Zioła, które zbieramy w sierpniu. Dlaczego warto po nie sięgać?

zioła zbierane w sierpniu
Zioła zbierane w sierpniu
Źródło: Geri Lavrov/Getty Images
Koniec lata to idealny moment, by zaopatrzyć się w zioła, których cenne właściwości zasilić mogą domową apteczkę. Zbierane w sierpniu rośliny nie tylko wspierają leczenie infekcji, doskonale wpływają też na wygląd i kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Napary przygotowywane z suszu działają rozgrzewająco podczas długich, zimowych wieczorów.

Sierpień to wyjątkowo owocny miesiąc dla zielarzy oraz wszystkich miłośników zdrowych, bogatych w cenne składniki odżywcze roślin. W drugiej połowie tego miesiąca warto wybrać się na łono natury i poszukać ziół oraz polnych kwiatów, które po zasuszeniu służyć nam będą przez całą zimę. Zgodnie z tradycjami ludowymi i religijnymi, sierpień uważany jest za miesiąc podziękowań za obfite zbiory. To także czas święcenia ziół - niegdyś wierzono, że dzięki obrządkom zyskują one szczególną, leczniczą moc.

Zioła - naturalne metody leczenia

14719843_jak-zadbac-o-siebie-naturalnie_720P
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
W tej chacie aż pachnie zdrowiem
W tej chacie aż pachnie zdrowiem

Zioła, które zbieramy w sierpniu: Skrzyp polny

Zbierany pod koniec lata skrzyp polny to zioło, po które chętnie sięgamy, by zadbać o prawidłową kondycję i zdrowy wygląd skóry. Roślina zawiera cenne witaminy i minerały, w tym krzemionkę oraz potas, dlatego skutecznie spowalnia procesy starzenia, a przy okazji uszczelnia naczynia krwionośne. Okłady z naparu ze skrzypu polnego mogą pomóc w regeneracji mechanicznych uszkodzeń skóry oraz oparzeń, na przykład wywołanych nadmierną ekspozycją na słońce.

Regularnie spożywane napary ze skrzypu polnego wpływają na wzmocnienie włosów, powstrzymują także nadmierne ich wypadanie. Zalane wrzątkiem zioła po przestudzeniu mogą także zostać wykorzystane jako płukanka, która działa na kosmyki od zewnątrz. Naturalny preparat można również wcierać w skórę głowy, pobudzając tym samym krążenie i przyspieszając porost włosów.

Zioła, które zbieramy w sierpniu: Dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny nietrudno rozpoznać, zwraca on bowiem uwagę drobnymi, żółtymi kwiatami oraz charakterystycznymi liśćmi, które wyglądają na podziurawione. Roślina wykazuje cenne właściwości, wykorzystywane w terapii wielu schorzeń. Może być stosowana pomocniczo podczas leczenia depresji, ponieważ skutecznie łagodzi napięcie, a nawet hamuje nerwobóle.

Dziurawiec pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby, działa moczopędnie i obniża ciśnienie krwi. Dodatkowo wspomaga syntezę witaminy D, dlatego po przygotowane z niego napary warto sięgać zwłaszcza podczas zimowych miesięcy, kiedy brakuje nam słońca. Wywar z dziurawca ma gorzki, odrobinę cierpki smak.

Zioła, które zbieramy w sierpniu: Szałwia lekarska

Zbierane pod koniec lata liście szałwii lekarskiej wykazują silne właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, skutecznie wspomagają też detoks organizmu. Mogą być stosowane jako przyprawa kuchenna, lekarstwo bądź naturalny kosmetyk.

Ich działanie powinno zwrócić uwagę zwłaszcza tych osób, które pragną w naturalny sposób zatroszczyć się o tłustą lub mieszaną cerę. Napary z szałwii lekarskiej pomagają pozbyć się problemu nadmiernego świecenia się skóry, mogą także wpłynąć na zmniejszenie widoczności porów. Regularnie wypijane wspomagają leczenie trądziku, zwłaszcza tego o podłożu hormonalnym.

Zioła, które zbieramy w sierpniu: Kwiat malwy czarnej

Napary z kwiatów malwy czarnej to naturalna recepta na wiele dolegliwości. Ze względu na właściwości estrogenne i rozkurczające, wspomagają one leczenie zaburzeń miesiączkowania. Sprawdzają się także jako remedium na nieżyt żołądka. Zawarte w nich związki śluzowe działają kojąco na błonę przełyku, przynoszą też ulgę w przypadku problemów z spowodowanych wrzodami żołądkowymi. Po zdrowy wywar warto też sięgnąć w sytuacji, gdy zmagamy się z męczącym kaszlem lub chrypką - skutecznie złagodzi on przebieg infekcji.

Zbierane pod koniec sierpnia kwiaty malwy czarnej pozwalają także zachować piękną i zdrową skórę. Ziołowy napar można wykorzystać jako tonik pielęgnacyjny do suchej i zmęczonej skóry. Malwa zawiera flawonoidy i antocyjany, dlatego przygotowany z niej kosmetyk doskonale nawilża cerę i łagodzi podrażnienia. Właściwości antyoksydacyjne rośliny powstrzymują działanie wolnych rodników, co przekłada się na spowolnienie procesów starzenia się skóry.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!