Dziwne znalezisko w górach. "To nie włosy czy sierść"

Dziwny grzyb w Karkonoszach? Może przypominać włosy lub sierść
Dziwny grzyb w Karkonoszach? Może przypominać włosy lub sierść
Źródło: K Neville/Karkonoski Park Narodowy
Karkonoski Park Narodowy opublikował w mediach społecznościowych nietypowe zdjęcie. Można na nim zaobserwować coś, co przypomina sierść lub włosy wyrastające... z desek. Co to za zjawisko?

Grzyby

Źródło: Dzień Dobry TVN
Grzybiarskie tipy
Grzybiarskie tipy
Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Na grzyby!
Na grzyby!
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Nietypowe grzyby w polskich lasach

Grzyb przypominający włosy lub sierść

W rzeczywistości fungus mycelium to nie konkretny grzyb, a grzybnia. Jest to plecha, która stanowi ciało grzybów. Może być zbudowana z wyrośniętej i rozgałęzionej strzępki bądź wielu strzępek skupionych w jednym miejscu. Ze strzępki wytwarza się grzybnia, a z tej owocniki i przetrwalniki, które znamy jako grzyby, które zbieramy w lesie. 

Największa na świecie grzybnia waży 605 ton i rozciąga się na powierzchnię 8,9 kilometrów kwadratowych. Należy do pojedynczego osobnika opieńki ciemnej i została odkryta w Górach Błękitnych we wschodnim Oregonie. 

Dziwny grzyb w Karkonoszach

Zdjęcie nietypowych strzępek, przypominających włosie lub sierść, opublikował Karkonoski Park Narodowy. Jak podano pod zdjęciem, grzybnia między innymi pełni "rolę światłowodów roślinnego Internetu". To za jej pomocą przekazywane są składniki odżywcze, pomaga pobierać pokarm, a nawet wspomaga oddychanie (grzybnia powietrzna) i rozmnażanie.

- Andrew Adamatzky z Uniwersytetu Zachodniej Anglii twierdzi, że grzybnią przekazywane są informacje przy pomocy impulsów elektrycznych, a zespół pod kierownictwem Christiana Körnera udokumentował, że przy pomocy grzybni drzewa są w stanie przesyłać sygnały chemiczne i np. informacje o zagrożeniu - czytamy w poście.

Podobne zjawisko można zaobserwować nie tylko w Karkonoszach, ale również w wielu innych miejscach na świecie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Karkonoski Park Narodowy/bialystok.lasy.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: K Neville/Karkonoski Park Narodowy

podziel się:

Pozostałe wiadomości