Jedzenie muchomora czerwonego może być niebezpieczne
W sieci pojawił się post influenserki, która zachęca do zbierania i jedzenia muchomora czerwonego (Amanita muscaria). To chyba najbardziej charakterystyczny i znany nam muchomor - z czerwonym kapeluszem w białe kropki. To zachowanie skomentował w Internecie Gilbert Kolbe, magister pielęgniarstwa EMBA: "Zjedzenie muchomora niemalże gwarantuje niewydolność wątroby, która często prowadzi do śmierci!".
Grzyby
- Spożywanie grzybów jako produktu ciężkostrawnego może nawet w przypadku grzybów jadalnych skończyć się niekorzystnymi skutkami dla zdrowia. Bardzo niepokojące jest, kiedy dowiadujemy się o zachęcaniu do spożywania grzybów uznawanych za trujące czy wręcz śmiertelnie trujące - skomentował dla portalu tvnmeteo.pl. lekarz medycyny Michał Tchórz z Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
Zatrucie muchomorem czerwonym
Jak dodał lekarz, co roku zdarzają się przyjęcia na oddział toksykologiczny w związku z omyłkowym zjedzeniem niejadalnych grzybów. Najczęściej muchomora zielonkawego, który mylony bywa z kanią, gąska czy gołąbkiem.
Jak podaje TVN Meteo, muchomor czerwony jest grzybem trującym, ale również odurzającym. Powoduje objawy gastryczne, takie jak nudności i bóle brzucha oraz zaburzenia orientacji, halucynacje czy pobudzenie psychoruchowe. Może to stanowić zagrożenie nie tylko dla samej osoby, która zjadła grzyba, ale również dla otoczenia. - W takim stanie mogą prezentować zachowania nieadekwatne, agresywne, ucieczkowe, mogą wybiegać na ulicę, a będąc na przykład kierowcami, mogą stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu - czytamy na portalu.
Jajecznica z lisówek
W sieci nie brakuje również zwyczajnych pomyłek. Niedawno jedna z użytkowniczek portalu społecznościowego pochwaliła się, że nazbierała kurek (Cantharellus cibarius). Okazało się jednak, że były to lisówki (Hygrophoropsis aurantiaca), grzyby często mylone z pieprznikiem jadalnym.
- W tej chwili film ma ponad milion wyświetleń. Wielu komentujących (co nas bardzo cieszy!) zwróciło jednak uwagę na trujący gatunek grzyba - podkreślają Lasy Państwowe. W poście polecono również, aby na następne grzybobranie zabrać ze sobą atlas grzybów. Warto przypomnieć, że lisówka zawiera w sobie arbitol, środek, który może powodować silne problemy gastryczne.
Po letnich rzepiarach pozostały już tylko piękne zdjęcia i wspomnienia wydeptanego rzepaku 💛 Z kolei jesieniary 🍂...
Posted by Lasy Państwowe on Thursday, October 6, 2022
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Zobacz także:
- Zatrucie grzybami - co robić? Objawy, pierwsza pomoc
- Cztery osoby zmarły po zjedzeniu grzybów. Kupiły je na osiedlowym targowisku
- Grzyby jadalne, ale jednak szkodliwe. Kiedy dochodzi do nieswoistego zatrucia?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: 500px/Getty Images