Apel policji. Funkcjonariusze wskazali realne niebezpieczeństwo podczas grzybobrania

Planujesz grzybobranie? Policja ma dla Ciebie kilka rad
Źródło: Dzień Dobry TVN
Idziemy na grzyby
Idziemy na grzyby
Grzybiarskie tipy
Grzybiarskie tipy
Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Na grzyby!
Na grzyby!
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Jesień sprzyja grzybobraniu. W tym szczególnym czasie lasy stają się prawdziwym rajem dla pasjonatów tych leśnych obfitości. Zdaniem łódzkiej policji warto jednak zachować ostrożność, gdyż w tym czasie znacznie rośnie ryzyko zaginięć. Niektórzy znacznie przeceniają swój zmysł orientacji w terenie, dlatego funkcjonariusze postanowili podzielić się praktycznymi radami, jak temu zapobiec.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w lesie

Łódzka policja apeluje, aby podczas grzybobrania szczególnie uważać. - Wraz z wysypem grzybów w lasach, rośnie ryzyko zaginięć - napisali w komunikacie.

Las to wyjątkowe miejsce, jednak dla amatorów grzyborania, szczególnie osób starszych, którzy beztrosko korzystają z bogactw natury może stać się niemałym zagrożeniem. W ferworze długich jesiennych spacerów oraz satysfakcji z efektów grzybobrania z łatwością można zatracić orientację w terenie i zgubić się wśród leśnej fauny i flory.

Łódzka policja radzi, żeby przed każdym wyjściem do lasu zakomunikować rodzinie, gdzie dokładnie się wybieramy. Dzięki temu w razie ewentualnego zaginięcie będą wiedzieli gdzie nas szukać. Kolejnym ważnym aspektem jest naładowany telefon, każdy pasjonat leśnych wędrówek zawsze powinien go mieć przy sobie. - Dzięki temu będziemy mogli skontaktować się z bliskimi, wezwać pomoc i poinformować, gdzie aktualnie przebywamy - napisali funkcjonariusze. Co więcej, w telefonach często są aplikacje, które mogą pomóc w odczytaniu naszej lokalizacji i dzięki temu z łatwością znajdziemy drogę powrotną do domu.

Mundurowi apelują także, żeby na grzybobranie zawsze wybierać się rano, a dzień wcześniej sprawdzić pogodę. - Podczas takich spacerów niezastąpiona będzie kurtka przeciwdeszczowa i wysokie nieprzemakalne obuwie - poradzili.

Jak nie zgubić się na grzybobraniu?

Pomocne w lesie może być także zapamiętanie kluczowych punktów odniesienie i charakterystycznych obiektów. Dodatkowo warto na grzybobranie zabrać ze sobą kilka odblaskowych elementów, dzięki temu nasza widoczność znacząco się zwiększy, a to może ułatwić akcję poszukiwawczą po zmroku.

Według policji niezwykle ważnym aspektem każdego grzybobrania jest posiadanie w plecaku leków, które na stałe przyjmujemy, wody, a także jedzenia. Co więcej, lepiej unikać samotnych wycieczek. - Nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie i nie traćmy ze sobą kontaktu wzrokowego - dodali.

Natomiast w przypadku, gdy mamy podejrzenia, że ktoś zgubił się w lesie, musimy działać natychmiastowo - zaalarmujmy policjantów. Taka informacja uruchamia działania służb, które od razu przechodzą do poszukiwań.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości