Zdrowie

Miłorząb japoński - chińska metoda na długowieczność

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk

Miłorząb japoński to jedno z najstarszych drzew, które przetrwały do naszych czasów. Pochodzące z Chin, swoje zastosowanie lecznicze oferuje ludziom na całym świecie. Wyciąg z miłorzębu japońskiego zaleca się w terapii choroby Alzheimera, miażdżycy, demencji naczyniowej. Profilaktycznie zaś polecany jest jako lek wspomagający naukę i koncentrację.

Ginko biloba , czyli miłorząb japoński dwuklapowy, możemy zobaczyć między innymi w ogrodzie botanicznym w Krakowie. Jego naturalna lokalizacja to przede wszystkim Chiny, a także Ameryka Północna. Lecznicza kariera miłorzębu sięga jednak dużo dalej, choć w kilku przypadkach budzi kontrowersje. 

Miłorząb japoński - właściwości

Miłorząb japoński – drzewo to, a właściwie jego liście, wykazuje szereg właściwości leczniczych W liściach tej rośliny znajduje się około 60. aktywnych substancji , m.in.:

 • flawonoidy;
 • laktony terpenowe;
 • hydrokwasy;
 • steroidy;
 • biflawony.

Właściwości lecznicze miłorzębu japońskiego obejmują przede wszystkim działania antyoksydacyjne i neuroprotekcyjne, za które odpowiadają flawonoidy obecne w liściach. Działanie miłorzębu japońskiego to głównie ochrona komórek i tkanek przed wolnymi rodnikami. Kolejna ważna cecha miłorzębu to właściwości przeciwzakrzepowe. Dzięki eliminacji zatorów zachowane zostaje odpowiednie ukrwienie w naczyniach mózgowych. Miłorząb japoński hamuje również syntezę tlenku azotu, szkodliwą dla naszych komórek i tkanek.

Ekstrakt z miłorzębu japońskiego zapobiega tworzeniu się złogów beta-amyloidu (odpowiedzialnych za chorobę Alzheimera). Ginko biloba poprawia krążenie krwi , przez co wpływa również na sprawny przebieg procesów nerwowych. Dzięki temu, organizm jest dotleniony i odżywiony.

Miłorząb japoński - działanie

Miłorząb japoński: herbata, tabletki, nalewka – wszystkie te formy wykazują przede wszystkim działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Zawarte w liściach miłorzębu japońskiego flawonoidy zmniejszają również ryzyko wystąpienia:

 • nowotworów;
 • cukrzycy;
 • miażdżycy;
 • udarów mózgu.

Wszystko to zasługa przeciwzakrzepowych właściwości miłorzębu japońskiego. Roślina znana jest jednak przede wszystkim jako wspomagająca procesy uczenia i koncentracji. Studenci kochają miłorząb japoński - tabletki zawierające ekstrakt z jego liści to jeden z bezpieczniejszych „wspomagaczy“ w trakcie sesji. Jednak właśnie znaczenie miłorzębu dla pracy mózgu wzbudza najwięcej kontrowersji. Lekarze nadal nie mogą się zgodzić, czy to prawdziwy lek, czy jednak tylko placebo. W przypadku choroby Alzheimera uznaje się, że miłorząb japoński poprawia procesy myślenia i zapamiętywania, wspomaga w prowadzeniu codziennej aktywności, stymuluje zachowania społeczne i przeciwdziała depresji.

Miłorząb japoński - dawkowanie

Miłorząb japoński – lek przyjmuje się doustnie. Zazwyczaj przed posiłkami. Przyjmuje się go 3 razy dziennie po 1 tabletce lub też 3 razy po 1 ml wyciągu z miłorzębu japońskiego rozcieńczonego w ½ szklanki wody. Kuracja powinna trwać co najmniej 3 miesiące.

Miłorząb japoński - herbata

Liście miłorzębu japońskiego mają działanie przeciwzapalne. Napar z nich pomaga pozbyć się obrzęków. Rozszerza także naczynie krwionośne. Miłorząb w herbacie nie traci swoich właściwości antyoksydacyjnych. Picie herbaty z miłorzębu japońskiego pomaga na bóle głowy i depresję, poprawia koncentrację i pamięć. Jak parzyć miłorząb japoński? Łyżkę sproszkowanych liści zalewamy wrzątkiem i parzymy przez około 15-20 minut.

Miłorząb japoński - przeciwwskazania

Miłorząb japoński dwuklapowy jest lekiem roślinnym i bezpiecznym, jednak - jak w przypadku każdego leku - warto przyjmować go ostrożnie. Istnieją również konkretne przeciwwskazania do stosowania miłorzębu japońskiego:

 • ciąża i okres karmienia piersią;
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, antyagregacyjnych i przeciwdrgawkowych;
 • hemofilia i zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • świeżo przebyte zabiegi chirurgiczne;
 • miłorzębu nie poleca się również osobom poniżej 13. roku życia.

Miłorząb japoński – skutki uboczne

Preparaty z miłorzębu japońskiego są raczej dobrze przyjmowane przez większość osób. Identyfikuje się jedynie niewielką grupę, która nie toleruje tego ekstraktu. Skutki uboczne, które mogą wystąpić: nudności, wymioty, biegunki, bóle głowy, wysypka.

Miłorząb japoński w kosmetyce

Miłorząb japoński cenią sobie przede wszystkim osoby, które cenią młody wygląd, bowiem to właśnie liście tego drzewa zapewniają im odpowiednią dawkę antyoksydantów. Wyciąg z miłorzębu japońskiego stanowi składnik kosmetyków na cellulit. Stosuje się go także w kremach dedykowanych cerze naczynkowej .

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jaki dbać o miłorząb?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Zhong Zhi Mi Yuki Zi / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości