Styl życia

Najbardziej drapieżne koty świata we wrocławskim zoo. "Muszą nadrabiać swoje małe rozmiary odwagą i sprytem"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Małe, słodkie, dzikie i... kwiożercze
Dzień Dobry TVNMałe, słodkie, dzikie i... kwiożercze

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym pojawiły się kolejne zwierzęta i od razu stały się jego dumą. Chodzi o dwa małe, ale najbardziej drapieżne koty na świecie. Czym zaskoczyły swoich opiekunów?

Drapieżne koty we wrocławskim zoo

Koty, które przybyły do zoo we Wrocławiu, są o połowę mniejsze od dachowców. Ważą zaledwie 1,7 kg. Pomimo niewielkich rozmiarów potrafią być bardzo niebezpieczne i przebiegłe.

- Są tak małe, że nawet nas zaskoczyły swoimi rozmiarami, a to dwaj dorośli już bracia, 3-letni. Przyjechali do nas z Ostravy z Czech, a zaskoczyły nas swoją niesamowitą zwinnością, odwagą i urokiem osobistym - powiedział ich opiekun Paweł Sroka.

W naturze te drapieżne koty polują o świcie i o zmierzchu. W zoo natomiast uwielbiają spać i można je zobaczyć przede wszystkim popołudniami oraz wtedy, kiedy jest pora jedzenia.

- Są kotkami z pazurem, ale zależy, o której godzinie. Do południa się chowają, głównie śpią, ale później pokazują się coraz śmielej, coraz odważniej. Na początku było bardzo trudno je zobaczyć, ale już od kilku dobrych dni, od ok. godziny 14-ej, 15-ej uaktywniają się i zaczynają wychodzić nawet na zewnątrz - mówił opiekun.

Najmniejsze i najbardziej drapieżne koty

Koty, które pojawiły się we wrocławskim zoo, swoje filigranowe kształty nadrabiają charakterem i zwinnością. To dlatego, że w środowisku naturalnym nie są jedynymi drapieżnikami.

- One muszą nadrabiać swoje małe rozmiary odwagą i sprytem dlatego, że w naturze żyją wśród innych drapieżników. Muszą upolować coś nie tylko dla siebie, ale też ich unikać - wyjaśnił Paweł Sroka.

Ich cechą charakterystyczną są naprawdę duże oczy. Teraz te koty stały się wielką dumą wrocławskiego ogrodu zoologicznego, bo w całej Europie jest ich naprawdę niewiele, bo zaledwie 47 osobników. W Polsce są jedyne.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości