Nietypowy wiosenny grzyb o charakterystycznym karminowym kolorze
W lasach coraz częściej można spotkać grzyba, który jest zapowiedzią wiosny. Chociaż zobaczyć go można nawet w grudniu, to jednak chętniej owocuje bliżej lutego i marca.
- Czarka jest często uznawana za odpowiednik przebiśniegu - zapowiada rychłą wiosnę - podają Lasy Państwowe.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.
Grzyby
Co w nim takiego niesamowitego? Zdecydowanie krwistoczerwony kolor. Na zdrowy rozum kolor ten powinien nas odstraszyć, krzyczeć: "Uwaga, ja truję". A tu kolejne zaskoczenie...
Czy czarka jest jadalna?
Otóż czarka jest... jadalna. Nie trzeba jej nawet specjalnie przyrządzać. Można ją nawet zjeść surowo, chociaż jej walory smakowe są nieco wątpliwe. Jak zaznaczają Lasy Państwowe, smakuje nieco zatęchłą rzodkiewką.
Zatem co można zrobić z czarką? Chociaż surowa nie jest najsmaczniejsza, to można ją przyrządzić tak, aby była pyszna. Dobrze jest ją sparzyć, a następnie można jeść nawet z samą solą. Gotowanie jej niestraszne - nie straci sprężystości ani koloru. Świetnie nadaje się do marynowania, a tak przygotowana idealnie pasuje do sałatek.
Czarka - co to za grzyb?
Czarka należy do grzybów z rodziny czarkowatych. Rośnie w zupełnie nieintuicyjnych porach dla większości grzybiarzy - bo od grudnia do maja. Można ją znaleźć na opadłych gałęziach drzew liściastych, często zagrzebanych w ziemi. Wyraźnie spod liści i na szarej ściółce odznaczają się ich krwistoczerwone owocniki.
Mają one kształt czarki, która od zewnętrznej strony jest beżowa lub bladoróżowa. Dawniej była objęta ochroną gatunkową, jednak dzisiaj dotyczy to jedynie czarki jurajskiej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Purchawica olbrzymia - tajemniczy przysmak polskich lasów. Jak ją przyrządzić?
- Zaskakujące gatunki grzybów, których nie znamy. "Coraz częściej stwarzają nam problemy zdrowotne"
- Uszy Judasza i rozczochrane kalafiory, czyli nietypowe grzyby w polskich lasach. Co warto zbierać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: bogdaniec.szczecin.lasy.gov.pl/twitter.com/LPanstwowe
Źródło zdjęcia głównego: Biblioteka własna/Teofila Siewko