić z innymi odmianami ślinika.

Więcej na ten temat przeczytacie na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz, as

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ValerijaP/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz
Materiał promocyjny

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz