Jak wyhodować palmę daktylową z pestki? Podpowiadamy, jak dbać o drzewko

Palma daktylowa
clearandtransparent
Źródło: E+
Palma daktylowa to drzewo, z którego pozyskuje się pyszne owoce – daktyle. Roślina prezentuje się bardzo egzotycznie, ale uprawia się ją nawet w domu. Palmę daktylową można wyhodować z pestki – trzeba na to sporo czasu, jednak efekty są tego warte.

Palma daktylowa w doniczce to dość spory okaz, dlatego wymaga dużego stanowiska w domu. Stanowi niekiedy ozdobę tarasu lub ogrodu zimowego. Palma daktylowa w domu nie jest wymagająca, wystarczy dbać o podlewanie, nawożenie, a co roku o przesadzanie rosnącej rośliny.

Charakterystyka palmy daktylowej

Palma daktylowa, inaczej daktylowiec właściwy lub daktylowe drzewo, to roślina, która kiedyś naturalnie występowała w Afryce, Azji i Ameryce. Obecnie nie rośnie w stanie dzikim, jest za to gatunkiem, który często się uprawia. Nazwa drzewa pochodzi od wyjątkowych owoców, rosnących na jej kwiatostanie. Daktyle są bardzo smaczne, pożywne i słodkie. Składają się z delikatnego miąższu i pestek.

Roślinę można sadzić samodzielnie. Palma daktylowa z pestki, która będzie mieć odpowiednie warunki do rozwoju, z każdym rokiem będzie wolno, ale stopniowo zwiększać swoją objętość i liczbę pędów.

Jak wygląda palma daktylowa?

Daktylowiec właściwy posiada długi pień, który osiąga w sprzyjającym klimacie (w Afryce lub Azji) nawet 25 m wysokości. Palma daktylowa w domu ma zdecydowanie niższy pokrój. Liście palmy daktylowej są sztywne, podłużne i ostro zakończone. Owocem drzewa są niewielkie daktyle z pestką, które występują pod dwiema postaciami: mogą być miękkie (wytwarzają sok) lub twarde (przeznaczone do mielenia na mąkę).

Gatunki palmy daktylowej

Palma daktylowa ma gatunki, które są szczególnie polecane do uprawy doniczkowej. Podstawowy podział to:

· Daktylowiec właściwy – uprawiany jako drzewo owocowe w Afryce i Azji, wyróżnia się szybkim wzrostem i wysokością (osiąga maksymalnie nawet 20 m).

· Daktylowiec kanaryjski – występuje na Wyspach Kanaryjskich, rośnie wolno, więc jest idealny do doniczek, może osiągać do 5 m wysokości.

· Daktylowiec niski - pochodzi z Indii, wyróżnia się gęstym porostem liści, ma niewielki rozmiar i potrzebuje ciepłego stanowiska.

Jak wyhodować palmę daktylową z pestki?

Pestka z daktyla to idealne nasiono do wzrostu palmy daktylowej. Wystarczy po zjedzeniu owocu wysadzić pestkę do specjalnej ziemi dla palm. Zanim nasiono znajdzie się w glebie, należy moczyć je przez 2 dni w ciepłej wodzie i przechowywać w ciepłym pomieszczeniu. Aby roślina wykiełkowała, potrzebuje wilgotnej ziemi i wysokiej temperatury powietrza – pojemnik można przykryć folią i od czasu do czasu przewietrzyć.

Uprawa palmy daktylowej

Jeśli chodzi o roślinę, taką jak palma daktylowa, uprawa nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Gdy zapewnimy roślinie jasne i ciepłe miejsce, z pewnością będzie pięknie rosnąć. Palma daktylowa w doniczce powinna stać na jasnym stanowisku, choć trzeba ją chronić przed nadmiarem słońca. Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie rośliny w niewielkiej odległości od okna (przynajmniej metr). Jeśli drzewko chcemy uprawiać na zewnątrz, trzeba osłonić je od wiatru. Palma daktylowa doniczkowa w zależności od gatunku wymaga określonej temperatury w pomieszczeniu. Palma kanaryjska musi mieć chłodne stanowisko, maksymalnie z temperaturą 4˚C. Młode okazy tej samej odmiany wymagają cieplejszego klimatu (do 10˚C). Najwyższą temperaturę, czyli powyżej 18˚C, lubi daktylowiec niski. Roślina dobrze rośnie w ziemi próchniczej lub kompostowej z dodatkiem piasku i gliny. Najlepiej wybrać specjalne podłoże dla palm, które zawiera wszystkie niezbędne dla drzewka składniki.

Jak pielęgnować palmę daktylową?

W przypadku egzotycznej rośliny, jaką jest palma daktylowa, pielęgnacja musi być systematyczna. Drzewko uprawiane w doniczce lubi wilgoć zarówno w powietrzu, jak i w glebie. Podlewanie rośliny wykonuje się raz w tygodniu, zimą częściej – nawet 3 razy. Palma daktylowa powinna mieć odpowiedni drenaż do odprowadzania nadmiaru wody. Najlepiej, gdy doniczka jest usytuowana na warstwie keramzytu lub specjalnych kamyków, które będą zatrzymywać wodę i ją oddawać roślinie w zależności od potrzeb. Można stosować również specjalne nawozy w okresie od marca do czerwca.

Ważnym elementem właściwej pielęgnacji jest przesadzanie palmy. Młode okazy, które dość szybko rosną, należy przenosić do coraz większej doniczki. Starsze palmy przesadzamy rzadziej, nawet co kilka lat.

Choroby palmy daktylowej

Choroby palmy daktylowej są najczęściej wynikiem niewłaściwych warunków uprawy. Jeśli roślina jest w domu, należy jej zapewnić dostęp do świeżego powietrza. Jeżeli go zabraknie, liście mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe lub bakteryjne. Niekiedy obserwuje się także usychanie i częściowe brązowienie liści. Powodem takich dolegliwości rośliny może być suche powietrze i gleba, nadmierne podlewanie lub nawożenie.

Zobacz wideo: Jak hodować kiełki w domu?

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Tamarillo – egzotyczny kuzyn pomidora. Jakie ma właściwości i z czym najlepiej go połączyć?

Sosna limba – sadzenie uprawa, pielęgnacja i zastosowanie gatunku w ogrodzie

Jak stworzyć ogród w stylu śródziemnomorskim? Maja Popielarska zdradza sprawdzone sposoby aranżacyjne

podziel się:

Pozostałe wiadomości