Porady

Jak przygotować się do grzybobrania? Oto praktyczne porady ekspertki

Porady

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Łukasz Zagórski
Idziemy na grzyby
Idziemy na grzybyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Sezon na grzybobranie rozpoczyna się u schyłku lata i trwa przez całą jesień. Wyprawa do lasu daje szansę zaopatrzenia się w zdrowe i smaczne grzyby, stanowi też sprawdzony sposób na relaks. Jak się do niej przygotować? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedziała biolog i klasyfikator grzybów, Natalia Stokłosa.

Kiedy i jak zbierać grzyby?

W Polsce nie brakuje zagorzałych miłośników grzybobrania. Wielu z nich z niecierpliwością czeka na moment, kiedy w lasach masowo zaczynają pojawiać się apetyczne borowiki, boczniaki, podgrzybki, rydze, kurki czy maślaki.

- Na grzyby możemy iść o każdej porze roku, ale ten największy wysyp grzybów to jest właśnie późne lato i jesień - zauważyła Natalia Stokłosa. Dodała też, że grzyby można sprawnie ścinać za pomocą nożyka, jednak wiele osób woli starannie wykręcać ich trzony z ziemi. Pozwala to rozpoznać niektóre trujące gatunki, a tym samym uniknąć groźnych dla zdrowia i życia pomyłek.

Co warto zabrać ze sobą na grzybobranie?

Wyprawę do lasu warto dobrze zaplanować, zaopatrując się w niezbędne do zbierania grzybów akcesoria. Zdaniem ekspertki, ważnymi elementami wyposażenia każdego grzybiarza są wiklinowy koszyk i podręczny atlas grzybów. Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiedni strój.

- Przygotowujemy długie spodnie i długi rękaw, ponieważ będziemy wchodzili do lasu. Tam spotykamy chociażby kleszcze. Ważne są też kalosze, warto mieć kurtkę przeciwdeszczową - posumowała Natalia Stokłosa.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Łukasz Zagórski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości