Dzikie rośliny zagrażające zdrowiu i życiu dzieci. Sprawdź, jak wyglądają i dlaczego są niebezpieczne

Dzikie rośliny zagrażające zdrowiu i życiu dzieci
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rośliny o nietypowych zapachach
Rośliny o nietypowych zapachach
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin
W naszym otoczeniu nie brakuje roślin, które, choć często piękne i czasem pachnące, mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia dzieci. Każdego roku, przede wszystkim latem, na szpitalne oddziały ratunkowe trafiają dzieci z zatruciem wywołanym substancjami występującymi w popularnych roślinach. Niektórych z nich nie da się uratować. Na jakie roślin należy uważać?

Na polskich łąkach, polach i poboczach, a także w lasach rośnie wiele roślin, których spożycie zagraża zdrowiu i życiu ludzi. Najbardziej narażone są jednak dzieci. Ich organizmy słabiej radzą sobie z toksynami, a poza tym, to one często wpadają na pomysły zjadania roślin do tego nieprzeznaczonych, np. w formie zabawy lub zwykłego poznawania świata wszelkimi sposobami. Aby ich przebywanie na łonie natury było bezpieczne i nie wymagało stałej kontroli osoby dorosłej, należy przestrzec je przed roślinnymi niebezpieczeństwami. Najpierw jednak sami musimy wiedzieć, które rośliny i w jaki sposób stanowią zagrożenie.

Dzikie rośliny niebezpieczne dla dzieci

Konwalia majowa

Konwalia majowa
Konwalia majowa
Konwalia majowa
Źródło: Bezhskaja{/Getty Images

Konwalia zawiera wysokie stężenie glikozydów, a także saponiny, flawonoidy, różne fenolokwasy i inne toksyczne substancje. Spożycie każdej części konwalii świeżej lub suszonej może doprowadzić do problemów z układem pokarmowym, sercem, a nawet do śmierci. Odnotowywano przypadki wypicia wody ze szklanki, w której wcześniej "moczyły się" konwalie, w konsekwencji czego dochodziło do poważnych zaburzeń rytmu serca.

Śnieguliczka

Śnieguliczka
Śnieguliczka
Śnieguliczka
Źródło: Iva Vagnerova/Getty Images

To krzew z różowymi i białymi, miękkimi kuleczkami, którymi dzieci lubią się bawić, np. zrywać i "strzelać" nimi między palcami lub też rzucać. Te kulki to owoce śnieguliczki. Ich spożycie w większej ilości wywołuje reakcję układu pokarmowego w postaci wymiotów i biegunki. Może też wywołać dużo poważniejsze w skutkach porażenie ośrodkowego układu nerwowego.

Szalej jadowity

Szalej jadowity
Szalej jadowity
Szalej jadowity
Źródło: Cristobal Lopez/Getty Images

Szalej jadowity rośnie głównie przy obrzeżach jezior i na bagnach. Jest silnie trujący – zwłaszcza w łodygach i kłączach. Szalej zawiera w swoim soku silnie toksyczną substancję - cykutoksynę. Tą substancją otruto Sokratesa. Jej spożycie wywołuje porażenia układu nerwowego, a w konsekwencji śmierć. Objawy zatrucia szalejem to m.in. ślinotok, wymioty, bóle brzucha, trudności w oddychaniu, utrata świadomości.

Bieluń dziędzierzawa

Bieluń dziędzierzawa
Bieluń dziędzierzawa
Bieluń dziędzierzawa
Źródło: Mehmet Levent ALBAS/Getty Images

To toksyczna roślina, która największe stężenie związków toksycznych posiada w nasionach. Bywa używana przez młodzież jako rodzaj narkotyku i nosi potoczną nazwę "haszysz Targówka". Jego spożycie wywołuje zmiany stanów świadomości, napady agresji, szału itd. W najgorszych wypadkach dochodzi do zaburzeń rytmu serca, paraliżu układu oddechowego i śmierci.

Pokrzyk wilcza jagoda

Pokrzyk wilcza jagoda
Pokrzyk wilcza jagoda
Pokrzyk wilcza jagoda
Źródło: Naturfoto Honal/Getty Images

Owoce pokrzyku jagody przypominają te jadalne, typowe dla smacznej, często lubianej przez dzieci, czarnej jagody. Pomyłki niestety się zdarzają. Wówczas człowiek spożywa toksyczne atropiny i hioscyjaminy. Wywołują halucynacje, światłowstręt, napady szału, utratę przytomności, a nawet śpiączkę.

Cis

Cis
Cis
Cis
Źródło: Wataru Yanagida/Getty Images

Toksyczne substancje cisu są aktywne nawet po obumarciu części lub całej rośliny. Ścięte gałązki, opadłe igły i nibyjagody również mogą spowodować zatrucie. To właśnie one są najbardziej kuszące dla dzieci, wyglądają na jadalne. Najwięcej toksyn znajduje się w igłach i nasionach rośliny. Ich rozgryzienie może spowodować śpiączkę, a nawet śmierć. Objawy zatrucia to wymioty, silne bóle brzucha, osłabienie mięśniowe, zawroty głowy czy przyspieszenie czynności serca.

Ciemięrzyca biała

Ciemięrzyca biała
Ciemięrzyca biała
Ciemięrzyca biała
Źródło: Getty Images

Śmierć człowieka może nastąpić już po spożyciu 1g korzenia ciemięrzycy. Jednym z pierwszych objawów zatrucia jest osłabienie. Kolejnym jest paraliż mięśni oddechowych, a w konsekwencji utrata funkcji życiowych.

Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego
Źródło: cergeus/Getty Images

Niebezpieczny jest również bezpośredni kontakt z tą rośliną. Substancje w nim zawarte mogą wywołać przede wszystkim oparzenia oraz silne reakcje alergiczne. Szczegółowe informacje na temat barszczu sosnowskiego znajdziesz w innym naszym artykule.

Jak zapobiec zatruciom i poparzeniom wywołanym roślinami? Jak chronić dzieci?

Zatrucia roślinami potrafią być tak silne, że powrót do zdrowia może wymagać długiego leczenia. Poza tym niestety nie zawsze jest możliwy. Niezbędna jest większa świadomość na temat zagrożeń, jakie niosą rośliny z naszego otoczenia. Same w sobie nic nam nie zrobią. To od nas zależy, czy pozwolimy, aby zaszkodziły nam lub naszym dzieciom.

Należy pokazać dzieciom zdjęcia tych roślin, wyjaśnić, że mogą zrobić krzywdę. Warto przejść się na pobliskie tereny zielone i wspólnie ich poszukać, przyjrzeć się im. Poza tym dziecko powinno wiedzieć i rozumieć, że właściwie żadnej dzikiej rośliny nie powinno spożywać. Jeśli jednak tak się stanie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości