Lasy Państwowe apelują o ostrożność. Podczas spaceru możemy spotkać jadowitego ssaka. "Jest bardzo żarłoczna"

GettyImages-1271535429
Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnicze lasy
Tajemnicze lasy
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi

W sezonie letnim spacery po lesie to sama przyjemność. Obcowanie z przyrodą czy zbieranie z całą rodziną smacznych owoców brzmi jak dobry plan na weekend. Lasy Państwowe ostrzegły jednak, że istnieje pewne niebezpieczeństwo. Możemy bowiem natknąć się na trzy gatunki jadowitych ssaków. Jeden z nich wygląda niepozornie, a może wywołać sporo zamieszania.  

Jadowite ssaki w polskich lasach

Polskie lasy bogate są w faunę i florę. Podczas spacerów podziwiać możemy ciekawe i intrygujące okazy. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie rośliny i zwierzęta będą dla nas przyjazne. Jak donoszą Polskie Lasy Państwowe, niebezpieczeństwo stanowi m.in. ryjówka aksamitna, mały jadowity ssak, który do złudzenia przypomina mysz. Ostatnio widziany na terenie Nadleśnictwa Piwniczna. 

Jak rozpoznać gryzonia? Jego futerko może przybierać kolory od brunatnego aż po czarny. Sam zwierzak ma nie więcej niż 8 cm długości, niewielkie uszy i długi pysk. Choć wygląda niepozornie, może wyrządzić wiele szkód. Wszystko za sprawą toksyn, jakie ryjówka aksamitna ma w ślinie. Te powodują uszkodzenie czerwonych krwinek żab z rodzaju Pelophylax, na które często polują żarłoczne ssaki.

- Ryjówka aksamitna jest bardzo żarłoczna - je co 2-3 godziny, a w dobę zjada prawie tyle, co sama waży - poinformowały Lasy Państwowe.

Ryjówka aksamitna a psy

Choć ryjówka aksamitna, jak i inne jadowite ssaki, rzęsorek rzeczek lub rzęsorek mniejszy, nie stanowią zagrożenia dla człowieka, nieco gorzej na spotkanie mogą zareagować czworonogi, z którymi wybieramy się do lasu. Właściciele psów powinni bacznie przyglądać się, co robi ich pupil. Spotkanie psa z ryjówką może zakończyć się ukąszeniem i reakcją alergiczną poszkodowanego. W zależności od rozmiarów psa mogą pojawić się bóle, opuchlizna, swędzenie. W takim przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości