Ślimaki te całkowicie skolonizowały nasz kraj. Można je spotkać zarówno w ogrodach czy na działkach, jak i w lasach, na polach i innych terenach zielonych. Mogą być wektorami wielu groźnych patogenów.
Ślimak, który zagraża nawet wilkom
Ślinik luzytański to inwazyjny gatunek ślimaka, który pojawił się w Polsce pod koniec XX wieku. Obecnie występuje na całym jej obszarze, w większości miejsc, w których mamy do czynienia z roślinnością. Jak jednak zauważają eksperci z KPN, nie jest już tak groźny, jak w przeszłości. Z opublikowanego przez park postu dowiadujemy się, że ma teraz status małoinwazyjny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
Nie oznacza to jednak, że ślimaki z tego gatunku nie stanowią żadnego zagrożenia. Niestety nadal mogą być niebezpieczne dla wielu żyjących w naszym kraju zwierząt, nawet tych o wiele większych od siebie. Przenoszą bowiem pasożytnicze nicienie, które pasożytują zazwyczaj w tętnicach płucnych i sercach psowatych oraz kotowatych. Mogą więc spowodować problemy z oddychaniem u psów, lisów, wilków i rysi. Pasożyty te uszkadzają też pęcherzyki płucne oraz blokują naczynia krwionośne, w efekcie utrudniając krążenie i prowadząc do niewydolności serca u tych zwierząt.
"Choć trudno w to uwierzyć, ślimak może być zagrożeniem dla wilka!" - wyjaśnili przedstawiciele parku.
Choć trudno w to uwierzyć, ślimak może być zagrożeniem dla wilka! Inwazyjny ślimak, ślinik luzytański Arion lusitanicus...
Posted by Karkonoski Park Narodowy on Sunday, May 19, 2024
Ślinika luzytańskiego nie lubią też rolnicy
Śliniki luzytańskie są też utrapieniem dla rolników. Zjadają im plony, w szczególności rzepak ozimy, pszenicę ozimą i warzywa. Najczęściej wybierają kiełkujące lub rozwijające się rośliny, przede wszystkim pąki i młode liście. Starsze liście są dla nich mniej smakowite. Powodują też duże szkody w uprawie ziemniaków, gdyż wygryzają otwory na powierzchni bulw i drążą kanały, w których mogą się chować.
A jak wyglądają? Mogą osiągać długość 15 cm, ich ciało pokrywają wyraźne zmarszczki, a w przedniej części mają gładki, zaokrąglony płaszcz. Śliniki luzytańskie mogą przybierać różną barwę, od ceglastej po ciemnobrązową. Bardzo łatwo można je pomylić z innymi odmianami ślinika.
Więcej na ten temat przeczytacie na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ślinik luzytański – ogrodowy przeciwnik. Jak go skutecznie zwalczyć?
- Ślimaki na działce. Które gatunki są zagrożeniem dla roślin i jak skutecznie się ich pozbyć?
- Jak pozbyć się ślimaków i innych szkodników z rabatek? "Musimy zadbać przede wszystkim o to, żeby nasz ogród był bioróżnorodny"
Autor: Regina Łukasiewicz, as
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: ValerijaP/GettyImages