Bogata w witaminy i antyoksydanty jarzębina wspiera naszą odporność jesienią. Na naszych stołach może pojawić się jako urozmaicenie jesiennych dań. Część osób może odstraszyć jej gorzkawy posmak, jednak wystarczy poznać prosty sposób na przyrządzenie jarzębiny, aby rozsmakować się w słodyczy czerwonych korali.
Właściwości zdrowotne jarzębiny
Dzięki dużej zawartości witamin (C, K, E) oraz polifenoli owoce te świetnie wpływają na pracę całego układu krwionośnego, a przede wszystkim serca. Jarzębina ma także działanie przeciwbakteryjne, a ponadto zalecana jest przy miażdżycy i nowotworach. Dzięki swoim właściwościom hamuje rozwój komórek nowotworowych oraz zapobiega chorobom układu krążenia.
Owoce
Duża zawartość witaminy C w jarzębinie sprawia, że jest ona polecana przede wszystkim osobom, które cierpią na częste problemy z układem moczowym. Pozwoli też zwalczyć zapalenie pęcherza, jak również przyniesie ulgę osobom z chorymi nerkami.
Kiedy zbierać jarzębinę?
Jarzębina dojrzewa jesienią. W zależności od tego, jak słoneczne i ciepłe było lato, czerwonymi koralikami możemy się cieszyć na koniec sierpnia lub we wrześniu. Kiedy owoce przybiorą krwisto-czerwony odcień są gotowe do zbioru.
Jeżeli planujemy zbierać dziką jarzębinę, zaleca się wybierać drzewa na łąkach lub w lesie. Przede wszystkim unikajmy krzewów, które rosną blisko drogi, gdyż w czasie dojrzewania owoce kumulują w sobie zanieczyszczenia z otoczenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby podczas zbiorów korzystać z legalnych miejsc, które nie są objęte ochroną.
Jak wykorzystać jarzębinę i jak poprawić jej smak?
Surowe owoce nie tylko są gorzkie, ale również trujące. Zawarty w nich kwas parasorbowy wywołuje u ludzi silne biegunki, a nawet wymioty. Mimo to, jeżeli wie się, jak przygotować te dary jesieni, to można je bezpiecznie spożywać.
Owoce wystarczy przemrozić - w zamrażarce powinny spędzić minimum 24 godziny, co zredukuje gorzki smak. Kolejnym krokiem jest zaparzenie bądź zagotowanie - dzięki wysokiej temperaturze rozkładany jest kwas i jarzębina przestaje być trująca.
Domowe przetwory - herbatka z jarzębiny - przepis krok po kroku
Składniki:
- jarzębina - 1 kg,
- imbir - 1 korzeń,
- cynamon,
- kardamon.
Sposób przygotowania:
- Jarzębinę oczyścić, dokładnie wymyć i osuszyć. Przełożyć do szczelnego opakowania i włożyć do zamrażarki na minimum 24 godziny.
- Przemrożoną jarzębinę rozmrozić, osuszyć, wymieszać z przyprawami. Imbir zetrzeć na tarce o małych oczkach.
- Po wymieszaniu całość rozłożyć równomiernie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
- Piekarnik nastawić na 50-80 stopni Celsjusza i ustawić tryb z wiatrakiem. Włożyć mieszankę i suszyć w piekarniku przez około 2-3 godziny.
- Kiedy owoce będą całkowicie wysuszone przełożyć do przewiewnego opakowania.
- Z tak przygotowanej mieszanki można robić napar: do sitka wsypać łyżeczkę jarzębiny, całość zalać wrzątkiem, parzyć 10 minut.
Domowe przetwory - dżem z jarzębiny - przepis krok po kroku
Składniki:
- jarzębina - 1 kg,
- cukier - 0,5 kg,
- substancja żelująca.
Sposób przygotowania:
- Owoce jarzębiny oczyścić, osuszyć i przełożyć do szczelnego pojemnika i wstawić do zamrażarki na 24-48 godzin.
- Tak przemrożone owoce należy przesypać do garnka, zalać wodą tak, aby wszystkie owoce były przykryte. Całość zagotować.
- Wodę należy zlać.
- Owoce należy ponownie zalać woda, tym razem musi być to wrzątek. Całość należy podgrzewać na małym ogniu.
- Po 15 minutach, kiedy owoce zmiękną dodać cukier i substancję żelującą. Całość gotować jeszcze 15 minut.
- Dżem rozlać do czystych i zdezynfekowanych słoików. Zapasteryzować. Przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.
Smacznego!
Zobacz wideo: Jarzębina w kuchni
Zobacz także:
- Nalewka z jarzębiny - zdrowotne właściwości. Sprawdź jak ją przygotować i odtruć wątrobę
- Dlaczego warto jeść jarzębinę? "Ma tyle witaminy C co cytrusy"
- Te owoce mogą pomóc przy bolesnych miesiączkach. Gdzie zbierać i jak wykorzystywać kalinę koralową?
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Elmik/Getty Images