Grzyby
Grzyb przypominający włosy lub sierść
W rzeczywistości fungus mycelium to nie konkretny grzyb, a grzybnia. Jest to plecha, która stanowi ciało grzybów. Może być zbudowana z wyrośniętej i rozgałęzionej strzępki bądź wielu strzępek skupionych w jednym miejscu. Ze strzępki wytwarza się grzybnia, a z tej owocniki i przetrwalniki, które znamy jako grzyby, które zbieramy w lesie.
Największa na świecie grzybnia waży 605 ton i rozciąga się na powierzchnię 8,9 kilometrów kwadratowych. Należy do pojedynczego osobnika opieńki ciemnej i została odkryta w Górach Błękitnych we wschodnim Oregonie.
Dziwny grzyb w Karkonoszach
Zdjęcie nietypowych strzępek, przypominających włosie lub sierść, opublikował Karkonoski Park Narodowy. Jak podano pod zdjęciem, grzybnia między innymi pełni "rolę światłowodów roślinnego Internetu". To za jej pomocą przekazywane są składniki odżywcze, pomaga pobierać pokarm, a nawet wspomaga oddychanie (grzybnia powietrzna) i rozmnażanie.
- Andrew Adamatzky z Uniwersytetu Zachodniej Anglii twierdzi, że grzybnią przekazywane są informacje przy pomocy impulsów elektrycznych, a zespół pod kierownictwem Christiana Körnera udokumentował, że przy pomocy grzybni drzewa są w stanie przesyłać sygnały chemiczne i np. informacje o zagrożeniu - czytamy w poście.
Podobne zjawisko można zaobserwować nie tylko w Karkonoszach, ale również w wielu innych miejscach na świecie.
To nie włosy czy sierść, a grzybnia czyli fungus mycelium. Największa znana na świecie grzybnia waży 605 ton. W...
Posted by Karkonoski Park Narodowy on Monday, February 19, 2024
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Purchawica olbrzymia - tajemniczy przysmak polskich lasów. Jak ją przyrządzić?
- Zaskakujące gatunki grzybów, których nie znamy. "Coraz częściej stwarzają nam problemy zdrowotne"
- Uszy Judasza i rozczochrane kalafiory, czyli nietypowe grzyby w polskich lasach. Co warto zbierać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Karkonoski Park Narodowy/bialystok.lasy.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: K Neville/Karkonoski Park Narodowy