Nowy grzyb w polskich lasach? Czy złotak wysmukły jest jadalny?

Nowy grzyb w polskich lasach - złotak wysmukły
Źródło: Dzień Dobry TVN
Idziemy na grzyby
Idziemy na grzyby
Grzybiarskie tipy
Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Na grzyby!
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Nietypowe grzyby w polskich lasach
W sieci pojawiły się informacje o nowym grzybie w polskich lasach. Inwazyjny gatunek ma rozprzestrzeniać się w szalonym tempie. Skąd grzyb złotak wysmukły wziął się w naszych lasach i czy jest jadalny?

Nowy grzyb w polskich lasach - złotak wysmukły

Złotak zasnuty, nazywany również złotoborowikiem wysmukłym nie jest typowy dla polskich lasów i jest gatunkiem zawleczonym. Nie jest jednak tak niebezpieczny, jak bywa przedstawiany. To faktycznie grzyb inwazyjny, jednak nie jest groźny dla człowieka. Pierwsze wzmianki o zaobserwowaniu go w polskich lasach pochodzą w 2007 roku, a w 2014 odnotowano wysyp owocników. Jak wygląda złotak zasnuty i czy można go jeść?

Jak wygląda złotak wysmukły, czyli złotoborowik wysmukły

Złotak zasnuty wyglądem przypomina borowika sosnowego. To, co go od niego odróżnia to charakterystyczny, żłobkowany trzon. Jego kapelusz, wypukły, matowy i rudy osiąga średnicę od 4 do 20 cm. Trzon jest stosunkowo długi, jak u koźlarzy, w kolorze żółtawym lub brzoskwiniowym z bruzdkowaną, żłobkowaną powierzchnią. Z kolei miąższ grzyba jest różowawy w kolorze i barwa ta nie zmienia się pod wpływem uszkodzeń. 

Czy złotak wysmukły jest jadalny?

Zlotoborowik wysmukły jest grzybem jadalnym o wysokich walorach smakowych. Należy do borowików, a zatem warto przygotowywać z niego potrawy, jak z popularnych w Polsce borowików, np. w postaci smażonej, marynowanej lub w sosie.

Gdzie występuje złotak wysmukły?

Grzyb ten rośnie przede wszystkim w lasach sosnowych, ale nadmorskich. Można go spotkać zarówno na obrzeżach lasu, jak i w głębi. Owocniki można zbierać od lata do jesieni. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości